SATIN ALIRKEN ÇOK DUYGUSALIZ…

Yiğit MUMCU Yiğit MUMCU
Teknoloji ve Markalar

Gün geçtikçe gelişen ve değişen dünyamızda tüketim alışkanlıklarımız da değişiyor. Tüketici odaklı bir anlayışın var olduğu günümüz dünyasında, markaların amacı, tüketicinin isteklerini karşılamak, bulundukları pazarda daimi olmak ve bunlarla beraber pazar paylarını geliştirmek. Doğal olarak bunları başarmanın en önemli yollarından birisi tüketiciyi anlamak ve tüketicinin satın alma sürecini etkileyen unsurları bilmekten geçiyor. Kısacası, markaların insanların beynindeki yerini alması gerekiyor.

Satın Alma Kararlarımız ve Duygularımız…

Bizlerin satın alma kararını etkileyen birçok faktör olmasına rağmen bu faktörlerin en başında duygularımız geliyor. Genellikle satın alma kararlarımızı duygularımız aracılığıyla veriyoruz. Başka bir deyişle, mantığımızla değil duygularımızla alışveriş yapıyoruz. Birçok bilimsel araştırmanın sonuçlarına göre, karar verme aşamamızda duygusal unsurlar rol aldığında birçok faktörün önüne geçtiği belirtiliyor. Pazarlama ve marka dünyasının en önemli ve önde gelen isimlerinden birisi olan Martin Lindstrom’un yapmış olduğu araştırmalara göre, insan davranışlarının %85’i bilinçaltında  %15’lik kısmı ise bilinçli olarak şekilleniyor. Buna ek olarak, Lindstrom insanların satın alma sürecinde sabırsızlık ve mantıksızlık gibi iki özelliğin ön plana çıktığını belirtiyor. Bahsettiğim bu kavramları örnekle açıklamak gerekirse, bir markanın logosunu, ürün tasarımını veya ürünlerindeki renk ve sembollerini gördüğünüzde ondan etkilenmeniz veya o markanın ürünlerine sahip olma isteğiniz artış gösterebiliyor.

Bizlerle En İyi Duygusal Bağ Kuran Markalardan Bazıları

Apple

Ürünlerinde daha hızlı ve istikrarlı bir işletim sistemi sunması, farklı donanımları, tüm ürünlerinde kabloların beyaz olması, yaratıcı ve kaliteli ürünlere sahip olması ve elbette popüler logosu Apple firmasını son yıllarda dünyada birçok kişinin favori markalarından birisi haline getirdi. Günümüzde Apple markası, gerek logosu gerek bahsettiğim diğer özellikleri ile tüketicinin kalbinde ve beyninde önemli bir yere sahip olan markaların başında geliyor.

Nike

Spor dünyasının önde gelen markalarından birisi olan Nike, hem profesyonel hem de amatör sporcuların çoğunlukla bir arada yaşadıkları hırs, sinir ve mutluluk gibi hisleri ürünlerine başarı ile yansıtıp ürünlerindeki ilgi çekici renk kombinasyonları ile sınırları zorlayan ve mücadeleci bir imaj yaratıyor. Birçok ünlü sporcunun da bu markayı tercih etmesiyle Nike, tüketicinin zihninde önemli bir konumda yer alıyor.

Volvo

Geçmişten bu yana emniyetli, sağlam, dayanıklı otomobil imajını logosuna da yansıtan Volvo firması birçok insanda güven hissini oluşturan firmaların başında geliyor. İsveç çeliği, kaliteli işçilik, yenilikçi güvenlik unsurları, sahip olduğu patent ve sertifikalar ile Volvo, özellikle birçok çocuklu ailenin öncelikli tercihlerinden birisidir.

Günümüz dünyasında birçok marka bizlerle yukarıda bahsettiğim markalar gibi duygusal bir bağ kuruyor, kendi hikâyelerini ve imajlarını bizim hayatlarımıza yansıtıyor ve bizlere bir deneyim yaşatıyorlar. Artık markaların önemli bir amacı var: Bizlerle duygusal bir bağ yaratıp beynimiz ve kalbimizdeki yerlerini almak…

EN SON EKLENEN HABERLER

Vali Özdemir Çakacak, Gaziler Günü dolayısıyla Gazileri kabul etti. Vali Çakacak, “Bugün ‘19 Eylül...

Bu yıl 5’incisi düzenlenen ve aynı zamanda 2018 Uluslararası Engelsiz Bilişim Kongresi ile birleştirilen ödül töreni, Tü...

Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, kişisel verilerin kötü niyetli kişilerin eline geçebileceğini belirtere...

Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı. Eskişehir Vilayet Meydanı’nda düzenlenen et...

Eskişehir Ticaret Odası, Eskişehir Sanayi Odası ve Eskişehir Ticaret Borsası müşterek değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

TÜLOMSAŞ, TCDD Taşımacılık ve ASELSAN teknik ekiplerinin yoğun çalışması sonucu ortaya çıkan yeni nesil Hibrit Lokomotif, Innotrans...

Eskişehir Web Tasarım