Programın açılışında konuşan Gürkan Hacır, ‘‘TV100 olarak programa Nebi Bey’i 3. Kez alıyoruz. Bir yayında Hatipoğlu, CHP adayını yayına davet etmişti. Biz bu mesajı Ayşe Ünlüce’ye de ilettik. Memnuniyetle karşıladı. Geçen günlerde bir takvim sorunu yaşandı. Önce 12’si, sonra 19’u daha sonra 26’sı. Fakat daha sonra Ayşe Ünlüce hanımefendi beni aradı yayına katılmak istemiyorum. Sizin davetinizden sonra olay çok çirkin bir noktaya gitti. Ben bu üslupla bir yayına çıkmak istemiyorum dedi. Nebi Bey’e söz vermiştim. Hanginiz gelirse programımız açık diye. Kendisi de çıktı geldi. Tartışmayı ne yazık ki yapamıyoruz. Çünkü taraflardan birisi buraya gelmedi’’ diye konuştu.

‘SAYGISIZLIK ETMEM MÜMKÜN DEĞİL’

Ardından söz alan Hatipoğlu, ‘‘Ayşe hanımın bugün acı günü. Kendilerine baş sağlığı diliyorum. Allah’tan rahmet diliyorum. Ben aday olduktan sonra programa katıldım ve o zaman Büyükerşen’in adaylığı konuşuluyordu. Ben orada açık yüreklilikle söyledim. Eskişehir için çok çalıştım, yapacağım işlere güveniyorum. Çıkalım bir programa tartışalım diye bir teklifte bulundum. Ayşe hanım da katılırım demişti. Ondan sonraki süreçte 12’si, 19’u, 26’sı dendi. Bazı konularda alınmış. Bence sudan sebepler ama. Benim orada söylemek istediğim eşine bir saygısızlık değil. 32 yaşında annem dul kaldı 2 çocuğuyla. Ablam çok genç yaşta eniştemi kaybetti. Onun için öyle bir şey söyleme şansım hiç yok. Ben her gün onlarla beraberim. Eşi vefat etmiş birine saygısızlık etmem mümkün değil. Bir belediyede eşiniz başkan vekili iken belediyeye hukuk müşaviri olarak alınmanız hoş değil. Ben seçildiğimde hiçbir akrabamı hiçbir kurumda göremezsiniz. Bunlar doğru değil. ESKİ Abone İşleri Daire Başkanı Ayşe Ünlüce’nin öz eniştesi. Burada gelseydi ben bunları tek tek soracaktım. Bunları artık konuşmayalım. Kendisi burada değil’’ diye konuştu.

‘KAZANAMAZSAM VEKİLLİĞE DÖNERİM’

Seçimi kazanıp kazanamayacağı sorulan Hatipoğlu, ‘‘Biz yüzde 100 gözüyle bakıyoruz. Eskişehir’de son yıllarda, son 2 dönemde hizmet etmeyen bir belediye. Karşımdaki aday ben baktığımızda kamuoyu araştırmalarında bizim kazanacağımızı gösteriyor’’ dedi. Seçimden önce milletvekilliğinden istifa edip etmeyeceği sorulan Hatipoğlu, ‘‘Kazanamazsam tabii ki dönerim milletvekilliğine. Şu an onlarla ilgileniyorum. Öyle bir gündemimiz yok’’ dedi.

‘İLK 5 YILDA 25 BİN KONUTU DÖNÜŞTÜRECEĞİZ’

Kentsel dönüşüm ile ilgili de konuşan Hatipoğlu, ‘‘Kentsel dönüşüm son dönemde deprem uzmanlarının söylemiyle Eskişehir deprem kuşağında ve sıkıntılı bir yer gibi gözüküyor. Eskişehir’in içinden fay hattı geçiyor. Toprak sıvılaşması problemi var. 6,5 şiddetinde bir deprem olabilir Eskişehir’de. Çok ciddi anlamda bir risk var. 6,5’lik deprem 7,5’lik bir şiddette oluyor toprak sıvılaşması nedeniyle. 45 bin civarında vatandaşımızın hayatı tehlike altında. Bu risk eskiden de biliniyordu. Ancak BŞB hiçbir çaba sarf etmedi. Bizim söylediğimiz bu. 150 bin konutumuz depreme dayanıksız ve deprem yönetmeliğinden önce yapılmış konutlarımız. Çok eski binalar. Bu mahallelerde vatandaşlar kentsel dönüşüm bekliyor. Ana sorun bir çalışmanın hızlı şekilde yapılamaması. 25 yılda 24 adet kentsel dönüşüm yapan bir belediyemiz var. Birine anlattığın zaman kimse inanmıyor. Kenar mahallelerimizde bu iş bir şekilde belediyelerin iş bilmezliğinden, iş yapamazlığından. Bu mahallelerde daha çok sağ oylar çıkar. Bundan dolayı bu imarlar verilmiyor diyor vatandaşlarımız. Bu mahallelerde 2 veya 3 kat imar olduğu için müteahhitler buraya girip dönüştürmüyor. Müteahhite para ödenmesi gerekiyor 2 kat imarda mal sahipleri tarafından. Bu da mümkün değil. Biz yatay şekilde 5 kata kadar imar vereceğiz ve bu mahalleler çok hızlı bir şekilde dönüşecek. Yeşil alanların imara açılmasını istemiyoruz. Mevcut yönetim tarım alanlarını imara açtı. Tarım alanlarını imara açacağımıza kenar mahallelere 5’er kat imar verelim. İlk 5 yılda 25 bin konutun hızlıca dönüştürülmesi taahhüdümüz. Ceplerinden 1 kuruş para çıkmayacak. Herkes verdiği kadar daire alacak. Bir de ekstra bu 25 bin konutun Eskişehir ekonomisine vereceği gücü düşünebiliyor musunuz? Bizim söylediğimiz yerler fay hatları üzerinde değil’’ şeklinde konuştu.

