Yaptığı akademik çalışmalar ile sosyal medyada referans bir kurum haline gelen SODİGEM tarafından, Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının sosyal ağlarının kullanış şekilleri ile ilgili sürdürülen çalışmalar sonrasında bine yakın hesap belirlenerek liste oluşturuldu. Akademik olarak ele alınan rapor Fransızca, Almanca, İspanyolca, Çince, Rusça, Arapça ve Türkçe olmak üzere 7 dilde yayınlandı.

 

SOSYAL MEDYADAKİ TAKTİKLER

 

FETÖ mensuplarına çeşitli talimatnameler ile sosyal medya üzerinden nasıl algı yönetimi yapacaklarının bildirildiğinin aktarıldığı analizde, örgütün sosyal medya üzerinden algı yönetimini de kendine özgü özel yöntem ve teknikleri kullandığı açıklandı. Analizin sonuç bölümünde ise, “Devletin kurumlarını ele geçirmek ve anayasal düzeni yıkmak üzere yıllarca sinsice büyüyen terör örgütü FETÖ, yeni durumlara uygun sürekli değişken strateji ve söylemleriyle toplumsal yaşamın her alanında yer bulmaya çalışmış ve bu amaçla başta teknolojik olanaklar olmak üzere her türlü aracı kullanmıştır. Dijital dünyanın kendi amaçlarına uygun kullanımını erken dönemlerde keşfederek bu alanda elemanlar yetiştirmiş, sızdıkları devlet kurumlarından destek alarak gelişimlerini sağlamışlardır. Sosyal medya ağlarının gelişmeye başladığı, akıllı telefonların yaygınlaştığı dönemde ise çok geniş kitlelere dönük olarak bu alanları propaganda zemini haline getirmişlerdir. Sosyal medya ağlarının kitleler üzerindeki gücünü sistematik olarak kullanan örgüt günümüzde de aynı stratejiyi izlemektedir. Kurdukları troll ordusu ile bu güzel vatanı çeşitli dillerde kötülemekte ve ülkemizin itibarını sarsmaya çalışmaktadırlar. FETÖ terör örgütünün sosyal ağları etkin kullanımı karşısında bireysel ve kurumsal nasıl davranılacağı hususunda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

 

RAPORU DEĞERLENDİRDİ

 

Çomaklı, analizde çok önemli sonuçlar elde ettiklerini belirtti. Tüm dünyada örgütün kirli yüzünü göstermek için çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Rektör Çomaklı, “Anadolu Üniversitesinin bünyesinde kurulan Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Uygulama Eğitim Araştırma Merkezi (SODİGEM) aracılığıyla biz, sosyal medyada bir takım araştırmalar yapıyoruz. Çalışmalarda sosyal medya taraması yaptığımız için arkadaşlarımız bir hareketlenme, bir değişik gruba rastladıklarını söylediler. Biz de bu çerçevede baktığımızda gördük ki bunlar firari Fethullahçı Terör Örgütünün mensupları. Yapmış oldukları sosyal medya hareketlenmelerinde sürekli bir algı operasyonu üzerinden hareket ediyorlar. Akademik olarak işin içerisine profesör ve doçentlerin oluşturduğu bir birim kurulu ve SODİGEM bunu incelemeye aldı. Bu hesaplar 5 bin civarıydı, bine yakınını somutlaştırdık. Bu kişiler ya firari ya da yurt içinde bulunan Fethullahçı Terör Örgütüne bağlı oldukları hukuken ve paylaşımlarıyla da sabit olan kişiler. Biz bunların davranış şekillerini, davranış kalıplarını ve neler yaptıklarını inceleyelim dedik. Gördük ki bunların kendilerine göre ilkeleri, stratejileri ve kendilerine göre prensipleri var. Örgütsel hareket ediyorlar. Özellikle burada Türkiye’yi karalamaya dönük çok pervasız paylaşımlar yapabiliyorlar. Türkiye’nin aleyhine olabilecek her türlü paylaşımı, her platformda çok rahatlıkla sağlayabiliyorlar. Örgüt mensupları arasında da bunların bir bağı olduğunu gördük” dedi.

 

"TAM BİR HAİNLER”

 

Barış Pınarı Harekatında FETÖ ile PKK arasındaki ilişkinin gözler önüne serildiğinin altını çizen Şafak Ertan Çomaklı, “Özellikle Barış Pınarı Harekatı’nda bu FETÖ’nün bu incelemeye almış olduğumuz, takibe almış olduğumuz, akademik olarak çalışmalara konu edilsin diye incelediğimiz hesaplarda FETÖ’nün PKK ile kardeşliğini gördük. Mesela Barış Pınarı Harekatı’nda yapmış olduğumuz çalışmalarda firari bir FETÖ’cünün yapmış olduğu paylaşımın başka bir grup tarafından anında alındığı, hemen hashtaglerle Türkiye aleyhine çalışmalar başlatıldı. Bizim o anda düşmanımız görünebilecek veya stratejik olarak ortaklığımız olmayan ülkelerin sosyal medyasında hemen bunu yaymaya çalıştıklarını gördük. Kısacası tam bir hain olarak sosyal medyada dolaştıklarını görüyoruz. Bunların hainlikleri bitmiyor. Bunlar burada Fethullahçı Terör Örgütü’nün mensupları hainlikte bir çağ atlattılar insanlığa. Nasıl hainlik üst seviyeye taşınır, nasıl haysiyetsiz ve pervasızca kendi vatanına saldırılır onu gösterdiler. Fakat bunu gösterirken de sosyal medyada, bu Türkiye Cumhuriyeti’nin, kadim devletin bir kurumu olan Anadolu Üniversitesinin bir akademik birimine takılacağını ön göremediler. O yüzden şu anda rahat da değiller. Çünkü biz bunların her hareketini görüyoruz. Her yaptıkları işi görüyoruz. Eskiden göremiyorduk, gizli gizli evlerde toplanıyorlardı ama şu anda onu görmek mümkün” ifadelerini kullandı. (İHA)