7 dönem transferi kapalı olan ve alt yapısından yetiştirdiği oyuncularla mücadele eden Eskişehirspor, transfer tahtasının açılması ile birlikte kendi özündeki oyuncularına sırt çevirdi. Bazı futbolcuları ise gönderdi. Geçmişten bugüne yapılan hatalar zinciri ve kendi öz evlatlarına sahip çıkmayan Eskişehirspor, transfer tahtasını açmasıyla birlikte yeniden aynı hatalara düştü.

TRANSFER AÇILINCA

Yıllardır Eskişehirspor’da kendi özünden çıkan futbolculara sahip çıkamamak yeniden gerçekleşti. Bunun sonunda ise Kırmızı Siyahlılar tarihinde ilk kez amatöre düştü. Belli bir noktaya kadar kendi öz evlatları ile 7 dönem transfer tahtası kapalıyken mücadele eden Eskişehirspor, tahtanın açılması ile birlikte bir çok öz evladını da kaybetti.

11 FUTBOLCU GİTTİ

Transfer tahtasının açılması ile birlikte Eskişehirspor ilk olarak 11 futbolcusunu gönderdi. Bu oyunculardan 2’sini ise yeniden takıma dahil etti. Yeni transferlerin gelmesi, Eskişehir’i tanımayan yeni bir teknik direktörün takımın başına getirilmesi ile birlikte  futbolcunun bileti kesildi. Ömer Faruk, Onurhan Uyanık, Utku Kızılkaya, Sezgin Çolpan, Muhammed Yahya, Selman Çiftkanat, Kaan Gaman, Metehan, Arda Okumuş ve Hasan Ulaş takımdan gönderilen isimler oldular.

2 FUTBOLCU GERİ DÖNDÜ

1 hafta takımın başında kalan teknik direktör Özcan Kızıltan’ın raporu ile kendi alt yapısından yetiştirdiği oyuncuların biletini kesen Eskişehirspor, Ayhan Taşlı ve Doğukan Ünal’ı ise alt yapıya geri indirdi. Teknik Direktör Ali Onur Cerrah’ın  takımın başına gelmesiyle birlikte Arda Okumuş ve Hasan Ulaş Uygur ise yeniden takıma dönen futbolcular oldular.

14 PUAN TOPLADILAR

Kendi alt yapısından yetiştirdiği futbolcularla ilk 20 haftalık periyotta 3 galibiyet, 5 beraberlik alan Eskişehirspor topladığı 14 puanla transfer tahtasının açılmasına da topladıkları puanlarla neden oldular. Aldıkları puanlarla ligin ikinci yarısı için takıma umut olan ve farklı bir hava yaratan genç futbolcular, yeni transferlerin gelmesiyle birlikte bir çoğu da unutuldular.

SONUÇ HÜSRAN

20 maçlık periyotta rakip kalelere 22 gol atan Eskişehirspor’un genç kadrosu, kalesinde ise 40 gol birden gördü. Büyük umutlarla alınan yeni transferler ile birlikte kalan 14 haftada ise Eskişehirspor 17 gol atıp 29 gol yedi ve sadece 12 puan toplayabildi. Yeni transferlerin katılmasıyla Es Es 3 galibiyet 3 beraberlik alarak toplamda 26 puana ulaştı ve amatör kümeye düştü. Akılarda ise keşke genç futbolcularla yola devam edilseydi düşüncesi düştü.

Kalan futbolcuların 14 haftada buldukları forma şansı;

Efehan Kaptan ( 3 Maç İlk 11)

Bartu Göçmen (5 Maç İlk 11, 1 Maç sonradan)

Eray Ertorun  (3 Maç İlk 11, 1 Maç sonradan)

Yunusemre Alagöz (7 Maç İlk 11, 4 Maç sonradan)

Berkay Tanır (2 Maç İlk 11, 6 Maç sonradan)

Eren Altıntaş (1 Maç İlk 11, 4 Maç sonradan)

Hasan Alp Altınoluk (2 Maç sonradan)

Onur Bayramoğlu (3 Maç İlk 11, 1 Maç sonradan)

Tolga Yakut (7 Maç İlk 11, 2 Maç sonradan)

Onur Arı (13 Maç İlk 11)