Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem mutabakatını imzalayan 6 partinin kadın kolları temsilcileri düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi.

29 Ekim Kadınları Derneğinin organize ettiği kahvaltıda Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem mutabakatını imzalayan 6 partinin kadın kolları temsilcileri bir araya geldi. Kahvaltıya gelemeyen Demokrat Parti ve Saadet Partisi kadın kolları temsilcileri etkinliğe gönderdikleri mesajlara katılım ve destek sağladı.

Etkinlikte konuşan 29 Ekim Kadınları Derneği Şube Başkanı Sibel Erenoğlu, “Saadet Partisi kadınlarının bir programına katılmıştık. Gözlerimi kapatsam, konuşmacının Saadet Partisi bir konuşmacısı olduğunu bilmesem, kadınlar ile ilgili 29 Ekim ne söylüyorsa, CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ne söylüyorsa, kadının olması gerekene gitmesi için ne söyleniyorsa, hepimiz aynı şeyi söylüyoruz” şeklinde konuştu.  Kadınların birlikte güçlü olacağına dikkat çeken Erenoğlu, “Güçlendirilmiş parlamenter sisteminde kadınlar için üreteceği politikalar kavramında biz bu yerel zeminde neler üretiriz! Biz yerel de çalışıyoruz. Hepimiz yerelde kapıları çalıyoruz. Hepimiz kadınların sorunlarını burada görüyoruz. Biz sorunları buradan aktarmaksak orada çözümler bulunamaz. Biz bir de buradan oraya ışık tutalım istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Gözden kaçırmayın

Kapadokya Üniversitesi 2 Öğretim Üyesi alıyor Kapadokya Üniversitesi 2 Öğretim Üyesi alıyor

‘KADINLAR OLMASAYDI BELEDİYELERİ KAZANAMAZDIK’

29 Ekim Kadınlar Derneği Şubesi Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a hediye takdim etti. Hediye takdimi esnasında konuşma yapan Kurt, “Kadın erkek eşitliğinin mutlak eşitlik olduğuna inananlardanım. Her koşulda her ortamda kadın erkek eşittir. Türkiye’de kadın hakları Atatürk tarafından Medeni Kanunla kadınlara tanınan haklardır. Bunu savunmak kadınların birinci derece görevidir” sözlerini kaydetti. Kadınların siyasetteki önemine vurgu yapan Kurt, “Kadınları başka hiç kimse savunmaz. Bunu bilerek hareket etmek lazım.  En yakın seçimde bu iktidar değişecektir. Buna adımız gibi inanıyoruz. Umarım başarılı sonucu alırız. Kadınların ne kadar önemli olduğunu biz Eskişehir’deki politikacılar biliyor. Eskişehir’de kadınların çalışması olmasaydı biz belediyeleri alamazdık” dedi. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemindeki kadın hakları ile ilgili düzenlemelerden bahseden CHP Kadın Kolları Fikriye Söğütlü, “Ülkemiz Cumhuriyet Tarihinin en derin ekonomik siyasi krizlerinden birini yaşamaktadır. Bu krizin en önemli sebebi, Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi altındaki keyfi ve kural tanımaz, sistemsizlik ve yozlaşmış iktidardır. Bizler 6 siyasi parti olarak dünyanın ve ülkemizin demokrasi tecrübeleri ışığında adaleti tesis etmek farklılıklarımızı zenginlik kabul ederek, bir arada özgürce yaşamak toplumsal huzuru ve barışı sağlamak, tüm vatandaşların, insan onuruna yaraşır bir şekilde güvence altına almak, Çoğulcu ve demokratik bir Türkiye’yi inşa etmek, gelecek nesille de bu değerleri miras bırakmak için bir araya geldik” diye konuştu.