‘CESARET EDİP KATILAMADI, MESAJ ATTIRIYOR’

Barış Yarkadaş Odunpazarı Belediye Başkan Kazım Kurt’un sorusunu okudu. Yarkadaş, ‘‘Kazım Kurt, Karapınar Huzur Erenköy mahallerinde sorumlu TOKİ. Gündoğdu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda. Israrla yapmadılar. Yetkileri devredin diyorlar. Devretmiyorlar’’ diyor bu iddialar hakkında ne düşünüyorsunuz? diyerek soruyu Hatipoğlu’na yöneltti. Hatipoğlu ilk olarak soruların okunmasına tepki göstererek, ‘‘Kendisi cesaret edip, gelemedi. İl başkanına mesaj attırıyor. Ben de gelmeseydim mesaj attırsaydım, öyle yapsaydınız programı’’ dedi.

‘KURT YÜZÜNDEN PROJE 3 YIL ERTELENDİ’

Ardından soruyu cevaplayan Hatipoğlu da, ‘‘TOKİ konutlarının gecikme sebebi Sayın Kazım Kurt’tur. TOKİ imar planı çalışmalarını gerçekleştirmiş, tüm hazırlıkları yapmıştır. Bu aşamada yapılan imar planlarına gereksiz, yanlışça yatırımı durdurmaya yönelik itiraz edilmiştir. Sonra mahkemeye başvuruluyor. TOKİ ne usulsüz iş yapabilir. Amacı ucuz ve dayanıklı konut yapmak. Türkiye’nin her yerinde 100 binlerce yapıldı. Kazım Kurt yapılmasın diye mahkemeye verdi. 3 yılın sonunda TOKİ lehine sonuçlandı. Sonra yapı ruhsatları konusunda yerel idareler direniş gösterdi’’ şeklinde konuştu.

‘TOKİ MAĞDURLARI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ’

TOKİ mağdurları hakkında da sorulan soruyu yanıtlayan Hatipoğlu, ‘‘3 bin 500 mağdurdaki konu da bu. TOKİ konutlarını alan mağdurlarımız 3 yıl önce konuta uygulanan KDV yüzde 1’di. Şu anda oldu yüzde 10. Faiz o gün 0,49’du bugün oldu yüzde 2-3. Şimdi vatandaşlar diyor ki biz alırken KDV 1’di, faizler düşüktü. Bu iş gecikti. Yüzde 100 haklı vatandaşlarımız. TOKİ’den ev alan vatandaş zaten dar gelirli. Vatandaş ekstradan vergi ödeyecek. TOKİ’den ev alan vatandaşlarımıza şunu hatırlatmak istiyorum. Şu an orada bir daire 5 milyon TL iken 1,4 milyon TL’ye alıyorlar. Yine avantajlılar. Ancak Türkiye’de bütün şehirlerde bu sorun var. Bu mağduriyetin giderilmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız’’ diye kaydetti.

‘BELEDİYELER HÜKÜMETİ ENGELLİYOR’

Büyükşehir Belediyesi’nin hükümetin yatırımlarını engellediğini iddia eden Hatipoğlu, ‘‘Ben kendimi bildim bileli, biz engelleniyoruz paramız yok gibi söylemlerde bulunuyorlar. Birinci sıraya TOKİ konutları yazmışım. TOKİ 3 bin 500 4 bin konut yaptı teslim etti. Hükümete artı yazıyor, AK Parti’ye artı yazıyor diye hükümetin yatırımlarını 3 belediye de engelliyor. Hepsinin yazışmaları var. TOKİ konutları 3 yıl ötelendi. TOKİ’nin lehine karar verildi, bunlar yapılacak. Öğrencilerin barınma sorunu var. Muttalıp’ta bin 500 kişilik yurt yapacak devletimiz. İmar planı yapıldı sonra 4 yıl engellendi büyükşehir belediye tarafından. Belediye dava açıyor. Davalar büyüyor büyüyor, dava sonunda yurdun yapılması lehine karar veriliyor. Şehir Hastanesi yapılmasın diye çok uğraştılar. Okul yapacağız belediyenin ufak bir metrekaresi var. Onu vermemek için uğraşıyorlar, normalde oradan bedelsiz çekilmesi lazım. Büyükşehir Belediyesi’nin de hazineden istediği 47 tane yer var. Başvurduğu her şeyi vermiş belediye. Ne isterse vermiş’’ diye konuştu.

