•               
                
 •               
                
 •               
                
 •               
                

KONUŞULUR MU KONUŞULMAZ MI?

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

Geçtiğimiz günlerde uzun süredir prostat kanseri tedavisi gören sanatçı Harun Kolçak hayatını kaybetti. 90'lı yıllara hayatının bir bölümü denk gelen herkes onun şarkılarına aşinadır. Bunların dışında hayvan severliği, naif kişiliğiyle tanınırdı. Bu şekilde tanınan bir sanatçının kaybının ardından yaşanan üzüntü de büyük oldu elbette. Bu hassas dönemde Cengiz Semercioğlu'nun Harun Kolçak'la ilgili yazısı sanatçının ölümüyle üzgün insanların şimşeklerini üzerine çekti. Bu konuya tekrar döneceğiz. 

 

Harun Kolçak'ın bağımlılıklarıyla ilgili ufak bir araştırmada 2010 yılında çıktığı 2. Sayfa programında kokain içilen ortamlarda bulunduğu bir kez denediğini dile getirmiş olduğu ortada. Tuzağa neredeyse düşeceğini fakat düşmediğini belirtmiş. 1998 yılında ise alkol bağımlılığı olduğu için hastaneye yattığı haberleri yer almış. Balıklı Rum Hastanesinde tedavi gördüğü bilinmekte. Yani kendisinin, tedavi gördüğü hastanenin durumu saklama çabası yok. Son dönem tartışmalarından sonra hastaneden Prof. Özkan Pektaş tarafından "İddialar bizi üzdü. Uyuşturucu kullandığına dair hiçbir bulgu mevcut değil" şeklinde açıklama geldi. 

 

Kültürümüzde vefat eden insanın arkasından kötü konuşulmaz diye bir tabir vardır. Bu yaklaşımın doğru veya yanlış olduğu tartışılabilir elbet. Semercioğlu'nun hatası ise izafiyet teorisini bulmuş gibi bir coşkuyla uyuşturucu tedavisi de gördü alkol tedavisi de gördüm kimse niye yazmıyor bunları demesi. Batı basınından dem vururken haklı kendisi vefat eden ünlü hakkında tüm gerçekler anlatılır. Yani sadece bağımlılıklarından bahsetmek batı anlayışında yazar olmak manasına gelmiyor. Objektif olabilmek belki burada önem kazanıyor. Elbette her insanın hayatta yaptığı hatalar vardır. Kişinin kendi hayatını etkileyen hataları sanki bilinçli saklanmış gibi o öldükten sonra bakın bakın ne buldum, ben buldum, ilk ben söyledim tavrıyla yaklaşmak ne kadar doğru. 

 

Velhasıl kelam buradan bir Harun Kolçak geçti doğrularıyla, hatalarıyla. Akıllarda unutulmaz şarkıları, naif kişiliği, hayvan hakları konusunda hassasiyeti ve yaşam şekli kaldı. 

 

 

Peki vefat eden insanın arkasından kötü konuşmak yanlış mı? Önceden belirttiğim gibi kültürümüze yerleşmiş bir anlayış bu. Ölen insan hakkında kötü konuşulmaz tabii ama diyip dayanamayıp "öldü gitti gerçi rahmetli ama.." diye konuşanlar olur her zaman. Arkasından kötü konuşulmaz anlayışının bir nedeni ölen insanın hakkında söylenen asılsız şeylere cevap veremeyecek olması olabilir. Birde artık kişi yaptığı hataların da doğrularında hesabını beşeri dünyada vermeyecek yani ahiret inancı boyutu da olmalı bu anlayışın. Ölüm herkesi günahsız yapmaz elbette ama kalanların yanlış, olmayan şeyleri varmış gibi anlatması kendilerinin düşüncelerine değer verenlerin gözünde itibarının sorgulanmasına neden olacaktır.

EN SON EKLENEN HABERLER

Gazeteci çift Metin ve Esra Ünlü’nün bebeği dünyaya geldi. Sakarya Gazetesi Muhabiri Metin Ünlü ve eşi Sonh...

Eskişehir’in Çifteler ilçesinde Kurtuluş Savaşı yıllarına ait Yunanlılara karşı Türk askerlerinin savunma için kazdığı...

Eskişehir Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu, Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun ‘Benim Kedilerim’ isimli sergisine k...

Ocak ayında gerçekleşecek olan Eskişehir Bakkal ve Bayiler Odası başkanlık seçimi için İsmail Hakkı Ördek başkanlığa aday ol...

Tepebaşı Belediyesi İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası, çok özel bir konsere daha imza attı.

Eskişehir İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e nezaket ziyare...

YAYINLARIMIZ
Tarih:
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
PTT 1. LİG PUAN DURUMU
Eskişehir Web Tasarım