KORKULAR VE ÜMİTLER

Yunus Emre GÜLLÜ Yunus Emre GÜLLÜ
Yunusça

 

Sağlıklı her insan, korku ve ümitle yaşar. İnsan, korku ve ümitle büyür. Korku ve ümitle ölür. Bu kuralı Allah koymuş. Bu kuralı bozmaya kimin gücü yeter ki? İnsan, kimden ve neden korkar? Neyi ve niçin ümit eder? Sorularının doğru cevabı, korku ve ümit ikilisinde birlikte arandığında bulunacaktır.

Mağara devrinden günümüze uzanan insan yaşantısına bakıldığında, insanın hep korkulardan kurtulmanın çırpınışları içerisinde olduğu görülecektir. İnsan, mağara devrinden günümüz teknolojik çağı dâhil bütün zamanlarda korkudan kurtulmanın ve ümide kavuşmanın arayışı içerisindedir. Korku ve ümit yeterince olduğu sürece doğru ve güzeldir. Asılsız korku ve yersiz ümitler insanı felakete sürükler. Yerinde korku ve ümide sahip olan kazanacaktır.   İnsan, doğru korku ve doğru ümitle kurtulacaktır. Yersiz korkular ve ümitler insana kaybettirecektir. İnsan, Allah’tan korkar ve Allah’tan ümit bekler. Korku ve ümidin anlamı Âdem ile Havva’nın gözyaşlarında tam anlamıyla kendini göstermektedir.

İnsan, insandan ve hayvandan korkar. İnsan şerlilerin şerrinden korkar. Hilebazların hilesinden korkar. Düzenbazların düzeninden korkar. Hasetlerin hasedinden ve fesatların fesadından korkar. İnsan, Şeytandan korkar. Büyücülerin ve cadıların fitnesinden korkar. İnsan, bu korkuların ötesinde niçin kötülük yapmaktan korkmaz? İnsan, ümitlerine kavuşmak için neden iyiliklerini artırmaz? Özellikle ticari ilişkilere bakıldığında bazı şeytani atakları görmek mümkün! Durumu abarttığımı zannedenler günlük bazı olaylara bakıversinler. Görünenden daha da vahimlerini göreceklerinden kuşkuları olmasın! Şeytani korku ve şeytani ümitlerin ikisi de parasal ilişkilerde tam anlamıyla ortaya çıkar.

Şeytandan söz etmişken konuyu biraz açmakta fayda var. Batılı ünlü yazar Giovanni Scognamillo “Batının İnanç Temelleri” adlı kitabında bakınız ne diyor “Çağdaş Batı’da Şeytan furyası bunalım ve buhranın başka bir yönüdür. Şeytan bile bir sömürü aleti hâline gelmişse neyi, nerede aramak gerekir? Şeytan kilisesinin kurucusu eski davulcu, vahşi hayvan terbiyecisi, kriminoloji öğrencisi ve gece kulübü org çalgıcısı Anton Szandor La Vey  “Şeytan çağındayız, Şeytan dünyayı yönetiyor” diyor ve çıplak kadınlar kullanarak San Francisco’daki “kilisesi” nde halka açık ayinler düzenlemekten geri kalmıyor. Batı’da, Şeytan Ortaçağdan beri zihinlerde hep hortlatılıyor. Şeytan, adeta bir “Star”  veya çok satan bir sanayi ürünü hâline getirildi. Batı’da Şeytan hakkında kitaplar satılıyor. Sinemalarda filimler oynatılıyor. Çeşit çeşit, kılıktan kılığa şeytani maskeler uyduruluyor. Uyduruk şeylerle, durmadan insanlar sömürülüyor ve kandırılıyor.  İnsanların zihinleri sürekli mıncıklanıyor.

Emperyalist tuzaklardan birisi de, şeytani ticaretlerin mahsulü olan cadılar ve büyücüler türetildi. Halkın daha kolay sömürülebilmesi için batıl ve hurafe fikirler üretilip yayıldı. Cadılar ile büyücülerin yaptıkları birer dolandırıcılıktan başka nedir ki? Cadılar, büyücüler ancak toplumlarda kin ve nefret tohumları saçarak düşmanlıkları palazlandırıyor.

Hakikatin varlığından korkup etrafını korku duvarlarıyla ören insan elbet korku duvarlarının yıkılmasından korkacaktır. Korku duvarlarını yıkıp hakikatle ümitlerini buluşturan insan, korkularından kurtulacaktır. Aydınlıktan korkan insan, karanlık dünyasının kepenklerini kaldırıp ümitle aydınlığa baktığında aydınlıktan korkunun yersiz olduğunu görecektir. Korku ve ümit, Allah’ın insanı imtihana tabi tuttuğu birbiriyle zıt iki büyük olgudur. Bu iki büyük olgunun da, Allah’ın iradesiyle olduğunu bilen insan çelişki ve çıkmazdan kurtulacaktır. İnsan, Allah’ın öfkesinden korkar. Rahmanın rahmetinden ümit eder.

İnsani korkuların temelinde iki türlü korku vardır. Birisi ilahi korkular diğeri de Şeytani korkulardır. İnsan, Şeytandan korkar. Allah’a inanan insan, Şeytandan niçin korksun? Şeytan, Allah’a inanan insandan korksun! İnançlı insan, Şeytani gücün ilahi kudret karşısında bir “Hiç” olduğunu bilir. Yeter ki insanın kendi düşünceleri şeytanlaşmasın. İnsani düşünceler şeytanlaşınca insanın her eylem ve söylemine fesat karışır. İnsanın benliğinde ikilemler oluşur. Sorun ve kargaşa çıkar. Devam edecek!

Ömrünüz uzun, kazancınız bereketli olsun! Hoşça kalın! Dostça kalın!

EN SON EKLENEN HABERLER

AK Parti İl Gençlik Kolları Danışma Meclisi gerçekleştirildi. Toplantıya AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, AK Parti Büy&uu...

Vali Özdemir Çakacak, Dünya İnsan Hakları Günü bir mesaj yayımladı.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Boyplast Yönetim Kurulu Başkanı Metin Saraç; EOSB’y...

Pazarlarda aynı cins ürünlerin farklı fiyatlara satılması ile ilgili kafalarda soru işareti oluşturuyor.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin haftalık pazar toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda yerel seçimlerde özellikle kırsal böl...

Odunpazarı Belediyesi tarafından 2017-2018 döneminde açılan Fotoğrafçılık Atölyesine katılan öğrenciler tarafından &ccedi...

Eskişehir Web Tasarım