İYİ Parti İl Başkanı Eren Ekmen, ‘‘Üretimin 3 gün durmasının oluşturacağı maddi kayıp yaklaşık olarak Eskişehir için 260 milyon TL, Ülke geneli için de minimum 25 milyar TL’dir’’ dedi.

Ülke genelinde OSB’lere 3 gün elektrik verilmeyecek olmasını eleştiren İYİ Parti İl Başkanı Eren Ekmen, ‘‘Üretimin 3 gün durmasının oluşturacağı maddi kayıp yaklaşık olarak Eskişehir için 260 milyon TL, Ülke geneli için de minimum 25 milyar TL’dir’’ dedi.

Hayat pahalılığının ayrım yapmadan herkesi, özellikle de dar gelirli vatandaşları derinden etkilediğini belirten Ekmen, Türkiye’nin bu duruma bir ayda ya da yılda gelmediğini ve pandemi nedeniyle de bu durumda olmadığını söyledi. Söylenildiği gibi Türkiye’nin dış güçlerin ekonomik saldırısına da maruz kalmadığını savunan Ekmen, ‘‘Peki neler eksik veya hatalı yapıldı, niye bu hale düşürüldük? Yönetim hataları yapıldı. Devlet işleyiş düzeni değiştirildi. Gereksiz yatırımlar, aşırı israf, haksız kazançlar, menfaat sağlamalar, kayırmacılık, yolsuzluklar tavan yaptı. Talana göz yumuldu. İktidarın liyakatsiz kadroları gelecek planlamasını doğru yapamadı. Yatırımlar; Betona, yolcusuz hava limanlarına, seyircisiz stadyumlara, gereksiz yapılara yöneltildi. Üretimler durduruldu. Fabrikalar-iştirakler satıldı. Tarım-hayvancılık bitirildi. Temel gıdaların bile ithalatına başlandı. Yani ülkedeki her türlü girdi dövize bağımlı hale getirildi. Teşvikler hak edene değil, siyasi rant için herkese verildi. Etki analizi yapılmadığı için teşviklerin büyük bir kısmı amacına ulaşmadı. Üretime, stratejik projelere yansımadı’’ diye konuştu.

‘İKTİDAR BİR ADIM SONRASINI GÖREMEDİ’

Gözden kaçırmayın

Tarihi bölgede 19 Mayıs yoğunluğu Tarihi bölgede 19 Mayıs yoğunluğu

İktidarın enerji politikalarını da eleştiren Ekmen, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının yüzde 75 civarında olduğunu söyledi. Elektrik enerjisinin yüzde 50’sinin ithal doğalgazdan sağlandığına da dikkat çeken Ekmen, ‘‘Bu gerçeğe rağmen elektrik enerji politikaları sadece HES’ler üzerine kuruldu. İktidar bir adım sonrasını, ülke geleceğini görme başarısını sağlayamadı. Şimdilerde enerji sıkıntısı kendini göstermeye başladı.  Söylenen ‘İran’dan gaz alınamaması nedeniyle doğalgaz ile elektrik üreten santraller çalışmayacak ve sanayiye 3 gün elektrik verilemeyecek.’ Yani sanayi üretimleri duracak. Üretimi durdurmayanlara ceza yağacak! Sanayi sektöründe üretimin 3 gün durmasının oluşturacağı maddi kayıp yaklaşık olarak Eskişehir için 260 milyon lira, ülke geneli için de minimum 25 milyar liradır. Bu kayıplar geleceği görememek, gelecek planlamasını doğru yapamamaktan kaynaklanmıştır. Biz İYİ Parti İl Başkanlığı olarak hükümetin planlama hatasından kaynaklanan bu kayıpların devlet tarafından karşılanmasını öneriyoruz. Ülke için karanlık günler başladı. Umarız daha çok kararmaz ve uzun sürmez’’ ifadelerini kullandı.