•               
                
 •               
                
 •               
                
 •               
                

SANAL GERÇEKLİK (VR) VE ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK (AR) ÜZERİNE…

Yiğit MUMCU Yiğit MUMCU
Teknoloji ve Markalar

Son yıllarda dijital dünyada ilgi çekici gelişmeler çok yaşanıyor. Bu gelişmelerin başında Sanal Gerçeklik (Virtual Reality – VR) ve Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality – AR) geliyor. Hepimiz birçok yerde bu iki kavramın adını çok duyuyoruz ama birçoğumuz aralarındaki farkı tam net olarak bilmiyoruz. Bu yazıda kısaca sanal ve artırılmış gerçeklik kavramlarını ve aralarındaki farkı netleştirmeye çalışacağım. 

Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir?


Basit ve kısa bir şekilde tanımlamak gerekirse, sanal gerçeklik kavramı ses, görüntü ve yer gibi unsurların gerçek dünyadaki taklidinin oluşturulmasıdır. Başka bir deyişle, gerçek bir ortamın bilgisayar destekli olarak benzerinin yaratılmasıdır. Örneğin, yüksek bir dağın zirvesinde sağa sola bakarak muhteşem bir manzara ile baş başa kalabilir ya da tatil yapmayı düşündüğünüz bir oteli gezebilirsiniz.

 

Artırılmış gerçeklik ise duyusal unsurların bilgisayar desteği ile zenginleştirilerek gerçek ortam ile bir etkileşim yaratılmasıdır. Farklı bir deyişle, gerçek olan bir yeri, sanal görüntüler ile pekiştirip bir deneyim yaşamaktır. Artırılmış gerçek kavramının ana temelinde bilgisayar grafiklerinin gerçek dünya ile sentezlenmesi yatmaktadır. Artırılmış gerçeklik ile evinize yeni alacağınız eşya ve ürünleri satın almadan evinizde nasıl duracağını görebilir, evinizin duvarlarına hangi renk boyanın daha uygun olacağına karar verebilirsiniz.

Sanal Gerçeklik ile Artırılmış Gerçeklik Arasındaki Temel Farklar

Aralarındaki en temel fark yukarıdaki tanımlardan da anlaşılacağı üzere sanal gerçekliğin gerçek dışı soyut bir deneyim sunarken artırılmış gerçekliğin gerçek hayat üzerine kurulu olmasıdır. Yani, artırılmış gerçeklik ile dünya ile etkileşim kurmaya devam ederken sanal gerçeklikte kendinizi sanal ve farklı bir dünyada bulursunuz. Buna ek olarak, sanal gerçeklik, her zaman sanal gerçeklik gözlüğü kullanımına ihtiyaç duyarken artırılmış gerçeklik bazı uygulamalar ve kullanımlarda buna ihtiyaç duymayabilir.

Günümüz dünyasında Apple, Google, Microsoft, Samsung, YouTube ve Facebook gibi önemli markalar bahsettiğim bu iki kavrama çok önemli yatırımlar yapıyor. Belki de yakın gelecekte evlerimiz ve iş yerlerimizdeki duvarlar ve camlar bu teknolojinin kullanıldığı birer alan olacak. Kişisel fikrimce bahsettiğim her iki kavramda önümüzdeki yıllarda hayatımızda daha fazla yer alacak.

 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

Odunpazarı Belediyesi, yaklaşan kış mevsiminde kar yağışı ve soğuk hava sonucu oluşacak buzlanmaya karşı önlemlerini aldı.  

Türk Sağlık-Sen Eskişehir Şubesi delegeleri düzenlenen kahvaltıda bir araya geldiler.

Anadolu Üniversitesi’nin başvuru sahibi olduğu ‘İleri Prototipleme İstasyonu Projesi’, Avrupa Birliğinden 2 milyon 998 bin 882 ...

Eskişehir Şairler, Yazarlar, Ozanlar Derneği (EŞYODER)' e üye şairler ve ozanlar, 'Çocuk Hakları Günü' dolayısı ile 'Şiir ve T&u...

Eskişehir’de bir ilki gerçekleştirerek vizyondaki popüler filmlerin Eskişehir galalarını gerçekleştiren Özdilek AVM Cine...

Tepebaşı Belediyesi Mavi Bayrak uygulaması kapsamında işletmelere yönelik eğitim çalışmalarına devam ediyor. Çevre Koruma ve Kontro...

YAYINLARIMIZ
Tarih:
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
PTT 1. LİG PUAN DURUMU
Eskişehir Web Tasarım