Sabancı Vakfı’nın Hibe Programları kapsamında destek verdiği Madenci Kadınlar Dayanışma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin “Kadınlar Işığıyla Madeni Aydınlatıyor” projesinin tanıtım toplantısı Eskişehir’de gerçekleştirildi. Sabancı Vakfı’nın bu yıl hibe vereceği 8 projeden biri olan projenin tanıtım toplantısı, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Proje Temsilcisi Canan Geçit ve Sabancı Vakfı yetkililerinin de yer aldığı pek çok kamu kurumunun da katılımıyla gerçekleşti. Tepebaşı Belediyesi ortaklığıyla Sabancı Vakfı Hibe Programı’na başvurarak bu yıl hibe desteği alan projenin tanıtım toplantısı 22 Ekim Salı günü Eskişehir Divan Otel’de gerçekleştirildi. Eskişehir’in Nemli Köyü’nde bulunan magnezit maden ocağında çalışan madenci kadınlar tarafından kurulan derneğin hikayesi ve projenin hedefleri katılımcılarla paylaşıldı.

 

“TAM DÜNYANIN DEĞİŞECEĞİNE İNANIYORUZ”

 

Toplantıda konuşan Madenci Kadınlar Dayanışma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Canan Geçit, “Toplumsal algılardan ötürü madencilik, erkek egemen bir sektör olarak görülüyor. Ancak bizlerin çalıştığı, Eskişehir’in Nemli Köyü’nde faaliyet gösteren magnezit madeninde kadın istihdamı her geçen gün artıyor. İş yerinde gördüğümüz bu destek ile biz de dernekleşme kararı aldık. Madenci kadınların güçlenmesi, dayanışması ve eğitimlerle desteklenmesi hedefiyle yola çıktık. Çünkü, bir kadının güçlenmesi ile tüm dünyanın değişeceğine inanıyoruz” dedi. Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan ise Sabancı Vakfı’nın, Hibe Programları ile 12 yıldan bu yana sivil toplum örgütlerine hibe desteği sunarak toplumsal gelişmeye katkı sunduğuna değindi.

 

ESKİŞEHİR’DEN BİR ÖRNEK

 

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise “Bugün Eskişehir’de güzel bir etkinliğe şahitlik ediyoruz. Hayata geçirilen bu proje, Türkiye’de bir ilk ve Eskişehir’e de ilkler çok yakışıyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusu gerçekten çok önemli bir konu. Öte yandan madencilik erkek egemen sektörlerin başında geliyor. Ben sevgili maden emekçisi kadınlarımız ile her bir araya gelişimizde çok mutlu oluyorum” ifadelerini kullandı.

Toplantıda ayrıca Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Magnesit A.Ş. Genel Müdürü ve Madenci Kümesi Başkanı Ekrem Bulur ile Koçhanlar Maden Limited Şirketi Başkanı Yaşar Koçhan da birer konuşma yaparak projeyi desteklediklerini ifade etti. (ONUR ŞENTÜRK)