KADIN ERKEK DEĞİL MEVZUBAHİS İNSAN

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

“Yani kızın şu sokaktan geçip de okula pantolonla giderken yüreğin parçalanıyor mu senin? 18 yaşında kaşını aldıran kızın üniversiteye giderken o halde, yüreğin parçalanmıyorsa vallahi kıyamet günü cehennem seni parçalayacak..”İlahiyatçı İhsan Şenocak’ın açıklamalarının bir kısmı bunlar. İlk kez bu tip açıklama yapılmıyor elbet, son da olmayacak. Şuan birçok yerden bu açıklamalara tepkiler geliyor. Birçok insanın içi parçalandı tabii böyle açıklamaların günümüzde hala yapıldığı için.

Kadının kıyafetinden, kaşına kadar baskılar nerelere geldiğinin bir örneği bu açıklama. Şort giyen kadına tekme atanlar, parkta yürüyüş yapan hamile kadını darp edenler hatta kadını sen karışma kadın başına diyenler. Yani bu tip açıklamalardan mı etkileniyorlar bunlardan mı besleniyor bu düşünce yapıları diye düşünmemek oldukça zor. Bu açıklamalarda darpa yönlendiren birşey yok ama bunu duyan kendini bilmezin ne sonuç çıkaracağını tahmin etmek zor. Sonuç olarak erkek olması dışında hiçbir özelliği olmayan kadına o doğru bu yanlış diyen ki bunu hiç tanımadığı kadına yapan, sokakta kadını bakışlarıyla rahatsız hatta taciz eden insan olduğunu unutan bir takım canlılarla paylaşmaya çalışıyoruz hayatı.

Kadınlar köle değildir. Kadın erkek diye ayırmadan insan olarak bakılmadıkça pantolon giymese etek giyiyor, gülüyor, ağlıyor, bakıyor vs diye kadını toplum içinde yaşatmaz bu bakış açıları. Aç gözlerle bakılan kadında değildir suç gözlerine hakim olma becerisi olmayandadır. Kadın okuyacak bilinçlenecek heryerde yerini alacak. Bu haklar insan haklarıdır. Kadının kaşını niye aldığını sorgulamak yerine toplumun geldiği yozlaşmayı sorgulamalı ilim, bilim adamları. Kadına eziyet etmek, çocuğa eziyet etmek, canlılara eziyet etmek, ne koparsam kar zihniyetinin ayyuka çıktığı bu zamanlarda hak yemeyle ilgili açıklama yapmalı tüm toplumun ileri gelenleri. Sokakta kadınlar rahat yürüyemez hale gelmesinin nedenlerini irdelemeli belkide ilahiyatçılar. Toplumun ihtiyacı olan bu açıklamalar.

Eziyet edilen, öldürülen, işkence edilen kadın haberlerine bakın. Günbegün artmıyor mu? O olaylardan milyonlarca kadın etkilenmiyor mu? Böyle bir toplum haline gelirken ateş harlayıp alanı büyütmek yerine sevgi, saygı, hoşgörü içeren açıklamalar bu kadar zor olmamalı. Toplumca sevginin, saygının anlatılmasına ve anlamaya çok ihtiyacımız olduğunun topluma hitap etme olanağı olan herkesin iyi bilmesi gerekiyor. Nefretle, baskıyla beraber yaşamak zorunda olan mutsuz insanlar olarak yaşamaya mahkum olacağız. 

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir belediyeleri önceki gün yoğun olarak yağa kardan sonra bölgedeki ana cadde, hastane, okul, kamu kurumları başta olmak üz...

Edirne’nin Keşan ilçesinde ormanlık alanda gazeteye sarılı halede bulunan kesik kolun kayıp olan Didem Uslu’ya ait olduğu tespit ed...

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Başkan Kurt son olarak, 6360 Sayılı Büyükşehir Kanunu ...

Adalet ve Kalkınma Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca'yı ziyaret etti.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, öğrencilerle kartopu oynadı.

Emekli ev kadını Aygün Özgür, arkadaşlarının tavsiyeleri üzerine 31 Mart günü yapılacak olan yerel seçimlerde &Cc...

Eskişehir Web Tasarım