10.05.2017, 10:36

YURT SEVGİSİ

Yurt; üzerinde doğup büyüdüğümüz, toprağından, suyundan, yer altı ve yer üstü her türlü zenginliklerinden yararlandığımız, havasını teneffüs ettiğimiz yani yaşadığımız toprak parçasıdır. Başka bir ülkede yaşayan yurttaşın da anavatanı, yurdu, sılası, memleketi özlemidir.

Türk Milleti’nin fertlerini birbirine bağlayan kuvvetli bağlardan biri de yurt sevgisi ile oluşan yurt birliğidir.
Ecdadımız tarih boyunca bu kutsal yurdu koruyup ve savundular. Çanakkale’ de, Kurtuluş savaşında tarihin kaydettiği en büyük kahramanlığı göstermişlerdir.
Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK, ‘Yurt Sevgisi’ni ve hür yaşamanın güzelliğini şu sözlerle ifade etmiştir.
“Yurt toprağı! Sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin. Hepimiz senin için fedaiyiz. Fakat sen! Türk Milletini ebedî hayatta yaşatmak için feyizli kalacaksın. Türk toprağı! Sen, seni seven Türk Milletinin mezarı değilsin. Türk Milleti için yaratıcılığını göster. Türkiye halkı, mütevazı millî hudutları içinde bütün medenî insanlar gibi tam manâ ve şümulüyle yaşayacaktır.”
Yurt, hiçbir şeyle değişmeyecek kadar kutsal bir varlıktır. Atalarımız ne güzel söylemişler, “Ana gibi yâr, vatan gibi diyar olmaz.” Diye.
Yurttaşlık ise bir memleketin mensubu olma halidir. Tabiiyet. Yurtları bir olanların, her birinin yurttaşlık durumu aynı yurtta doğmuş, büyümüş ve yaşamış olan gerçek kişileri (hakiki şahısları); devletine, vatanına bağlayan hukuki mesuliyet ve alâkadır.
Sayın Okurlar,
Tüm eğitim kurumlarında, ‘Yurt Sevgisi’ hakkında bilgi veriliyor mu? Veriliyor ise yeterli mi? Okullardaki eğitim müfredatında tarihimiz anlatılırken, tüm bölümlerin işlediği sadece yurt sevgisiyle alâkalı ders içeriği bulunmamaktadır.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nde verilen eğitimler sadece askeri düzeyde olup, disiplin ön planda tutulmaktadır. Yurt Sevgisi olarak işlenen dersler, sunumlar daha fazla olmalı ve her askerin günlük faaliyetleri arasında yer alması gerekir. Buna zorunlu olduğumuz gerçeğini 15 Temmuz’da darbe girişiminde, vatan-millet sevgisi yoksunlarının hainlikleri ile gördük.
Yurt sevgisi en başta aile tarafından verilmelidir. Vatanını, milletini yani yurdunu seven nesiller yetiştirmeliyiz. Bunun için de eğitim şart!
Atatürk’ün “Türk milleti başına geçireceği insanların kanındaki cevher-i asliye dikkat etmelidir” sözü, açık anlamı ile Türk ırkından olmayanları başına geçirme demektir. Bu söz mücerret bir övünme veya şatafat değil, acı denemelerden doğmuş bir gerçek, yabancı soyluların getirdiği felaketlerden alınmış bir derstir. Atatürkçü geçinip de Türkçülük düşmanlığı yapanların bilmesi gerekir ki, Atatürk bir Türk Milliyetçisidir. Özellikle Türk Yurdunu yöneten kişilerin mutlaka Türk olması, Yurt ve Vatan sevgisi gerektiği hakikatini vurgulamıştır.
Yurt Sevgisinin öncelikle Devlet Müfredatında olması, bu günlerde yaşadığımız hainliklere karşı mücadelemizde kalkan görevi yapacağına inanarak, Mili Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’ un şiirine yer vermek istedim.
Korkma!
Cehennem olsa gelen, göğsümüzde söndürürüz. 
Bu yol ki Hak yoludur, dönme bilmeyiz, yürürüz; 
Düşer mi tek taşı sandın harim-i namusun, 
Meğer ki harbe giden son nefer şehid olsun. 
Şu karşımızdaki mahşer kudursa, çıldırsa 
Denizler ordu, bulutlar donanma yağdırsa
Bu altımızdaki yerden bütün yanardağlar 
Taşıp da kaplasa âfakı bir kızıl sarsar
Değil mi? Cephemizin sinesinde iman bir. 
Sevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan bir.
Değil mi ortada bir sine çarpıyor, yılmaz
Cihan yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz!
ALLAH (C.C.) Türk Milleti’ni, Türk Yurtlarını Korusun ve Yüceltsin.
Esen kalın,

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.