BEN ALMADIM RENKLER ALDIRDI…

Yiğit MUMCU Yiğit MUMCU
Teknoloji ve Markalar

Renkler bizlerin üzerinde yarattığı etkilerle hayatımızda önemli bir rol oynar. Renk tercihlerimiz, üstümüzdeki kıyafetlerden kullandığımız ürünlere kadar hem bizleri ifade eder hem de karşımızdaki kişilerde önemli bir izlenim oluşturur. Öyle ki, bazı renkler çok fark edemesek de davranışlarımızı bile etkileyebilir. Renklerin bu etkileri elbette kişiden kişiye veya farklı ülke ve kültürlere göre değişiklik gösterebilir ama bazı renklerin çok da değişmeyen evrensel anlamları olduğunu da unutmamak gerekir. Renklerin insanlar üzerindeki etkileri uzun yıllardır markaların da ilgisini çeken bir konu ve tüm markalar bu konu üzerinde önemli araştırmalar yapıyor. Markalar için tüketicileri alışverişe yönlendirmek ve satın alma durumunu gerçekleştirmek gün geçtikçe daha zor bir hale geliyor. Günümüzde insanları ürünleri ile etkileyip istikrarlı bir şekilde kendi markasının ürünlerini aldırmak büyük bir ikna kabiliyetine belki de bir sanata dönüştü diyebiliriz. Birçok şirket, piyasaya sunacakları yeni ürün ve hizmetlerinde renk kavramına özen gösteriyor çünkü yapılan araştırmalarda renklerin satın alma kararlarını ve tüketici tercihlerini etkileyen önemli bir unsur olduğu vurgulanıyor.

Bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre tatma, koklama ve duyma gibi duyusal faktörlerin yanı sıra ürün görünüşünün %90 gibi ciddi bir oranda tüketicinin kararlarını etkilediği belirtilmiş. Buna ek olarak araştırmalar, insanların benzer ürünler arasında tercih yaparken renk faktörünün bu tercihi yaklaşık olarak %85 oranında etkilediği ve renk kavramının tüketicilerdeki marka bilinirliliğini %80 oranında etkilediği açıklanmış. Bu sonuçlara göre, renklerin satın alma davranışlarımız ve kararlarımız üzerinde büyük bir etkisi olduğunu görebiliyoruz. Bizleri etkilemek için renkleri kullanan ve yıllardır beynimizde renkleri ile yer alan markalar bulunuyor. Öyle ki, bir rengi veya renkleri söylediğinizde aklınıza bir marka çağrışım yapabiliyor. Örneğin, Coca-Cola’nın kırmızı rengi kullanması, Ford, Facebook ve Türkiye İş Bankasında aklımıza mavi rengin gelmesi, Cadbury ve Milka’nın mor rengi, Teknosa ve Fanta’nın turuncu renk ile bütünleşmesini gösterebiliriz. Peki, ünlü markalar bu renkleri neden seçiyorlar ve bu renkler ne anlam ifade ediyor? Gelin bazı renklerin anlamlarına ve bizlerde yarattıkları etkilere beraber göz atalım…

MARKALARIN ÇOK KULLANDIĞI RENKLERİN ANLAM VE ETKİLERİ

Kırmızı: Kırmızı renk canlılık, enerji ve dinamizmi ifade etmektedir. Markalar barındırdığı enerji ve harekete geçirme etkisi nedeniyle satışı arttırmak için (Özellikle indirim dönemlerinde) yoğunlukla kırmızı rengi kullanır.

Sarı: Sarı renk iyimserliği ve gençliği ifade ettiği gibi dikkat çekici renklerdendir. Bu nedenle, markaların genellikle vitrinlerinde ilgi çekmesi için kullandıkları renklerden birisidir.

Mavi: Mavi renk güven, huzur ve sakinliği ifade eden bir renktir. Mavi rengi genellikle bankalar ve büyük kurumsal firmaların tercih ettiğini görüyoruz.

Mor: Mor renk asalet ve lüksü ifade ettiği gibi rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi bulunan renklerdendir. Özellikle kişisel bakım, güzellik ve kozmetik sektöründe yer alan markaların kullandığı renklerin başında gelir.

Siyah: Güç, kararlılık, otorite ve şıklığı ifade eden siyah renk, lüks ve pahalı markaların ürün ve hizmetleri için kullandığı favori renklerden birisidir.

Yeşil: Yeşil renk gözlerimiz için en uygun renklerden birisidir. Doğayı, sağlığı ve doğallığı ifade ettiği için rahatlatıcı etkisi vardır. Bu durum özellikle markalar ve logoları için önemli bir etki yaratır. Markalar özellikle mağazalarında tüketicilerin daha huzurlu ve rahat olmaları açısından yeşil rengi ve tonlarını tercih etmektedirler.

Turuncu: Turuncu renk agresif ve dikkat çeken renklerden birisidir. Turuncu rengin uyarıcı bir etkisi olmasından dolayı satma, satın alma, abone olma gibi kararları çok etkilemektedir. Özellikle yiyecek ve içecek markalarının ve outlet mağazaların çok sık kullandığı renklerden birisidir.

Yapılan araştırmalara göre, bir ürünün fonksiyonellik ve fiyat gibi unsurlarının satın alma kararında etkili olduğu ama tüketici ile ürün arasındaki ilk önemli etkiyi yaratan unsurun görsellik yani estetik, tasarım ve renkler olduğu belirtiliyor. Aynen Aristo’nun söylediği gibi “Tüm Algılar Gözle Başlar…” Hepinizin güzel bir Pazar günü geçirmesini diliyorum, haftaya teknoloji ve markalar dünyasındaki yolculuğumuzda tekrar görüşmek dileğiyle…

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir belediyeleri önceki gün yoğun olarak yağa kardan sonra bölgedeki ana cadde, hastane, okul, kamu kurumları başta olmak üz...

Edirne’nin Keşan ilçesinde ormanlık alanda gazeteye sarılı halede bulunan kesik kolun kayıp olan Didem Uslu’ya ait olduğu tespit ed...

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Başkan Kurt son olarak, 6360 Sayılı Büyükşehir Kanunu ...

Adalet ve Kalkınma Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca'yı ziyaret etti.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, öğrencilerle kartopu oynadı.

Emekli ev kadını Aygün Özgür, arkadaşlarının tavsiyeleri üzerine 31 Mart günü yapılacak olan yerel seçimlerde &Cc...

Eskişehir Web Tasarım