SANAL GERÇEKLİK (VR) VE ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK (AR) ÜZERİNE…

Yiğit MUMCU Yiğit MUMCU
Teknoloji ve Markalar

Son yıllarda dijital dünyada ilgi çekici gelişmeler çok yaşanıyor. Bu gelişmelerin başında Sanal Gerçeklik (Virtual Reality – VR) ve Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality – AR) geliyor. Hepimiz birçok yerde bu iki kavramın adını çok duyuyoruz ama birçoğumuz aralarındaki farkı tam net olarak bilmiyoruz. Bu yazıda kısaca sanal ve artırılmış gerçeklik kavramlarını ve aralarındaki farkı netleştirmeye çalışacağım. 

Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir?


Basit ve kısa bir şekilde tanımlamak gerekirse, sanal gerçeklik kavramı ses, görüntü ve yer gibi unsurların gerçek dünyadaki taklidinin oluşturulmasıdır. Başka bir deyişle, gerçek bir ortamın bilgisayar destekli olarak benzerinin yaratılmasıdır. Örneğin, yüksek bir dağın zirvesinde sağa sola bakarak muhteşem bir manzara ile baş başa kalabilir ya da tatil yapmayı düşündüğünüz bir oteli gezebilirsiniz.

 

Artırılmış gerçeklik ise duyusal unsurların bilgisayar desteği ile zenginleştirilerek gerçek ortam ile bir etkileşim yaratılmasıdır. Farklı bir deyişle, gerçek olan bir yeri, sanal görüntüler ile pekiştirip bir deneyim yaşamaktır. Artırılmış gerçek kavramının ana temelinde bilgisayar grafiklerinin gerçek dünya ile sentezlenmesi yatmaktadır. Artırılmış gerçeklik ile evinize yeni alacağınız eşya ve ürünleri satın almadan evinizde nasıl duracağını görebilir, evinizin duvarlarına hangi renk boyanın daha uygun olacağına karar verebilirsiniz.

Sanal Gerçeklik ile Artırılmış Gerçeklik Arasındaki Temel Farklar

Aralarındaki en temel fark yukarıdaki tanımlardan da anlaşılacağı üzere sanal gerçekliğin gerçek dışı soyut bir deneyim sunarken artırılmış gerçekliğin gerçek hayat üzerine kurulu olmasıdır. Yani, artırılmış gerçeklik ile dünya ile etkileşim kurmaya devam ederken sanal gerçeklikte kendinizi sanal ve farklı bir dünyada bulursunuz. Buna ek olarak, sanal gerçeklik, her zaman sanal gerçeklik gözlüğü kullanımına ihtiyaç duyarken artırılmış gerçeklik bazı uygulamalar ve kullanımlarda buna ihtiyaç duymayabilir.

Günümüz dünyasında Apple, Google, Microsoft, Samsung, YouTube ve Facebook gibi önemli markalar bahsettiğim bu iki kavrama çok önemli yatırımlar yapıyor. Belki de yakın gelecekte evlerimiz ve iş yerlerimizdeki duvarlar ve camlar bu teknolojinin kullanıldığı birer alan olacak. Kişisel fikrimce bahsettiğim her iki kavramda önümüzdeki yıllarda hayatımızda daha fazla yer alacak.

 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

Güzellik salonu işletmecisi Eskişehirli kadın girişimci Serpil Yetişen, Girişimciliği Geliştirme ve Destekleme Derneği’nin ilk geri öd...

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “2018 yılının ilk 10 ayında yüzlerce gazeteci, köşe yazarı, yayın sorumlusu ve ...

Evlenecek çiftlere destek olmak isteyen Odunpazarı Belediyesi, onların en mutlu günlerine mutluluk katmak için, talep eden vatandaş...

Eskişehir Ticaret Odası (ETO)-TÜYAP Fuar Merkezi'nde bugün açılacak Eskişehir Kitap Fuarı ile ilgili bir otelde basın toplantısı d&uu...

Eskişehir'de, aralarında husumet bulunan iki aile arasında çıkan silahlı kavganın yakalanan 2 şüphelisi adliyeye sevk edildi. 

Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Eskişehir İl Temsilciliği arasında işbirliği prot...

Eskişehir Web Tasarım