SOSYAL MEDYA FENOMENLİĞİNDE SON NOKTA

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

Şöhret, popülerlik, hayranlar, nefret edenler, popülerlikle gelen zenginlik.Sosyal medyanın gücünü paraya çevirebilenler onlar. Youtube, instagram birçok mecrada dikkat çekmeyi başaran kişiler izlenme oranlarıyla, sayfalarına aldıkları reklamlarla ciddi gelir sağlayabiliyorlar. Dünya’da 4 malikane almış youtuber görmek mümkün.

 

Türkiye’de birçok genç sosyal medya üzerinden para kazanma hayali kuruyor. Danla Bilic, Kerimcan Durmaz, Şeyma Subaşı vs.. Ünlüyken sosyal medya fenomeni olan da var sosyal medya fenomeni olup ünlenen de. Kendi markalarını yaratmaya çalışıyor genelde sosyal medya ünlüleri. Banu Berberoğlu son dönemde sosyal medyanın en çok konuşulan kişilerinden. Videolarıyla dalga geçen de var içtenliğini sempatik bulan da. Banu Berberoğlu sosyal medya popülerliğinin nasıl rastgele oluverdiğinin en güzel örneklerinden biri. Sabah kalktığını, kahvaltı yaptığını, babasının aldığı çikolatayı anlatıyor. Attığı her adımı çekiyor. Şeyma Subaşı aynısını Miami’de yapmıyor mu? O hindistan cevizi suyu içtiği gösteriyor Banu 0.25 kuruşa aldığı çikolatayı. 

 

Banu Berberoğlu’nun asıl gösterdiği şey ise sosyal medya fenomenliğinin aslında ne kadar şansa bağlı basit bir olay olduğu. Çok emek verilmiş çok donanımlı işler de var fakat popülerlik farklı bir durum. Popüler olmanız birinin sizi gösterip bu çok komik izlesene demesiyle yayılabiliyor. Oscar almış filmler de var absürtlüğü nedeniyle hafızalara kazınmış gişe başarısı olan filmler de. Sosyal medyanın geldiği noktada bundan farklı değil. 

 

Asıl kötü olan durum şudur ki özellikle gençlerin birkaç takipçi kazanmak için kalitesiz paylaşımlar yapması. Bu çok korkunç bir durum aslında. İnsanın kendisine, kendi özeline saygısını popülerlik uğruna yitirdiği bir nokta. Eskiden yeni şöhret olma yolundaki kişilerin başvurduğu yollar şimdi herkesin telefonundaki uygulamalardan yapılabiliyor. Bu nedenledir ki Banu Berberoğlu gibi iyi niyetiyle, kendince yapmaya çalıştığı videolarla insanların popüler olması daha masum, temiz oluyor. 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehirspor Kulüp Başkanı Halil Ünal, stadın isim hakkı ile ilgili açıklamalar yaptı.

24 Şubat Cumartesi günü Eskişehir Deklarasyonu imzacıları tarafından düzenlenecek olan ‘Kömürlü Termik Santrali İs...

İki maçtır ligde kaybetmeyen Eskişehirspor seriye üçe çıkardı. Deplasmanda lider Ümraniyespor ile karşılaşan kırmızı si...

Eskişehirspor zorlu Ümraniyespor deplasmanında 3 puanla döndü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Gençlik Kolları Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Başkanı Mustaf...

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, sanatçı Abdullah İpek’i makamında kabul etti.

YAYINLARIMIZ
Tarih:
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
PTT 1. LİG PUAN DURUMU
Eskişehir Web Tasarım