İki mahalle muhtarı ve bölge sakini bu köprünün genişletilmesi için daha önce birçok defa Odunpazarı Belediyesi'ne ve Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'ne dilekçe ile başvuruda bulunmuş, ancak olumlu bir geri dönüş alamamış. Emek, 71 Evler mahallelerinin muhtarları ve vatandaşlar bu köprünün en kısa sürede genişletilmesi çağrısında bulundu.

“KÖPRÜ HALA YAPILMADI”

71 Evler Mahalle Muhtarı Veysel Gaznepoğlu, köprünün dar ve eski olması vatandaşları ve otomobil sürücülerini zor durumda bıraktığını ifade etti. Gaznepoğlu, 2019 yılından bu yana sürekli Odunpazarı Belediyesi ve DSİ 3. Bölge Müdürlüğüne dilekçe yazdıklarını ve bir çözüm üretilmediğini belirterek “Emek mahalle muhtarımızla birlikte biz 2019 bu köprünün genişletilmesi için önce DSİ 3. Bölge Müdürlüğüne dilekçe verdik. Buranın Odunpazarı Belediyesi mücavir alanı içinde olduğundan dolayı Odunpazarı Belediyesi yapmasını gerek şeklinde cevap geldi. Biz de daha önce Emek Mahalle Muhtarımız Sibel hanımla birlikte dilekçe yazdık, Odunpazarı Fen İşleri Müdürlüğüne şu anda herhangi bir yapım olmadı. Aşağı yukarı 5 yıl oldu. Bizim muhtarlarımız bitiyor. Şu anda da köprüde bir işlem yapılmadı. Burada her an her zaman kaza oluyor. Hatta daha önce 2 ay önce bir kaza oldu. Ben kendim de şahit oldum. Kanalın içindeydim. Araç her an kaza oluyor. Burada insanlar zor geçiyor, 2 mahalleyi bağlıyor. Bu kanal Emek ve 71 Evler mahallelerini birbirine bağlıyor. Kanalın üstü Emek Mahallesi kanalın alt tarafı 71 Evler oluyor. O yüzden araç ve kişi sayısı çok. Yol çok çalışmaktadır. Muhtarımın da dediği gibi birlikte uğraşıyoruz ama çözüm istiyoruz. Yetkililerden bir an önce buranın yapılmasını, çözümlenmesini istiyoruz.

“SÜREKLİ TRAFİK KAZALARI OLUYOR”

Emek Mahallesi Muhtarı Sibel Akıl ise konu hakkında şöyle konuştu;

“Köprü, hepimizin gerçekten büyük anlamda sıkıntı yaşadığı bir köprüdür. Çünkü yaya geçidinin olmadığı dar olduğu bir köprü devamlı kazaların olduğu. Ve buna rağmen hiçbir önlemin alınmadığı bir köprü. Buradan çok fazla şikâyetler geliyor. Açıkçası vatandaşlarımızdan bir dönem 6 ay kadar öncesi hemen hemen neredeyse bir hafta 10 günde bir kaza oluyordu. Araçlar burada yol dar olduğu için kanalın içerisine düşüyordu. Dilekçelerimizi DSİ 3. Bölge Müdürlüğüne ve Odunpazarı Belediyesine verdik. Kendileriyle bizzat görüşme sağladık ve o kadar dilekçeye rağmen halen bir çözüm elde edemedik. Biz artık buraya bir çözüm istiyoruz. Çözüm üretilsin, yapılsın. Çünkü insanlarımız da buradan rahat geçsin? Çoluk çocukla rahat geçsin ve şöyle baktığımızda hiçbir koruma önlemi de yok açıkçası ve yetkilere sesleniyoruz. İnşallah burası güzelleştirilir. Vatandaşın daha rahat ve araçların daha rahat hareket edebileceği bir alana dönüştürülür diye düşünüyoruz. Umut ediyoruz ve bizi artık bu konuyla ilgili bir çözüm istiyoruz." 

Editör: Seyfi Altındal