Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’nin yakın arkadaşı, gecekondu ve çiçekli kadın resimleri ile tanınan ünlü ressam İmren Erşen’in Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlarıyla oluşturulan “İmren Erşen Oya Müzesi”, unutulmaz bir törenle hizmete açıldı.

Tarihi Odunpazarı bölgesindeki Kent Müzeleri arasında yerini alan “İmren Erşen Oya Müzesi”nin açılışı, Yeşilçam’ın efsane isimleri Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın katılımıyla taçlandı. İmren Erşen’in köy köy gezerek bir araya getirdiği 5 bin parçadan oluşan, eşsiz oya örnekleri, yazmalar başta olmak üzere Anadolu kültürünün somut örneklerinin bulunduğu müzenin açılış töreninde, Şoray ve İnanır’ın da yer alması ülkemizin kültür, sanat ve müzecilik tarihine de anlamlı bir not olarak kaydedildi.  “İmren Erşen Oya Müzesi”nin açılışına katılımları nedeniyle Şoray ve İnanır’a teşekkür eden ve açılış konuşmasını yapan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, “Türk sinemasının iki değerli ismi, hayranı olduğumuz Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a burada olmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Aynı zamanda Şoray ve İnanır’ın balmumu heykellerini de ilerleyen zamanda yapacağız. Müzeye ismini verdiğimiz İmren Erşen benim okuldan arkadaşımdır. İmren bu şehirde bu mahallede yetişen bir isimdir. Türkiye’de nerede ince iş, el emeği vardır orada Türk kadının izi vardır. Düğünlerde, mevlitlerde iyi günde kötü günde bu el emekleri hep hayatın içindeydi. İmren Erşen’e bir gün artık geriye kalıcı bir miras bırakalım dedim. Bu müzede 5 binden fazla eser var. İmren Erşen’den şimdi bir isteğim daha var. Sadece meraklıların gezip de hayranlıkla bakacağı bu eserleri nasıl yapıldığının öğretildiği bir çalışma bekliyorum. Bu öğretmenlik de büyük hizmettir. Bu güzel müze hayırlı olsun. Yakında Oya Müzesi’nin ardından Eskişehir’in 13.müzesi Hamam Müzesi’ni açacağız” dedi. Ressam İmren Erşen de yaptığı konuşmada, “Ben Eskişehirli olduğum için vefa borcu ödemek istedim. Bu Yılmaz Büyükerşen’in bana önerdiği bir işti. Umarım beğenirsiniz. Hoş geldiniz” dedi.

Trafik güvenliğini sağlayan ayna vandalların hedefi oldu Trafik güvenliğini sağlayan ayna vandalların hedefi oldu

‘TÜM DÜNYAYA DUYURULMALI’

Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray da çok büyük anlam taşıyan müzenin açılışında olmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, “Bu güzel müze benim için çok anlamlı. Çünkü burada acı, gözyaşı, sevinç her şey var. Onları içinde ayrı bir hayat var. Başkanımız Yılmaz Büyükerşen’e bu özel müze için çok teşekkür ediyorum. Ben yemeni takmayı çok severim burada da çok güzel örnekleri var” diye konuştu. Eskişehir’in çok özel bir şehir olduğunu belirten Kadir İnanır ise, “Eskişehir çok farklı bir şehir. Kentine nasıl sahip çıktığını görüyoruz. Başkanımıza böyle bir müze için teşekkür ediyorum. Bu müze tüm dünyaya duyurulmalı. Çünkü ülkemizin kültür ve sosyal hayatının en önemli tanıkları bu müzede. Eskişehir’de olmaktan çok mutluyum” dedi. Konuşmaların ardından Başkan Büyükerşen, Türkan Şoray, Kadir İnanır ve davetliler “Al Yazmalım Selvi Boylum” filminin unutulmaz müziği eşliğinde birlikte kurdeleyi keserek resmi açılışı gerçekleştirdi. Açılış sonrası Şoray ve İnanır, müzedeki eserleri dikkatle incelerken Başkan Büyükerşen ve İmren Erşen müze ile ilgili bilgiler aktardı. Müzenin gezilmesinin ardından İmren Erşen, Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a al yazma hediye etti. Şoray ve İnanır al yazma takarak birlikte fotoğraf çektirirken, İmren Erşen ayrıca Şoray’a bir de yemeni hediye etti. Açılış töreni günün anısına çektirilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi. (HM