Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ali Ulu Gündoğdu Mahallesi’ne yapılacak Cemevi’nin yapımına bu yıl içerisinde başlanacağını belirti.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın projelerini ve şehre kazandırmak istedikleri çalışmalar hakkında bilgi veren Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ali Ulu Gündoğdu Mahallesi’ne yapılacak Cemevi’nin yapımına bu yıl içerisinde başlanacağını belirti. Önemli projeler ile ilgili çalışmaları olduğunu anlatan Ulu 200 kız öğrencinin barınacağı yaşam alanı projesine dair açıklamalarda bulundu.

Başkan Ataç’tan Emirdağlılar Vakfı’na ziyaret Başkan Ataç’tan Emirdağlılar Vakfı’na ziyaret

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’na yeninden başkan seçilen Ali Ulu 2 yıllık görev yaptığı süreci şu şekilde değerlendirdi; “Pandemi döneminde yaşanan kapanma süreci bizleri de çok etkiledi.  Bu süreçte yardım ve cenaze işlerimizi sürdürebildik. Sosyal faaliyetlerimizde kısıtlama yaşadık.  2 bin haneye yardım ulaştırdık.  250’den fazla öğrenciye eğitim desteği sağladık, ücretsiz kurslar verdik.  200’den fazla çocuğa spor yapma imkânı sağladık. Camilerin bile kapandığı dönemde cenaze işlerine biz devam ettik. Eskişehir’de hastaneler dışında morg yok.  Cemevi’nde morg olduğu için tüm Eskişehir halkına cenaze hizmeti verdik” şeklinde konuştu.

Eskişehir’de kreş çok büyük problem olduğunu belirten Ulu, “Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt bu konu da duyarlılık gösterdi ve birçok mahallede kreş yapımını hızlandırdı. Vakfımızın en büyük projelerinden biri kız öğrenci yurdu yapmak. Bu yurt içerisinde kreşinde yer almasını sağlayacak bir kompleks yapmayı planlıyoruz. Bununla birlikte eğitim hizmeti de sağlayacağımız bir yer de oluşturmayı düşünüyoruz.” İfadelerini kullandı.

ESKİŞEHİR’İN BÖYLE PROJELERE ÇOK İHTİYACI VAR

Odunpazarı Belediyesi ile bir protokol imzaladıklarını dile getiren Ulu, “Araziyi bize 25 yıllığına tahsis etti.  Üst yapıyı belediye ile ortak yapacağız. 200 kız öğrenci için barınma tesisi olacak. Alt katında 100 çocuğa hizmet sağlayacağımız bir kreş ve eğitim merkezlerinden oluşan bir projeyi yapmayı hedefliyoruz. Eskişehir’in böyle projelere çok ihtiyacı var çünkü şehrimiz bir üniversite şehri” sözlerini kaydetti.

‘TÜRKİYE ÇAPINDA BİR ARAŞTIRMA MERKEZİ KURMAK İSTİYORUZ’

Hacı Bektaşi Veli ve Yunus Emre Araştırma Merkezi projesi hakkında değerlendirmelerde bulunan Ulu, “Odunpazarı Bölgesi’nde tarihi sit alanının içerisinde iki tane tescilli bir yapıyı protokol ile Odunpazarı Belediyesi’nden talep ettik.  Orayı da Hacı Bektaşi Veli ve Yunus Emre araştırma merkezi haline getireceğiz. Bu araştırma merkezinin akademik düzeyde olmasını istiyoruz” dedi. Eskişehir’in bir evliyalar kenti olduğunu söyleyen Ulu, 3 tane üniversitemiz var ama üniversitelerimiz Hacı Bektaşi Veli kültürü ile ilgili yeterli duyarlığı göstermedi. Türkiye çapında bir araştırma merkezi kurmak istiyoruz” dedi.

‘ERKEK YURDU DA KURMAYI HEDEFLİYORUZ’

Bir erkek öğrenci yurdu da kurmak istediklerini bunun gerekçelerini anlatan Ulu, “Buraya gelen 800 öğrencinin özellik maddi durumu çok iyi olmayan ailelerin çocukları. Devlet bu çocuklara yeteri kadar sahip çıkamıyor çünkü imkanları kısıtlı. Şehrimizde çok fazla tarikat ve cemaatlerin, ev bazında yurtları var. Buralarda nasıl eğitim sağlandığı ise meçhul” şeklinde konuştu. Bu kentin Cumhuriyet kenti olduğuna dikkat çeken Ulu, “Buraya gelen çocukları illegal örgütlerin kucağına itmemek gerekiyor. Radikal İslamcı cemaatlerin evlerine göndermemiz lazım. Bizim gibi vakıflar bunun için var” diye konuştu.

‘BU YIL YAPIMINA BAŞLANMASI HEDEFLENİYOR’

Gündoğdu’da yapılaması planlanan Cemevi ile ilgi gelinen son duruma dair açıklamalarda bulanan Ulu “Burhan Sakallı döneminde Eskişehir Sosyal Yardımlaşma Derneği (ESASDER) olarak Gündoğdu da ikinci bir cemevi yapılması düşünüldü. Arsayı satın aldık. O süreç içerisinde burası kentsel dönüşüm alanı ilan edildi ve proje sekteye uğradı” ifadelerini kullandı. Büyükşehir Belediyesi’nin yeni bir imar düzenlemesi yaptığını ve düzenleme sonucunda arsanın tapusu alındığını söyleyen Ulu, “Projeleri çizildi. 2’nci cemevi aynı zamanda kültürel merkez yapılması gündemde, başında Avukat Zeynel Güvenç isimde bir arkadaşımız var, destekçiler olarak yanındayız. Projeler sunuldu, teknik heyet projeleri inceliyor. Bu sene içerisinde yapımına başlanması hedefleniyor” sözlerini kaydetti.