TEKNOLOJİ İLE GÜNDEN GÜNE DAHA ÇOK AKILLANIYORUZ…

Yiğit MUMCU Yiğit MUMCU
Teknoloji ve Markalar

Günümüz dünyasındaki yaşanan teknolojik gelişmeler ile hayatımızda yer alan kavramlar ve nesneler gün geçtikçe daha akıllı bir hale geliyor. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler tasarımsal yenilikler ile birleşince akıllı ürünlerin hayatlarımıza girmesi daha kolay olmaya başladı.

Akıllı Ürün Nedir?

Hayatımıza kolaylıklar sağlayan akıllı ürünleri incelemeye başlamadan önce gelin beraber akıllı ürün tanımına göz atalım. Kısaca akıllı ürün, kendi işlevleri ile ilgili veri toplayan ve bu verileri etkileşimde bulunduğu ortam ve kişilerle paylaşıp çeşitli görevler yapabilen ürünlerdir. Örneğin, akıllı saatlerimizle spor ve sağlıkla ilgili aktivitelerimizi kontrol edebilir, uyku kalitemizi ve nefes alışımızı geliştirebiliriz. Akıllı ayakkabılarımız koşu ve tırmanış gibi faaliyetlerimizi algılayarak aktiviteye göre kaç kalori yaktığımızı ve ne kadar mesafe aldığımızı bizlere gösterebilir. Ayrıca, akıllı ev sistemimiz ile ışıklarımızı, müzik sistemimizi, televizyonumuzu, evimizin sıcaklığını ve güvenlik unsurlarını kontrol edebiliriz.

Bu örnekler, akıllı ürünler ile ilgili en bilinen ve şu anda hayatımızda en fazla kullanılan unsurlar olma özelliğini taşıyor. Bu yazımda sizleri, hayatınızı kolaylaştırabilecek bazı akıllı ürünler ile tanıştırmak ve onlar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Hayatımızı Kolaylaştırabilecek Bazı Akıllı Ürün Örnekleri

Akıllı Priz: Akıllı Prizler ile evde olmasanız bile telefonunuza yüklediğiniz uygulama aracılığı ile ışıklarınızı açıp kapatabilir, kombinizi çalıştırabilir ve hatta bazı priz modellerinde evinizdeki hangi aletin ne kadar güç tükettiğini öğrenebilirsiniz.

Akıllı Mandal: OMO firmasının geliştirdiği Peggy, size hava sıcaklığını, nem oranını bildirerek çamaşır yıkamak ve kurutmak için en uygun zamanı bildiriyor. Ayrıca Peggy, yağmur yağma ihtimali olduğunu algılayıp akıllı telefonunuza uygulama aracılığıyla bildirim gönderebiliyor.

Çocuklar için Akıllı Saat ve Telefon: Wiky Watch, sizler ve çocuklarınız için akıllı saat ve telefonu bir araya getiriyor. Uygulama aracılığıyla çocuğunuzun baktığınız anda nerede olduğunu hangi yollardan gidip geldiğini harita üzerinden görebilir ve acil durum anında belirlediğiniz tüm kişilere sesli mesaj ve konum gönderilebilir. Buna ek olarak, çocuğunuzun adım ve kalori gibi sağlık verilerini takip edebilirsiniz.

Akıllı Tava: Pantelligent, yemek yapım aşamasını kontrol ediyor ve sapındaki bluetooth ile tavanın verileri telefonunuza iletiliyor. Böylece size daha iyi yemek yapma fırsatı sunuyor.

Akıllı Saksı: Bioo akıllı saksı, bitkinizin fotosentez ile elde ettiği enerjinin bir miktarını elektriğe çevirerek ihtiyacınız olduğu anda saksıdaki aparat yardımı ile telefonunuzu ve diğer aletlerinizi şarj edebilme imkânı sunuyor.

Yazımda bahsetmiş olduğum akıllı ürünler ve diğerleri ile gün geçtikçe hayatımız daha kolay bir hale gelmeye başladı. Günümüz teknolojisi, hayatımızın her anına ve aşamasına dâhil oldu ve günden güne daha fazla olacak gibi gözüküyor. Bakalım gelecek günlerde hangi akıllı ürünler hayatımızdaki yerini alacak?

EN SON EKLENEN HABERLER

Şoförler ve Otomobilciler Odası ile Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Suat Er’in annesi Nazik Yıldız vefat etti. Yıldız’ın cenazesi İ...

İYİ Parti milletvekili adayı Ömer İbrahim Sayın, “Eskişehir kül yutmaz. Kalitesiz kömür ile Eskişehir’i zehirlemeyi d&...

Küçük Adamlar Mutlu Oyunlar projesi kapsamında Ramazan Bayramı maneviyatıyla; Eskişehir H tipi Ceza ve İnfaz Koruma Kurumunda kalan s...

Eskişehir’de Ramazan Bayramı sebebiyle bayramlaşma töreni düzenlendi. Bayramlaşma töreninde konuşma yapan Vali Özdemir &Cce...

Bayram tatili ve Babalar Günü neşesini birlikte yaşayan Eskişehir halkı soluğu meydanlarda aldı. Bu yıl Ramazan Bayramı’nın 3. gü...

Eskişehir’de bayramda midyene gelen trafik kazalarında 3 kişi öldü 18 kişi de yaralandı. Muhmudiye’de meydana gelen trafik kaza...

Eskişehir Web Tasarım