SURVİVOR

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı
Televizyonda izleyecek birşey bulamayan insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. En ufak bir kötü söz sansürleniyor. Kemal Sunal’ın filminde ettiği ve gülüşüyle bütünleşmiş sözler bile sansürlü, Güldür Güldür’de en ufak argo sözler ‘bip’leniyor. Adam öldürülebiliyor bir dizide fakat ‘salak’ demek bipleniyor. Kadın aşağılanabiliyor, şiddet görebiliyor onlar sansüre uğramıyor.
 
Acun Ilıcalı hem haber, siyaset gibi konulara girmeyerek hiçbir kesimi karşısına almıyor hem de yarış programlarıyla oldukça yüksek seyirci kitlesine ulaşıyor. Yemek yarışmaları, hayatta kalma mücadeleleri. Fakat asıl Survivor normal hayatta yaşanıyor. Aldığı maaşlarla ailesini geçindirmeye çalışanlar, sapıklara ve sapık zihniyetlere karşı kendisini ailesini korumaya çalışanlar, kadına karşı şiddete hayır diyenler, haberlere baktığında toplumdaki yozlaşmayı farkedenler işte gerçek ‘survivor’ onlar.
 
Televizyonu açtığında gördüğü seçenekler içinde yarışma programlarını seçmesi insanların çok doğal. Doğruluğu tartışılabilir elbet. Kitap okuma oranı gitgide azaldığı bir dönemde televizyonun birçok gerçekten uzaklaştırıp beyni uyuşturucu etkisinden sıyrılıp kitaba, sanata yönelmek oldukça zor. Bu programları eleştirenlerin birçoğu da aslında izleyiciler arasında. Sorun o programlarda değil hatta gayet kitleleri etkileyebildikleri için başarılı programlar aslında. Çok skandal programlar dünya çapında seyircinin beğenisini kazanabiliyor dünyada. Sorun insanların yaşadıkları sorunlardan, toplumsal sorunlardan bu tip programları izleyerek uzaklaşmak istemeleri. Mutsuz, öfkeli insanlar topluluğu haline gelmek.
 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir'de yapımı devam eden zaytinyağı fabrikası, yeterli desteğin verilememesi üzerine kapanma noktasına geldi.

Türkiye Lokantacılar Federasonu’nun öncülüğünde ikincisi düzenlenen “Ben bir esnafım benim sesim olur musun?...

Eskişehir’de yapılması planlanan termik santrale örnek olarak gösterilen Çanakkele'nin Çan ilçesindeki yeni nesil...

Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’nın 2018-2019 Yılı Pancar Alım ve Şeker Üretim İşleme döneminin açılışı düzenlenen...

CHP İl Başkanı Rabia Akman, AKP İl Başkanının okulu ziyaret etmesi ve hediye vermesini tepkiyle karşıladı.

Eskişehir Kazım Taşkent Şeker Fabrikası 2018-2019 üretim dönemi kampanya açılış törenine katılan CHP Eskişehir Milletvekili Utku...

Eskişehir Web Tasarım