Elektrik Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ender Kelleci, tarife dönemi beklenmeden elektriğe yüzde 15 acil zam yapıldığını söyledi.

Elektrik Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ender Kelleci, tarife dönemi beklenmeden elektriğe yüzde 15 acil zam yapıldığını söyledi.

(Onur Şentürk) 1 yıllık dönemde zam oranının yüzde 82’ye ulaştığını belirten Kelleci, ilk kademe sınırını geçen aileler için zam oranının daha da büyüdüğünü vurguladı. 4 kişilik bir ailenin asgari yaşam standardı için tüketeceği varsayılan 230 kWh’lik faturanın toplam bedelinin bir önceki aya göre yüzde 15 arttığını aktaran Kelleci, ‘‘Bu artışla fatura tutarı 332,5 TL’ye yükseldi. Tüketimlerinin eşit olması durumunda Haziran faturası, Mayıs ayına göre 43.4 TL daha fazla gelecektir. Geçen 1 yıllık dönemde yüzde 82 oranında artış yaşanmıştır. Enerjideki yönetim krizi, kalıcı bir hiperenflasyon dönemini tetikleme seviyesinde bir riske dönüşmek üzeredir. Yoksul halk en temel ihtiyaçlarını karşılayamaz haldedir ve daha da vahimi yaşanan enerji krizi yakın vadede gıda başta olmak üzere tüm alanlara yayılmak üzeredir. Sorunları aşmak için tüm özelleştirmeler durdurulmalı, kamunun bu alana yatırım yapmasını engelleyen yasal veya fiili engeller ortadan kaldırılmalı, gerek elektrik gerekse petrol ve doğalgaz alanlarında dikey entegre bir kamu tekeli tekrar kurularak, kamu mülkiyetindeki bu kuruluşların çalışanlarının yönetim ve denetimde söz ve karar sahibi olduğu, liyakati esas alan nitelikli yönetimlere sahip olmaları sağlanmalıdır. Aynı şekilde enerjinin bir insan hakkı olduğu gerekçesiyle tüm hanelere yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayacak kadar su, elektrik ve doğalgaz ücretsiz temin edilmelidir’’ şeklinde konuştu.

ESNAFTAN FATURA İSYANI

Eskişehir’deki ormanlık alanlara girişler yasaklandı Eskişehir’deki ormanlık alanlara girişler yasaklandı

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Odunpazarı İlçe Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Çankaya-Ihlamurkent Mahallesi Alan Çalışmasına katıldı. Başkan Kurt ve Çınar’ın Vadişehir’de girdikleri bir iş yerinde esnaf yüksek faturalara isyan etti. Başkan Kurt’a, yüklü gelen elektrik ve doğalgaz faturasını gösteren esnaf, “Elektriğe ve doğal gaza sürekli zam geliyor. Geçinemiyoruz” dedi.  Uzun süredir CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar ile birlikte Odunpazarı’nda bulunan mahalleleri gezdiklerini anlatan Başkan Kurt, bu mahallelerde esnafla, vatandaşlarla sohbet ederek onların derdini, sıkıntısını dinlediklerini söyledi. Zamların, faturaların, kiralara gelen zamların, enflasyonun herkesin ortak sorunu olduğunun altını çizen Başkan Kurt, “Kimle konuşsak geçinemiyoruz diyor. Kimse ay sonunu getiremiyor. Pazarlarda, marketlerde, manavlarda, kasaplarda fiyatlar el yakıyor.  Esnafımız yüklü gelen elektrik ve doğalgaz faturalarından dertli. Kimse de para yok, dolayısıyla da esnaf iş yapamıyor. Kapanan iş yerleri, boş raflar… Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı derin ekonomik krizin en büyük göstergesi. Bunların tek sorumlusu hükümet, onların yanlış ekonomi, tarım, yönetim politikaları. Bu sorunların tek çözümü de sandık. Sandık gelecek ve hemşehrilerimiz, halkımız bu sorunu çözecek” diye konuştu.