‘SON 10 YILDA TÜRKİYE ÇAPINDA BİR YATIRIM YOK’

Hatipoğlu, ‘‘Son 10 yılda da yapılmış insanların hayatlarını kolaylaştıracak çok bir şey hatırlamıyorum. Türkiye çapında yapılmış bir yatırım bence yok, olsaydı bilirdim. 25 yıldır bir Yılmaz Büyükerşen dönemi var. Ben şunu söyleyince kızıyorlar. Hükümetle uyumlu bir belediyenin neler yapılabileceğini herkes biliyor. Uyumlu bir belediye. Büyükerşen DSP’den seçildi bir dönem yaptı. Sonra yine DSP’den seçildi 2 yıl sonra CHP’ye geçti. O dönem DSP iktidar ortağıydı, o dönem iktidarla iyi bir uyum yakaladı. Şimdi itiraz ettikleri şey ama onlar da yaşadı. Trafikle ilgili benim Ulaştırma Bakanlığı ile yapacağım işler var. Onlar bu uyumu yakalayamıyor’’ şeklinde konuştu.

‘15 ADET KATLI KAVŞAK YAPACAĞIZ’

Hatipoğlu, ‘‘Eskişehir’de anormal bir trafik var. Tramvay o günün şartları için uygunmuş, ama bugün büyük bir kaos yaşanıyor. 1 adet katlı kavşak yok 25 yılda yapılan. Katlı kavşak batçıklar kesintisiz bir trafik sağlıyor. Başka bir şansın yok. Ulaştırma ana planı yapılarak kısa orta ve uzun vade planlanacak. Bizde olmayan bir de akıllı ulaşım sistemleri. Trafik kontrol merkezinde biz sadece trafiği izliyoruz. Bir kaza olduğunda trafiği bir yerden bir yere yönlendiremiyorsun. Bunu getirmemiz lazım. Trafik sinyalizasyon sistemini getirmemiz lazım. Bundan dolayı ciddi bir sıkıntımız var. 15 tane katlı kavşak yapacağız. Yerleri belli. Katlı kavşakların üstlerine meydan yapacağız. 2 tanesinin adı belli. Bir tane Adliye Meydanı, bir tane Odunpazarı Meydanı yapacağız. Büyükşehir Belediye başkanının görevidir bütçesini oluşturmak. Sen bütçeni bunları yapacak gibi ayarlayacaksın. Gerekirse borç alacaksın vatandaşını hizmetsiz bırakmayacaksın. Belediye başkanı parayı bulacak hizmetleri takır takır yapacak. Bu batçıklar 7 yılda kendini amorti ediyor. Rakibimizin çözümü şu, şehir dışında büyük otoparklar yapıyoruz sen arabanı oraya bırakıyorsun toplu taşımayla merkeze geliyorsun. Buna gülerler. Böyle bir şey olamaz. Trafik yatırımla çözülür. 5 yılda bu işi çözeceğiz’’ diye konuştu.

‘25 YIL SONRA SU İÇİLEBİLİR DEDİLER’

Su sorunu hakkında da konuşan Hatipoğlu, ‘‘Eskişehir’de biz su çok pahalı dedik. Eskişehir’in 6-7’inci pahalı suyu. Hadi suyu pahalı olsun, içelim, meyve sebze yıkayalım. Çok kötü kokuyor kullanamıyorum. Bunu anlattıktan sonra ESKİ’den 25 yıl sonra mesaj geldi. ‘Su içilebilir, meyve sebze yıkanabilir’ dediler. Bu su içilebiliyorsa 25 yıldır niye söylemediniz. Damacanaya mahkum ettiniz bizi’’ diye konuştu.

‘BENİM POTANSİYELİM BELLİ’

Hatipoğlu son olarak, ‘‘Hemşehrilerime son olarak şunu söyleyeyim. Ben Eskişehirspor’u 1. Lig’e, Süper Lig’e çıkardım. Aile şirketimi Türkiye’nin 500 şirketinden biri yapmışım, ihracat şampiyonu yapmışım. Benim potansiyelim belli. Ben karşımda hiçbir başarısı olmayan bugüne kadar insanlarla karşılaştırılıyorum. Benim Eskişehir’i nereden nereye getireceğim çok net. Ben Eskişehir’i de Eskişehirspor’u da Süper Lig’e çıkaracağım’’ diye konuştu.