(Ufuk Azbay) Adalar Mevkii’nden başlayan yürüyüş, Ulus Anıtı önünde sona erdi. Yürüyüş sonunda Sol Parti İl Temsilcisi Hüseyin Öztürk basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sol Parti ‘Aydınlık 1

Öztürk, “20 yıllık AK Parti iktidarının yarattığı tablonun son örneği Erzincan’ın İliç ilçesinde bir kez daha görülmektedir. Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madenin yaşananlar kaza değil, faciadır. Bu felaketin sorumlusu yaşam alanlarımızın yeraltı ve yer üstü kaynaklarımızın talan edilmesine göz yuman AK Parti iktidarıdır. Yıllardır Erzincan’da bir facianın an meselesi olduğunu duyuranlar ve bu madene karşı mücadele edenler dikkate alınmamış; yaşanan felakete davetiye, bizzat AK Parti iktidarı tarafından çıkarılmıştır. İliç’te yaşanan felaketin tüm sorumluları yargı ve toplum karşısında hesap vermeli, tüm ÇED kararları iptal edilmeli ve işletme derhal kapatılmalıdır. Bir diğer yandan Din bezirgânları ise, halkın dini duygularını her gün biraz daha sömürerek bu adaletsiz ve eşitsiz düzeni korumaya çalışıyor. Tarikatlar, cemaatler ÇEDES protokolleriyle okullara sokuluyor. Kirli tarikatların karanlık yüzleri okullarımızda cirit atıyor! Cihatçı çetelerin, türlü tarikatların mensupları karanlığa boğdukları sokaklarda hilafet çağrıları yapıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise alenen şeriat savunuculuğuna soyunuyor” diye konuştu.

Sol Parti ‘Aydınlık Önder İşleyen

‘BOYNUMUZUN BORCUDUR’

İl Temsilcisi Hüseyin Öztürk’ün ardından Sol Parti Genel Başkanı Önder İşleyen konuşma gerçekleştirdi. İşleyen, “Bu ülkenin bütün sokaklarında yürüyeceğiz. Yürüyeceğiz ki bilsinler bu ülke sahipsiz değildir. Yürüyeceğiz ki ayaklarını denk alsınlar, memleketimizi geleceğimizi onlara teslim etmeyeceğimizi anlasınlar. Bu ülkenin sokaklarından Orta Doğu’dan devşirme cihatçı çeteler, karanlığa boğulmuş tarikatlar, cemaatler, iktidar sahipleri hilafet çağrıları yaparak Cumhuriyet’e kin kusarak bu ülkenin ilerici özgürlükçü değerlerine saldırarak sokaklarımızı karanlığa boğdular. Şeriatçıları iyi biliriz, 6. Filonun önünde secdeye duranlar siz değil miydiniz? Bu memleketin böğrüne saplanmış zehirli kılıcı hançeri çıkarmak boynumuzun borcudur” sözlerini kaydetti. Eylem iktidar aleyhine atılan sloganlarla son buldu.