ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRECEKLERE PSİKOLOJİK VE BEYİNSEL TÜYOLAR-1-

Kubilay MERCAN Kubilay MERCAN
Psikolojik Herşey

     Sürekli değişen sınav sisteminde öğrencilerin pes ettiğini,  sınav sistemi değişikliğini bahane ettiğini çok görmekteyim. Bu olgu her sınav döneminde bu aylarda gözleyebildiğimiz bir varsayımdır. Ancak bu sene özellikle sınav sisteminin çok değişmesi, öğrencileri olumsuz etkiledi. Tabi ki bu durumu avantaja çeviren öğrenciler oldu. Sınav değişikliğini görmezden gelerek sadece sınava konsantre olarak çalışan, bu süreci en iyi şekilde değerlendiren öğrenciler bir adım öne geçti.

     Aslında hiç bir şey için geç olmadığını bilmemiz gerekiyor. Kuvvetle sadece bu sınavı düşünmemiz gerekiyor. Unutulmamalıdır ki ;

‘’ Kazananlar herkes den farklı bir şey yapanlardır.’’

     Bu hafta ki yazımda bazı stratejik olgulara ve bunun psikolojik, beyinsel işlevlerine değinmek istiyorum. Eğitim koçluğu eğitimimde Sayın İsmail Erkut Ergenç ve Psikiyatri Prof. İbrahim Bilgenden öğrendiğim bu öğretiler özellikle İstanbul’ da bulunan ünlü kolejlerde, okullarda stratejik nokta atışı olarak uygulanıyor.

     En önemli kural programlı ve planlı çalışmaktır. Programlı ve planlı olmayan birey istediği kadar farklı yollar denesin başaramayacaktır. Plan,program da belirli kurallara göre olmalı. Benim öğrendiğim en etkili iki kural; 1-1, 2-1-1, ve Şampiyon kuralı. Planlı ve programlı olmak bu noktada çok önemli.

     İkinci önemli kuralımız tekrar. Beynimizde ki uzun süreli hafızamızı sürekli devrede tutmak ve bilgileri unutmamak açısından belirli haftaları tekrar haftalarımız olarak belirlemeliyiz.

      Üçüncü önemli kuralımız görsel hafızamızı daha çok kullanmalıyız. Görsel hafıza bize %70 öğrenme etkisi sağlamaktadır. Özellikle geometri,fizik,edebiyat,coğrafya gibi derslerde görsel hafızanızı kullanmanızı öneririm. Mesela bir geometri sorusunu çok büyük bir kağıda çizerek çalışabilirsiniz.

      Dördüncü önemli kuralımız asla bir konuyu çalıştıktan sonra ardından sorusunu çözmeyin Bu çok yapılan bir yanlış. Hemen soruyu çözerek pekiştirmezsiniz; tam tersi kısa süreli belleğinize kayıt edersiniz öğrendiğinizi sanırsınız bir hafta sonra unutursunuz. Ertesi gün veya bir gün sonra sorusunu çözmelisiniz. Uzun süreli bellek %60 bilgiyi bu şekilde kayıt edecektir. Aksi halde konuda %60,soru çözümünde %2-3 kısmı kayıt edilir.

Daha verecek çok önemi bilgiler var. Bu haftalık bu şekilde bitirelim. İlerleyen haftalarda stratejik bilgilere devam edeceğiz. Umarım yazımı beğenmişsinizdir.                                                  

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir’de meydana gelen trafik kazasında bir at telef olurken, sürücü hafif yaralandı.

Eskişehir Teknik Üniversitesi (ETÜ) İki Eylül Yerleşkesi'ndeki Kongre ve Kültür Merkezi inşaatının şantiyesinde görevli ...

Yüzlerce üniversite öğrencisi, Odunpazarı Belediyesi tarafından Regülatör Piknik Alanında düzenlenen Gençlik Bulu...

 Büyük Park önünde atıl durumda bulunan ve saman pazarı olarak bilinen alan, Büyükşehir Belediyesi tarafından yenil...

Odunpazarı Belediyesi ve Odunpazarı Kent Konseyi, birbirinden önemli isimleri konuk etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Tarihi Odunpazar...

Makina Mühendisleri Odası tarafından Eskişehir Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği Bölü...

Eskişehir Web Tasarım