ÇAPA BAŞARDI

2018-2019 sezonuna Fuat Çapa ile başlayan Eskişehirspor, bizim çocuklar denilen genç kadro ile mucizeyi başardı ve takımı ligde tutmayı başardı. Devre arasında transfer yasağı açılmıştı. Kadroya Jesse Sekidika, Ibrahim Sissoko, Emre Güral gibi oyuncular katılmıştı. Es-Es sezonu 35 puan ile tamamladı ve TFF 1.Lig’de kalmayı başardı.

PANDEMİ KURTARDI

Eskişehirspor’un kabus sezonları bu sezonla beraber başladı. Sezona Fuat Çapa ile başlayan, Coşkun Demirbakan ile devam eden Kırmızı Şimşekler sezonu Mustafa Özer yönetiminde son sırada tamamladı. Ligde oynadığı son 13 maçta tek bir galibiyet alamayan Kırmızı Şimşekleri pandemi nedeniyle küme düşmelerin iptal edilmesi kurtardı. TFF’nin aldığı kararla Es-Es bir sonraki sezonda da TFF 1.Lig’de mücadele edecekti.

DÜŞÜŞ BAŞLADI

Eskişehirspor TFF 1.Lig’de son sezonunu yaşadı. Sezona Mustafa Özer ile başlayan, İlhan Var ile devam eden Kırmızı Şimşekler sezonu Cengiz Seçsev ile de kurtaramadı. U19 takımının teknik direktörü Yasin Söğüt ile lig tamamlandı. 34 maçta 11 puan toplayabilen, 3 puanı silinen Siyah Kırmızılar sezonu son sırada kapattı ve TFF 2.Lig’e düştü.

TFF 3.LİGE İNDİK

Eskişehirspor TFF 2.Lig macerasına Mustafa Özer’in ekibinde yer alan ve takımı tanıyor denilerek göreve getirilen Cem Karaca ile başladı. Sezona Karacabey galibiyeti ile başlayan Eskişehirspor devamında oynadığı 7 maçı da kazanamayınca Cem Karaca ile yollar ayrıldı ve takımın başına Suat Kaya getirildi. Suat Kaya ile de başarılı olamayan Eskişehirspor sezonu 22 puanla 18. sırada tamamladı ve TFF 3. Lig’e düştü.

SONU AMATÖR OLDU

Eskişehirspor tarihinde ilk kez 4. klasman olan TFF 3.Lig’de mücadele etti. Sezona bu liglerin tecrübeli teknik direktörü denilen Cüneyt Biçer ile başlandı. Başarılı olunamayınca yola Emre Özbayer ile devam edildi. Devre arasına kadar Emre Özbayer ile yola devam edilse de devre arasında genel kurul yapıldı ve Eskişehirspor Başkanı değişti. Mehmet Şimşek görevinden ayrıldı yerine Erkan Koca başkan olarak seçildi. Yeni yönetimin ilk icraatı da Emre Özbayer’in yerine Özcan Kızıltan’ı getirmek oldu. Özcan Kızıltan ile aşı tutmayınca yola Fuat Çapa’nın yardımcısı olarak Eskişehirspor’da bir dönem görev yapmış olan Ali Onur Cerrah getirildi. Tüm bu çabalara rağmen Eskişehirspor’da istenilen sonuçlar alınamayınca ligin bitimine birkaç hafta kala takım Bölgesel Amatör Lig’e düşmeyi garantiledi. Ali Onur Cerrah’ın görevinden ayrılmasından sonra takım Sezgin Coşkun’a emanet edildi ve lig 26 puan ile 17. sırada tamamlandı. Eskişehirspor son 4 sezonu da küme düşme potasında tamamladı. 58 yıllık futbol tarihinde ilk kez amatör lige düşen Eskişehirspor’un 315 milyon liradan fazla borcu bulunuyor.