Tüketiciyi Bilgilendirme ve Bilinçlendirme Derneği Başkanı Sülahi Özalp 2021 yılında Eskişehir’de 10 bin tüketicinin şikayette bulunduğuna dikkat çekti.

Tüketiciyi Bilgilendirme ve Bilinçlendirme Derneği (TÜKBİLDER) Başkanı Sülahi Özalp 2021 yılında Eskişehir’de 10 bin tüketicinin şikayette bulunduğuna dikkat çekti.

Tüketiciyle satıcı arasındaki uyuşmazlıklar ile ilgili illerde ticaret il müdürlüklerinde ülke genelinde ise Ticaret Bakanlığında veriler toplandığını ve 2021 yıllında kent genelinde 10 bini aşkın şikâyet söz konusu olduğunu dile getiren Özalp “Bu şikayetlerin başında internet abonelikleri, ayakkabı, kredi kartı aidatı, gibi ürün ve hizmetler yer alıyor. Ülke genelinde ise bu şikayetler 600 bini aşmış durumda. Tüketicilerimizin haklılık oranı yüzde 52 olduğu görülüyor. Tüketici haklı iken haksız duruma düşüren sebep ise sözleşme gerektiren durumlarda sözleşme yapmamasından kaynaklanıyor. Tüketicilerimiz mutlaka sözleşme yapmalı ve sözleşmeyi okumalı” ifadelerini kullandı. Şikayetlerin en başında abonelik ücretleri olduğuna dikkat çeken Özalp, “Sorunlara neden olan telefonla ya da internet üzerinden yapılan sözleşmeler olduğunu düşünüyoruz. Bunlar da tüketiciyi mağdur ediyor çünkü tüketici sözleşmenin çok azından haberdar. En çok şikâyetin olduğu ikinci ürün ise ayakkabı, çok ünlü markaların bile ayakkabılarıyla ilgili şikayetler geliyor. Ayakkabı alımlarında da biraz daha dikkatli olunması gerekiyor. 3’üncü sırada ise cep telefonu arızaları geliyor. Tamiri için servise veriliyor serviste 20 iş günü beklemesi gerekiyor. Servis 20 gün içinde tüketiciye teslim etmeli, Tüketiciye tavsiyemiz servis raporlarını almaları” diye konuştu. İnternet alışverişinin yoğun olarak kullanıldığını belirten Özalp, “Tüketicinin herhangi yaptırım olmadan 14 gün cayma hakkı var. Bazı internet üzerinden çalış yapan yerlerde muhatap alınabilecek adres bilgisi yer almıyor bu yüzden de mağduriyet yaşanıyor. Tüketicilerimiz mutlaka alışverişlerinde belge almalı. İnternet alışverişlerinde bildikleri ve belge aldıkları siteleri tercih etmelerini öneriyoruz” şeklinde konuştu.

Osmangazi Üniversitesinde İKAF’23 toplantısı gerçekleştirildi Osmangazi Üniversitesinde İKAF’23 toplantısı gerçekleştirildi

(Ufuk Azbay)