‘ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR SİSTEM İNŞA EDECEĞİZ’

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bir demokrasi sorunu olduğuna dikkat çeken Söğütlü, “Söz veriyoruz hukuk devleti ve kuvvetler ayrılığına dayanan güçlendirilmiş parlamenter sistemde temel hak ve özgürlüklerin tamamını kurumsal kültürün hakimiyetini güvence altına alacağız. Mevcut tablo karanlık olsa da bizler asla karamsar değiliz. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği bir demokrasi sorunudur. İlk seçimlerden sonra dostlarımız ile birlikte Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmakta kararlıyız. Ülke sorunlarının tek bir kişinin kararı ile çözülemeyeceğini yaşayarak ve bedelini çok ağır ödeyerek gördük. Temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı düşüncelerin özgürce ifade edildiği, din ve vicdan özgürlüğünün, basın özgürlüğünün, kadın, çocuk, çevre haklarının tam anlamıyla korunduğu, özgürlükçü bir sistem inşa edeceğiz” sözlerini kaydetti.

‘BÜTÜN KADINLARIMIZIN FİKRİ, VİCDANLARI BİR’

Demokrasi ve Atılım Partisi adına söz alan Yasemin Arıkan Çoruk, “Hukuk fakültesinin 1. Yılı en zor yılıdır çünkü biz orada anayasa dersleri ile karşılaşırız. Burada kuvvetler ayrılığını ve birliğini öğreniriz. Kuvvetler birliğinin ne olduğu hep kitaplarda okuduğumuz bir kavramdı. İlk defa bunu yaşayarak maalesef bütün kötü yönleriyle test etmiş olduk. Siyasi parti ayrımı gözetmeksizin bütün kadınlarımızın fikri, vicdanları bir. Bütün kadınlarımız anne, anaç hepsi zeki hepsi becerikli, hepsi gurur duyulası kadınlar. Bu kadınlarında ön planda olduğu, olması gerektiği bir akıl sistemi içerisinde yönetilmemiz gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

‘TEK BAŞLIĞININ GETİRDİKLERİNİ KIRMAK İSTİYORUZ’

Gelecek Partisi adına konuşma yapan Meral Özdoğanlı, “Kadın olmanın farklığını savunan bir insanım. Bu yaşıma gelene kadar birçok mücadelenin içinden geçtim. Parlamenter sistem doğrultusunda en azından ekonomik açıdan bir kurtuluş savaşı verdiğimizi düşünüyorum. Geçmişteki kurtuluş savaşının bir benzeri olduğunu düşünüyorum. Top mermilerini saran annelerimiz, bacılarımız gibi ekonomik açıdan kurtuluş savaşı verdiğimizi düşünüyorum. Bu pahalılıkta kazanımızı kaynatmaya çalışıyoruz. Alımın az olduğu bir dönemde herkes çocuğuna toruna kardeşine bir şeyler yapmaya çalışıyor bu tek başlılığın getirdiği bir sistem biz bunları kırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘KADIN VATANDIR’

Etkinlikte toplantı ile ilgili konuşma yapan İyi Parti Kadın Politikaları Başkanı Minevver Sezer, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemin güçlü kadınları sizleri sevgi saygı ve muhabbetlerimle selamlıyorum. Kadın nene hatun, Kara Fatma, Halide Edip Adıvar, Sabiha Gökçen, Türkan Saylan, Zübeyde Ana, 29 Ekim ve vatandır. Kadın meşale yakıp yüreklerimizde yatandır” diye konuştu.  Saadet Partisi ve Demokrat Parti kadın temsilleri organizasyona katılamadı. Organizasyona yolladıkları mesaj ile destek ve katkı sağladı.

‘KADIN OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ’

Gerçekten dünyayı var eden, dünyayı ayakta tutan, ülkemizi de var edenlerin esas olarak kadınlar olduğunu vurgulayan 29 Ekim Kadınlar Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan, “Kadın dünyaya getirdiği insanla, kız olsun, erkek olsun, yaratıcılığın da örneğini veriyor. Kadın vatandadır dedi hemşerim, kadın vatandır ve eğer o vatana göz diken olursa önce topraklarımızı sonra da kadınlarımızı işgal eder. Bu sebeple biz nasıl emperyalist saldırgana karstı ülkesini savunmuş̧, kurtuluş̧ mücadelesini eşit kazanmış̧ kadınlarsak aynı şekilde ülkemizde demokrasiyi, insan hakları, özgürlük ve adalet noktasında da kazanımlara imza atmak durumundayız. O kazanımların yaratıcıları olmak durumundayız. Biz kadınlarız. Kadınları seviyoruz, kadın olmaktan onur duyuyoruz. Kadın insandır diyoruz” dedi.