•               
                
 •               
                
 •               
                
 •               
                

BAZI SEVGİLER ZARAR VERİR

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

Sevmek, sevilmek tüm insanların hatta canlıları mutlu eden duygular. Mutlaka denk gelmişsinizdir aslanı yavruyken alıp evcilleştiren eğitmenler mevcut. Bunu sevgiyle hayvanın doğasını tanıyıp yapanlardan bahsediyoruz elbet. Şiddetle eğitenler asla örnek olamaz. Aslan büyüdüğünde bakıcısına sevgi duyuyor. Yani sevgi canlılar arasında ortak bir dil olabiliyor. Aynı şey evlerinizdeki evcil hayvanlar için de söz konusu. Tek bir kelime etmeden size hiç benzemeyen bir türü sevmeniz mümkün.

Türler arası bağ kurabilen sevgi zaman zaman zarar da verebiliyor. Aslında o kadar çok örnek var ki. Başkası yüzüne bakmasın diye eşinin yüzüne zarar veren, döven, öldüren.. En son Vatan Şaşmaz’ın öldürülmesinde olduğu gibi. Bazı sevgiler zarar verir. Psikolojisi bozuk bir insan karşısındakine fiziksel, psikolojik işkenceler ederken bunu sevdiği için yaptığını söyleyebilir. İşin kötü yanı buna gerçekten inanıyor olabilir, daha da kötü yanı karşısındaki insan da inanıyor olabilir. Sevginin zarar verici boyuta ulaşmasının anlayışla karşılanması maalesef ciddi sonuçlarla bitebiliyor. Sevginin doğasına şiddetin aykırı olduğu bir gerçek. Tabii sağlıklı bir sevginin.

Sağlıklı sevgi nedir peki? Kendinize veya karşısınızdakine zarar veriyorsanız bu sağlıklı değil. Sevginin doğasında mutlu etme, mutlu olma isteği vardır. Elbette kıskançlıklar, anlaşmazlıklar ikili ilişkiler içinde olabilecek durumlar. Fakat sevginin büyüklüğünde şiddetle bunlara tepki vermek kesinlikle normal değil. Karşınızda sevdiği için şiddet gösterdiğini, canınızı yaktığını söyleyen biri varsa ondan uzaklaşmak en doğru karar olacaktır.

Peki kişinin kendisi böyle bir zarar verici tutum içindeyse? Artık günümüzde mideniz ağrıdığında nasıl doktora gidiyorsanız psikologlara gitmekten de o kadar normal. Eskisi gibi bir bakış açısı yok bu bilim dalına karşı. Çünkü dişin ağrıması kadar normal ruhun hastalanması. Böyle bir meyliniz varsa sevginiz yüzünden zarar veriyorsanız bir psikoloğa mutlaka danışmalısınız. Çünkü uzun vaadede kendinize ve çevrenize zarar verecek olayların yaşanmasına bu tutumunuz neden olabilir.

Vatan Şaşmaz’ın öldürülmesiyle ilgili bir çok sır perdesi var elbet. Olayın nasıl olduğunu henüz kimse tam  olarak bilmiyor. Fakat bu zamana kadar yapılan açıklamalar hatırlamamız gereken bir gerçeği gündeme taşıdı; bazı sevgi zarar verir, uzak durmak gerekir.

EN SON EKLENEN HABERLER

Restoratif Dişhekimliği Bilim Dalı’ndaki güncel gelişmelerin dinamik bir ortamda tartışılacağı ve bilgi alışverişinde bulunulacak kongre Es...

Tepebaşı Belediyesi’nin destekleri ile “Bir ilkeli insanın anısına” sloganı ile düzenlenen etkinlikte, Rüştü Bozkurt&...

Odunpazarı Belediyesi, “Kadınları ve Çocukları ile Mutlu Bir Odunpazarı” için çalışmalarına devam ediyor.

Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle bir mesaj yayınladı.

Avrupa Havacılık Kümelerinin Türkiye’deki ortağı olan Eskişehir Sanayi Odası (ESO), Avrupa Birliği tarafından finanse edilen EACP ABRO...

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir’in Savunma Sanayii ve Havacılık sektörü açısından önemli ...

YAYINLARIMIZ
Tarih:
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
PTT 1. LİG PUAN DURUMU
Eskişehir Web Tasarım