Ziyarette Milli İrade Gazetesi ve 2 Eylül Gazetesi Genel Koordinatörü İlker Gökce, Milli İrade Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Özyazıcı ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Onur Şentürk ile görüşen adaylar, projelerini anlattı. SP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fesih Bingöl, yerel seçimlerin adil şartlarda yapılmadığını savundu. Büyükşehir adaylarının bir kısmının iş adamı olduğunu ve ekonomik güçleri olduğunu vurgulayan Bingöl, bir kısmının da belediye imkanlarını kullandığını ve bunun adil olmadığını savundu. Projelerinden de bahseden Bingöl, ‘‘Eskişehir’in 40 bin konuta ihtiyacı var. Bunun kentsel yenileme ile yapılması gerekiyor. Birkaç mahalledeki projelerimizle vatandaşın cebinden bir kuruş çıkmayarak bunu gerçekleştireceğiz. Eskişehir depreme hazır değil. Depreme dirençli şehir Eskişehir sloganımızla bunu da gerçekleştireceğiz. Sosyal konutlar yapılması gerekiyor. Bu sorun sosyal konutlar oluşturulmadan giderilemez. Toplanma alanlarının yaşam alanlarına dönüştürülmesi gerekiyor. Eskişehir’de depremde 15 bin insan doğrudan, dolaylı olarak ise 25 bin kişi etkilenecek. Toplam 40 bin kişiyi etkileyecek. Bu toplanma alanlarının, depremden sonra 2 saat içerisinde banyosu, tuvaleti, acil gıda gibi ihtiyaçları karşılayabilecek yaşam alanlarına dönüştürülmesi gerekiyor’’ dedi.

‘SU VE ULAŞIM ÜCRETLERİ YARI YARIYA DÜŞER’

Su ve ulaşımın da Eskişehir’de çok pahalı olduğunu aktaran Bingöl, ‘‘ESKİ’nin 30 milyon TL personel gider, 20 milyon TL elektrik gideri ve 5 milyon TL diğer giderleri var. Doğru projelerle bu meblağlar düşer. Bu sayede su fiyatları yarı yarıya inebilir’’ diye konuştu. Bingöl vatandaşların 2 partiye sıkıştırılmaması gerektiğini de vurgu yaparak, ‘‘Tüm belediye başkan adaylarını bir programa çıkarın. Tartışalım, projelerimizi vatandaşlara aktaralım’’ diyerek de çağrı yaptı.

‘SORUNLARI RANTTAN VAZGEÇME NİYETİNDE OLANLAR ÇÖZEBİLİR’

Ardından söz alan Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Elif Örs, ‘‘Eskişehir çok daha iyi bir noktada olabilirdi. Kentin sorunlarını ranttan vazgeçme niyetinde olanlar çözebilir. Ben halkın içinden geldim, halkı yansıtan bir kişiyim. Milli Görüş belediyeciliği ile geçmişte yaptıklarımızın üzerine koyarak Eskişehir’i daha iyi bir noktaya taşıyacağız’’ dedi. Son olarak konuşan Odunpazarı Belediye Başkan Adayı İsmail Satekin, ‘‘Bu seçimler genel siyasetin gölgesinde gidiyor. SP olarak en büyük özelliğimiz iyi bir muhalefet yapabilmemiz. Son seçimde TBMM’ye giren 10 milletvekilimiz ne kadar etkili bir muhalefet yapabileceğimizi gösterdi’’ dedi. Ziyarette Saadet Partisi İl Müfettişi Nazif Ayaz, Tepebaşı İlçe Başkanı Sibel Türkmen ve İl Aile Politikalar Başkanı Mürşide Demir de hazır bulundu. Gökce, Özyazıcı ve Şentürk de adaylara nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, seçim çalışmalarında başarılar diledi.