SOSYAL MEDYA FENOMENLİĞİNDE SON NOKTA

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

Şöhret, popülerlik, hayranlar, nefret edenler, popülerlikle gelen zenginlik.Sosyal medyanın gücünü paraya çevirebilenler onlar. Youtube, instagram birçok mecrada dikkat çekmeyi başaran kişiler izlenme oranlarıyla, sayfalarına aldıkları reklamlarla ciddi gelir sağlayabiliyorlar. Dünya’da 4 malikane almış youtuber görmek mümkün.

 

Türkiye’de birçok genç sosyal medya üzerinden para kazanma hayali kuruyor. Danla Bilic, Kerimcan Durmaz, Şeyma Subaşı vs.. Ünlüyken sosyal medya fenomeni olan da var sosyal medya fenomeni olup ünlenen de. Kendi markalarını yaratmaya çalışıyor genelde sosyal medya ünlüleri. Banu Berberoğlu son dönemde sosyal medyanın en çok konuşulan kişilerinden. Videolarıyla dalga geçen de var içtenliğini sempatik bulan da. Banu Berberoğlu sosyal medya popülerliğinin nasıl rastgele oluverdiğinin en güzel örneklerinden biri. Sabah kalktığını, kahvaltı yaptığını, babasının aldığı çikolatayı anlatıyor. Attığı her adımı çekiyor. Şeyma Subaşı aynısını Miami’de yapmıyor mu? O hindistan cevizi suyu içtiği gösteriyor Banu 0.25 kuruşa aldığı çikolatayı. 

 

Banu Berberoğlu’nun asıl gösterdiği şey ise sosyal medya fenomenliğinin aslında ne kadar şansa bağlı basit bir olay olduğu. Çok emek verilmiş çok donanımlı işler de var fakat popülerlik farklı bir durum. Popüler olmanız birinin sizi gösterip bu çok komik izlesene demesiyle yayılabiliyor. Oscar almış filmler de var absürtlüğü nedeniyle hafızalara kazınmış gişe başarısı olan filmler de. Sosyal medyanın geldiği noktada bundan farklı değil. 

 

Asıl kötü olan durum şudur ki özellikle gençlerin birkaç takipçi kazanmak için kalitesiz paylaşımlar yapması. Bu çok korkunç bir durum aslında. İnsanın kendisine, kendi özeline saygısını popülerlik uğruna yitirdiği bir nokta. Eskiden yeni şöhret olma yolundaki kişilerin başvurduğu yollar şimdi herkesin telefonundaki uygulamalardan yapılabiliyor. Bu nedenledir ki Banu Berberoğlu gibi iyi niyetiyle, kendince yapmaya çalıştığı videolarla insanların popüler olması daha masum, temiz oluyor. 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve Kızılay iş birliğiyle “Sanayiye Can Verenler Şimdi de Kan Veriyor” k...

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, işçilerle bir araya gelmeye devam ediyor. Daha önce Selka Beton işçileri ile buluşan Başkan...

Tepebaşı Belediyesi vatandaşların daha temiz ve güvenilir bir çevrede yaşamlarını sürdürmeleri için gerekli önlemler...

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği&r...

Eskişehir Anadolu Üniversitesinde, 60’ıncı kuruluş yılı dolayısıyla bünyesindeki memur personeline özel resepsiyon düzenlend...

Üyelerine daha önce 1 milyon doların üzerinde destek sağlayan ve Eskişehir’in ihracatını arttırmak için çalışmaları...

Eskişehir Web Tasarım