Eskişehir’de 4 bisikletçi, müzeden camiye çevrilen, İslam dünyasının en kıymetli varlıklarından biri olan Ayasofya’da kılınacak olan ilk cuma namazına katılmak için bisikletleriyle yola çıktı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 17 Öğretim ve Araştırma Görevlisi alıyor Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 17 Öğretim ve Araştırma Görevlisi alıyor

Eskişehir’den yola çıkan ekibin başında olan Fatih Çurman, yola çıkmadan önce yaptığı konuşmada, "Biz serbest bisikletçileriyiz. Bizim bir dernek veya kulübümüz yok. Ancak bu halde de 3 ekip arkadaşımla yaklaşık 30 yıldır sürekli yeni yollara düşüyoruz. Daha önce bisikletle ülkeden ülkeye kadar yaptığımız yolcularımız oldu. Bu kez 6 yaşında olan bir minik bisikletçimiz de bu ekibe katılmak istedi. Biz de gelecek neslimiz olan kendisini kırmadık. O da tarihin bir parçası olsun istedik. Biz bunca yıldır binlerce kilometre sadece bisikletle geçtik. Ancak Ayasofya’ya çıktığımız bu yolculuk hayatımızın en değeli yolculuk olarak. Manevi değeri yüksek olan bu yolculuktan sonra katılacağımız cumaya, Fatih Sultan Mehmet efendimizin maneviyatını yaşayacağız. Cumhurbaşkanımız 86 yıl sonra Ayasofya’nın zincirlerini kırdı. Biz de bisikletin zincirleriyle bu tarihi cumanın bir parçası olmak istedik” dedi.