KONUŞULUR MU KONUŞULMAZ MI?

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

Geçtiğimiz günlerde uzun süredir prostat kanseri tedavisi gören sanatçı Harun Kolçak hayatını kaybetti. 90'lı yıllara hayatının bir bölümü denk gelen herkes onun şarkılarına aşinadır. Bunların dışında hayvan severliği, naif kişiliğiyle tanınırdı. Bu şekilde tanınan bir sanatçının kaybının ardından yaşanan üzüntü de büyük oldu elbette. Bu hassas dönemde Cengiz Semercioğlu'nun Harun Kolçak'la ilgili yazısı sanatçının ölümüyle üzgün insanların şimşeklerini üzerine çekti. Bu konuya tekrar döneceğiz. 

 

Harun Kolçak'ın bağımlılıklarıyla ilgili ufak bir araştırmada 2010 yılında çıktığı 2. Sayfa programında kokain içilen ortamlarda bulunduğu bir kez denediğini dile getirmiş olduğu ortada. Tuzağa neredeyse düşeceğini fakat düşmediğini belirtmiş. 1998 yılında ise alkol bağımlılığı olduğu için hastaneye yattığı haberleri yer almış. Balıklı Rum Hastanesinde tedavi gördüğü bilinmekte. Yani kendisinin, tedavi gördüğü hastanenin durumu saklama çabası yok. Son dönem tartışmalarından sonra hastaneden Prof. Özkan Pektaş tarafından "İddialar bizi üzdü. Uyuşturucu kullandığına dair hiçbir bulgu mevcut değil" şeklinde açıklama geldi. 

 

Kültürümüzde vefat eden insanın arkasından kötü konuşulmaz diye bir tabir vardır. Bu yaklaşımın doğru veya yanlış olduğu tartışılabilir elbet. Semercioğlu'nun hatası ise izafiyet teorisini bulmuş gibi bir coşkuyla uyuşturucu tedavisi de gördü alkol tedavisi de gördüm kimse niye yazmıyor bunları demesi. Batı basınından dem vururken haklı kendisi vefat eden ünlü hakkında tüm gerçekler anlatılır. Yani sadece bağımlılıklarından bahsetmek batı anlayışında yazar olmak manasına gelmiyor. Objektif olabilmek belki burada önem kazanıyor. Elbette her insanın hayatta yaptığı hatalar vardır. Kişinin kendi hayatını etkileyen hataları sanki bilinçli saklanmış gibi o öldükten sonra bakın bakın ne buldum, ben buldum, ilk ben söyledim tavrıyla yaklaşmak ne kadar doğru. 

 

Velhasıl kelam buradan bir Harun Kolçak geçti doğrularıyla, hatalarıyla. Akıllarda unutulmaz şarkıları, naif kişiliği, hayvan hakları konusunda hassasiyeti ve yaşam şekli kaldı. 

 

 

Peki vefat eden insanın arkasından kötü konuşmak yanlış mı? Önceden belirttiğim gibi kültürümüze yerleşmiş bir anlayış bu. Ölen insan hakkında kötü konuşulmaz tabii ama diyip dayanamayıp "öldü gitti gerçi rahmetli ama.." diye konuşanlar olur her zaman. Arkasından kötü konuşulmaz anlayışının bir nedeni ölen insanın hakkında söylenen asılsız şeylere cevap veremeyecek olması olabilir. Birde artık kişi yaptığı hataların da doğrularında hesabını beşeri dünyada vermeyecek yani ahiret inancı boyutu da olmalı bu anlayışın. Ölüm herkesi günahsız yapmaz elbette ama kalanların yanlış, olmayan şeyleri varmış gibi anlatması kendilerinin düşüncelerine değer verenlerin gözünde itibarının sorgulanmasına neden olacaktır.

EN SON EKLENEN HABERLER

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bazı ziyaretlerde bulunmak üzere yarın Eskişehir'de olacak.

Batıkent’te bulunan ESTRAM Hareket ve Geceleme Merkez Alanı 28 Mayıs 2018 Pazartesi günü itibariyle kullanılmaya başlanıyor. ESTRAM ta...

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun mücadelesini verdiği, resmi ilan ve reklam fiyatlarının arttırılması ile ilgili çabalar nih...

Anadolu Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi “Endüstriyel Tasarım Bölümü Yıl Sonu Mezuniyet Jürisi ve S...

Marka kent olma yolunun akıllı kent yatırımlarından geçtiği günümüzde, yatırımlarını Remourban - Akıllı Kentsel Dönüş&...

Eskişehir’de, iftar saati öncesi durak yakınında beklerken kendisini otobüse almadığı iddiasında bulunan bir yolcu tarafından darp edi...

Eskişehir Web Tasarım