Kısa adıyla LÖSEV, Lösemili Çocuklar Vakfı bugün ülkemizin en anlamlı hizmet veren vakıflarından biri.

1998 yılında Pediatrik Hematolog, Onkolog Dr. Üstün Ezer tarafından Ankara'da kurulan, lösemili ve kanser hastası çocuk ve yetişkinlere yardımda bulunan ve birçok ihtiyacını karşılayan bir vakıf. Şu an İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bursa, Kayseri, Adana, Samsun ve Antalya'da şubeleri bulunan vakfın yardımlarından kayıtlı 45.000'i geçen sayıda lösemili ve kanserli çocuk ve yetişkin hasta yararlanmaktadır. Vakıf, bünyesinde tedavi gören çocukların kolej seviyesinde eğitim alabilmesi için Türkiye'nin ilk Lösemili çocuklar ana ve ilkokulunu açarak alanında bir ilke öncülük etmiştir. 16 Kasım 2008 tarihinde açılan bu okul her yıl yüzlerce lösemili çocuğa parasız eğitim hizmeti vermektedir. 2010 yılında açılan Lösemili çocuklar Köyü ile, Ankara dışından tedavi için LÖSEV'e başvuran ailelere barınma, kısa süreli konaklama, sosyal hizmetler ve iş imkanları sunulmaktadır.

Lösemili çocukların anneleri ve lösemiyi yenen gençlerin el emeği göz nuru ile ürettikleri ürünler, LÖSEV'in çok sayıda ilde bulunan LSV Dükkan mağazalarında sergilenip satılarak ayrıca ek bir gelir elde edilmektedir. Ayrıca tedavisi sona eren gençler yine bu mağazalarda ve/veya vakıf bünyesinde işe yerleştirilebilmektedir.

 

***

Kısaca LÖSEV’in tarihçesi böyle.

Gelelim Eskişehir LÖSEV’in çalışmalarına.

Başta Meltem Durulgan ve Yasemin Durukan olmak üzere tüm LÖSEV çalışanları ve gönüllüleri inanın canla-başla çalışıyorlar.

Yeni yerleri olan Hoşnudiye Mahallesi İskender Sokak No 5’de bulunan LÖSEV Eskişehir binası lösemili çocuklara hizmet verebilmek, onların tedavi süreçlerini iyi geçirmeleri için neredeyse bir arı kovanı gibi çalışıyor.

Küçük bir ofisten bodrumuyla 4 katlı bir binada hizmet veriliyor.

Şimdi burada küçük bir atölye kurularak gönüllülerin de desteğiyle LSV Dükkan’da satılan ürünleri üretmeyi planlıyorlar.

Bu işi için bazı eksiklikleri var ama kısa sürede tamamlayacaklarına olan inancım sonsuz.

 

***

LÖSEV bağışlarla ayakta duran ve hizmet veren bir Vakıf.

Bizzat yerlerine giderek maddi ve ayni bağış yapılabiliyor. İnternet ortamında da bağış yapmak mümkün.

Eskişehir’de çok sayıda bağışçısı var ama Ramazan ayında, “Önce çocuklar iyileşsin” sloganıyla başlatılan fitre ve zekat bağışlarınızı da buraya yapabilirsiniz.

Küçük küçük bağışlar da birikip bir göl olabiliyor.

LÖSEV’e destek olmak her gün bu hastalığa yakalanan onlarca çocuğun iyileşmesi demek.

 

VATANDAŞIN ODUNPAZARI

BELEDİYESİ’NDEN İSTEĞİ

 

Gündoğdu Mahallesi Acar sokak sakinleri, sokaklarının bir an önce düzenlenip Borsa Caddesi’ne açılmasını istiyorlar.

Tiftikçi ve Acar sokak sakinleri bir süredir bunun mücadelesini veriyor, Belediyeye çeşitli defalar başvurmalarına rağmen henüz bir sonuç almış değiller.

Sokakta herhangi bir düzenleme çalışması yapılmazken, sadece bir siteye yapılan hizmeti de eleştiriyor ve sokağı bir an önce düzenlenip Borsa Caddesine bağlanmasını istiyorlar.