FESTİVAL COŞKUSU

Odunpazarı Belediyesi tarafından ‘Deniz Köpüğü’ sloganı ile düzenlenen Lületaşı Festivali için Tarihi Odunpazarı Meydanı’nda açılış töreni düzenlendi.

Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen Lületaşı Festivali’nin açılış töreni, ‘Lületaşı Yaşamalı Paneli’nin ardından Odunpazarı Meydanı’nda yapıldı. Panelistler ve panel katılımcıları festival alanına Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nden yapılan kortej yürüyüşü ile geldi.

 

LÜLETAŞIMIZ YOK OLMASIN

Festivalin açılış töreninde konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, ‘lületaşı Yok Olmasın’ başlıklı panelde lületaşı ile ilgili çok ciddi tartışmalar ve konuşmalar yapıldığını söyledi. Artık festival aşamasına geçildiğini belirten Başkan Kurt, Lületaşının Eskişehir için önemli olmasına rağmen unutulduğunu ifade etti. Bu taşın bütün dünyada Eskişehir taşı olarak tanınmasının Eskişehirlilerin birinci görevi olduğunu kaydeden Başkan Kazım Kurt, “Bunu yıllar önce Eskişehir’de bir festival düzenlenmiş, 3-4 yıl da üst üste yapılmış; ama unutulmuş. Aynı taş gibi, maden gibi unutulmuş. Biz artık lületaşını unutturmak istemiyoruz. Özellikle bu yıl, bizimle birlikte bu etkinliğe katkı koyan Jeoloji Mühendisleri Odası, Maden Mühendisleri Odasına, Ziraat Mühendisleri Odasına, Lületaşı Sanatçıları Derneğine ve lületaşı üreticisi hemşehrilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

 

LÜLETAŞI HİKAYESİ VE MACERASI OLAN BİR TAŞ

 

Lületaşının topraktan çıkarıldığı andan itibaren bir hikayesi ve macerası olan bir taş olduğunu söyleyen Başkan Kurt, sonuçta güzel bir tablo olarak ortaya çıktığını dile getirdi. Termik Santral çalışmalarına da değinen Başkan Kurt, “Bu tablo karartılmak isteniyor. Alınış olan bir kararla lületaşı madenin çıkarıldığı ocakların üstüne bir termik santral yapılmak isteniyor. Yanlış bir karar olduğunu bütün Eskişehir söylemişken, mahkemeler kararın yanlış olduğu doğrultusunda yürütmeyi durdurma kararları verirken bu termik santrali yapma inadı yanlıştır. Vazgeçilmesi gereken bir karardır, çünkü önce lületaşımızı bitirecek sonra da çevreye verdiği zararla Eskişehrimizi bitirecektir” diye konuştu. 

 

BU YANLIŞTAN BİR AN ÖNCE DÖNÜLMELİ

Bu konuda Eskişehir’in kararlılığını Türkiye’ye yansıtmak istediklerini vurgulayan Başkan Kazım Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Türkiye’de her kim bu termik santrali yapmak istiyor ise bu yanlıştan bir an önce dönmelidir. Çünkü insanlarımızın sağlığı için tehlikelidir. Ülkemizin ekonomisi için de zorunlu değildir. O nedenle bu festival bir dikkat çekme, alt çizme festivalidir. Eskişehirlilerin bu destek olmasını diliyorum. Odunpazarı Belediyesi, lületaşı ile ilgili her çalışmaya açıktır. İşbirliğine hazırdır. Lületaşını dünyaya Eskişehir taşı olarak tanıtma doğrultusunda hangi faaliyet yapılacaksa birlikte yapalım. Hepinize katıldığınız için teşekkür ediyorum. Ustalarımızın göstereceği performansta da başarılar diliyorum. Eskişehirliler lületaşını unutmayın. Lületaşımız yok olmasın.” Açılış konuşmalarının ardından Kuzey Kafkas Kültür Derneği Folklor Ekibi, Kırım Tatar Derneği Folklor Ekibi ve Odunpazarı Belediyesi Halk Dansları Ekibi halk oyunları gösterisi yaptı. Halk dansları gösterilerinin ardında Odunpazarı Belediyesi Kültür Müdürlüğü müzik ekibi müzik dinletisi verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.
YORUMUNUZ
Her türlü yorumunuz için teşekkürler.

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ

Eskişehir Kültür Sanat Derneği (ESKÜDER)’e üye şairler, ziyaret ettikleri Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’...

Seyitgazi İlçe Kaymakam Murat Demirbilek öncülüğünde toplanan daire müdürleri, Seyitgazi Okuyor kampanyasına katı...

Çifteler Belediyesi tarafından düzenlenen ‘2. Uluslararası Âşık Zülali Anma Programı’nda ünlü Türk O...

EAL kız folklor ekibi Rimini " Blue Dıamond Folklore Festivals"e katılarak ülkemizi başarıyla temsil etti.

İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, düzenlenen programda ilçede yaklaşık 100 kişilik genç ile bir araya geldi. İnö...

İşitme Engelli bir birey olan Hikmet Önat’ın, yine kendisi gibi işitme engelli bireylerin sosyal hayattaki farkındalıklarının artması amacı...

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gün&uu...

Odunpazarı Belediyesi çarşı Zabıta Karakoluna geçtiğimiz günlerde yapılan saldırı, çalışanlar ve Tüm Bel-Sen tarafından...

Eskişehir Kent Konseyi organizasyonuyla  “Yerelden Evrensele, 7’den 70’e” adlı dans gösterisi düzenledi. SALUTE...

Askeri yapılar içerisinde yuvalanmış terör örgütü FETÖ/PDY üyesi bir grup tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde T&u...

Eskişehir'de düzenlenen '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' anma etkinliğinde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr...

CHP Eskişehir İl Örgütü’nün 10 Eylül’de başlayan mahalle delegesi seçim süreci devam ediyor. CHP Eski...

Eskişehir Web Tasarım