30 Ağustos Zafer Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Eskişehir’de de törenlerle kutlanacak. Törenler saat 09.00’da Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başlayacak. Saygı Duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla göndere bayrak çekilecek.

Saat 09.30’da Vali Özdemir Çakacak, yanında Garnizon Komutanı ve büyükşehir Belediye Başkanı olduğu halde Valilik Makamında tebrikleri kabul edecek. Saat 10.00’da ise Atatürk Bulvarı’nda resmi geçit töreni yapılacak.

 

VALİ ÇAKACAK’IN MESAJI

 

Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Çakacak, mesajında, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın yok edilmek istenen bir milletin tarih sahnesinde yeniden dirilişinin simgesi olduğunu belirterek, Zafer Bayramı'nın 95'inci yıl dönümünü kutlamanın verdiği mutluluğu dile getirdi. Türk milletinin hiçbir zaman esareti kabul etmediğini kaydeden Çakacak, şunları ifade etti:

"30 Ağustos Zaferi, vatanın bekası söz konusu olduğunda birlik ve beraberlik içerisinde, farklılıklarını zenginlik olarak gören kardeşlik ruhuyla, inanç ve kararlılıkla aziz milletimizin ne kadar büyük bir güce sahip olduğunun ortaya konulması bakımından büyük anlam ifade etmektedir. 15 Temmuz darbe ve işgal girişimi karşısında Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine milletimizin meydanları doldurarak, demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkarak ortaya koyduğu tavır, 'Büyük Taarruz' ruhunun ne kadar diri olduğunun ifadesidir."

 

BÜYÜKERŞEN’İN MESAJI

 

Gözden kaçırmayın

Hasat desteğinde başvurular tamamlandı Hasat desteğinde başvurular tamamlandı

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de yayınladığı mesajda, “Ulusal Kurtuluş Savaşımızın zaferle taçlandırıldığı tarih olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95’nci yılını kutluyoruz. Hepimize kutlu olsun.

30 Ağustos 1922, Türk Milletinin yokluklar içerisinde inanç ve kararlılıkla, her türlü zorluğa ve zorbalığa göğüs gererek emperyalist güçlere karşı verdiği bağımsızlık savaşının zaferle noktalandığı tarih olmasının yanı sıra, çağdaşlık ve kalkınma mücadelemizin başlangıcıdır.

Büyük zorluklarla kazanılan bağımsızlığımızı sonsuza dek korumanın ilk şartı, Atatürk’ün gösterdiği bilim ve akıl yolunda ilerlemektir.

95 yıl sonra bugün, 30 Ağustos 1922’deki inanca ve kararlılığa her zamankinden daha fazla ihtiyacımız vardır. Tarih boyunca, hiçbir güce boyun eğmemiş bir milletin ferdi olarak, aynı cesareti ve gücü dünya var oldukça sürdüreceğimize olan inancım ve güvenim tamdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tüm vatandaşlarıyla birlikte adalet, barış huzur içinde geleceğe güvenle bakması en büyük temennimdir. Büyük Türk Milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı bir kez daha kutlarken, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu büyük zaferi bizlere canlarını ve kanlarını vererek armağan eden, bu vatan ve bu devlet için canını veren tüm şehit ve gazilerimizi huzurunuzda bir kez daha minnet ve rahmetle anıyor ve aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

 

DİĞER MESAJLAR

 

AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Emine Nur Günay, Harun Karacan, CHP Eskişehir milletvekilleri Gaye Usluer, Utku Çakırözer ve Cemal Okan Yüksel ile Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, yayınladıkları mesajlarla 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutladı. Gün dolayısıyla Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü, CHP İl Başkanı Sinan Özkar, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel de birer mesaj yayımladı.