SURVİVOR

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı
Televizyonda izleyecek birşey bulamayan insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. En ufak bir kötü söz sansürleniyor. Kemal Sunal’ın filminde ettiği ve gülüşüyle bütünleşmiş sözler bile sansürlü, Güldür Güldür’de en ufak argo sözler ‘bip’leniyor. Adam öldürülebiliyor bir dizide fakat ‘salak’ demek bipleniyor. Kadın aşağılanabiliyor, şiddet görebiliyor onlar sansüre uğramıyor.
 
Acun Ilıcalı hem haber, siyaset gibi konulara girmeyerek hiçbir kesimi karşısına almıyor hem de yarış programlarıyla oldukça yüksek seyirci kitlesine ulaşıyor. Yemek yarışmaları, hayatta kalma mücadeleleri. Fakat asıl Survivor normal hayatta yaşanıyor. Aldığı maaşlarla ailesini geçindirmeye çalışanlar, sapıklara ve sapık zihniyetlere karşı kendisini ailesini korumaya çalışanlar, kadına karşı şiddete hayır diyenler, haberlere baktığında toplumdaki yozlaşmayı farkedenler işte gerçek ‘survivor’ onlar.
 
Televizyonu açtığında gördüğü seçenekler içinde yarışma programlarını seçmesi insanların çok doğal. Doğruluğu tartışılabilir elbet. Kitap okuma oranı gitgide azaldığı bir dönemde televizyonun birçok gerçekten uzaklaştırıp beyni uyuşturucu etkisinden sıyrılıp kitaba, sanata yönelmek oldukça zor. Bu programları eleştirenlerin birçoğu da aslında izleyiciler arasında. Sorun o programlarda değil hatta gayet kitleleri etkileyebildikleri için başarılı programlar aslında. Çok skandal programlar dünya çapında seyircinin beğenisini kazanabiliyor dünyada. Sorun insanların yaşadıkları sorunlardan, toplumsal sorunlardan bu tip programları izleyerek uzaklaşmak istemeleri. Mutsuz, öfkeli insanlar topluluğu haline gelmek.
 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

Anadolu Üniversitesin Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri, başarılı olamadıkları derslerden 3 ders sınavına girdi.

Alkollü araç kullanan sürücülerin tespitine yönelik çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü e...

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 6 işçi yedikleri tavuktan zehirlendi.

Tepebaşı Belediyesi TEBEV, toplumsal desteğin güçlü ve sıcak eli olarak yardıma muhtaç vatandaşlara uzanmaya devam ediyor....

Eskişehir’de bir binada, çatı onarımında kullanılan zift kağıtlarının tutuşması sonucu yangın çıktı.

Lozan Barış Antlaşmasının 95. Yıl dönümü nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesi, Çağdaş Yaşamı De...

Eskişehir Web Tasarım