Europen Endüstri, 2-3 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen halka arzıyla birlikte bugün sabah saat 10.00’da Borsa İstanbul’da düzenlenen Gong töreninden sonra işlem görmeye başladı.

Bayram alışverişi için vatandaş küçük esnafa yöneldi Bayram alışverişi için vatandaş küçük esnafa yöneldi

europen-gong-1

Europen Endüstri’nin Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreninde Europen Yönetim Kurulu Başkanı Nebi Hatipoğlu, Europen Yönetim Kurulu üyesi Tuğba Öztürk, Europen Genel Müdürü Adem Doğar, Garanti BBVA Yatırım Genel Müdürü Utku Ergüder, Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, kürsüye çıkarak gong törenini gerçekleştirdiler. Törende ayrıca Garanti BBVA Yatırım Kurumsal Finansman Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Cankat Bozkurt, Europen Satın Alma Müdürü ve Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Merve Öztürk Tütüncü, İhracat Müdürü Elif Öztürk ile Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler de katıldı.

Törende bir konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Nebi Hatipoğlu, şirketin temellerinin Eskişehir’de, 1965 yılında, İdris Hatipoğlu tarafından atıldığını hatırlatarak, “Cam sektörü ile iş dünyasına adım attık. Pek çok önemli dönüm noktası yaşadık. Önce tüm Türkiye’ye yayıldık. Cam alanında ise buzdolabı camları, fırın camları ve mobilya camları üretim tesisleri devreye girdi.

1995 yılında Türkiye’de artan teknik inşaat malzemeleri ihtiyacına paralel olarak, kapı ve pencere profilleri için yatırım kararı alındı. 1997 yılında Europen markası doğdu. Europen bin 550 çalışanı ve 5 üretim tesisiyle Türkiye’deki en büyük sanayi kuruluşlarından biri oldu. Türkiye’nin en fazla ihracat yapan lider şirketleri arasında yerimizi aldık” dedi.

EUROPEN 25 YAŞINDA

Europen’in 25’inci yaşını kutlarken bir dünya markası haline gelmek adına çok önemli bir karar aldıklarını belirten Hatipoğlu, “Bir finans merkezi olma yolunda adım adım ilerleyen İstanbul’da, dünyanın lider markalarının işlem gördüğü borsa İstanbul’da halka açılıyoruz. Talep toplama sürecinde bireysel ve kurumsal yatırımcıların Europen’e gösterdikleri güven bizi gururlandırdı ve beraberinde büyük bir sorumluluk getirdi. Şunu belirtmek isterim ki; 2 yıllık pandemi dönemi iş yapış şekillerinde önemli değişiklikler yarattı. Türkiye’nin önemi daha da yadsınamaz şekilde öne çıktı. Dünya ekonomisinin çok önemli bir değişimden geçtiği şu günlerde; stratejik kararımızın  şirketimize ve yatırımcılarımıza önemli faydalar sağlayacağına tüm kalbimle inanıyorum. Halka arzdan elde edilecek geliri ağırlıklı olarak yeni yatırımlar, sürdürülebilirlik alanlarında kullanacağız. Rekabet gücümüzü ve üretim kapasitemizi artıracağız. Gerek Türkiye’de gerekse de yurt dışında büyük hedeflerimiz var. Bu hedefe, borsa İstanbul’un sağladığı kaynakları ve olanaklardan da destek alarak emin adımlarla yürüyeceğiz. Yeni dönemin şirketimize, yatırımcılarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bize güvenen ve inanan yatırımcılarımıza teşekkür ederiz” diye konuştu.