"Türkler! Türk malı alınız, Türk malı kullanınız; Türk parası, Türk toprağında kalsın"

Mustafa Kemal ATATÜRK

 

Sömürgeci ülkelerin liderleri bir şeyleri bahane ederek dünyayı sallamaya çalışıyor. Ama karşısına aldığı sadece Türkiye değil, tüm dünya. Hukuk ve SPK kurallarının hiçe sayılarak, ülkemize yapılan ekonomik saldırının kelebek etkisi yaratarak tüm dünyayı etkilememesi bilimsel olarak da imkânsızdır!

Son günlerde yaşanan ve birlik olarak göğüs gerdiğimiz ekonomik darbelerin bir daha yaşanmaması için “Ekonomide yerli ve milli politikaların yürütülmesi ve arttırılması” gerekiyor.

Birlik ve beraberliğimizin ne kadar önemli olduğunu farklı farklı saldırılar ile sınandığımızda anlıyoruz. Sorunlarla karşılaştığımızda yerli malları tüketmeye özen gösterirken aradan zaman geçince, yabancı ve lüks mal tüketimi alışkanlığına yavaş yavaş dönüş yapıyoruz. Marka takıntısı ile belki de kalitesi çok düşük ürünleri daha yüksek fiyatlarla almaya başlıyoruz.

Sonra…

Ekonomik sürdürülebilirlik için kendimize belirlediğimiz ilkelerden sapıyoruz. Çünkü reklamda gördüğümüz o ürünler bizim olmalı hırsı var içimizde.

Yerli sermaye neden önemli hiç düşündünüz mü?

 

Yerli sermaye; ülkemizin gelişmesi, büyümesi ve bu gelişimin kademeli olarak topluma yansıması demek!  Milli sermaye - milli yatırım demek; istihdamın artması - işsizliğin azalması demek! Daha çok üretimin ihracatı arttırması ve kişi başı gelirin yükselmesi demek!

 

Birde şuna değinmeden geçemeyeceğim. Ellerindeki malları stoklayan ya da önceden almış oldukları malları, dövizi bahane edip pahalıya satan fırsatçılar var maalesef. Unutmayın ki, bu ihanetten elde ettiğiniz gelir ülkemize saldıranların yanında olmaktır.

 

Yoksulluk, işsizlik, gelir dağılımı, sağlık ve eğitim seviyesi bir toplumun yaşam kalitesini gösteren sosyal göstergelerdir. Yerli ve Milli ürünlerin yerine yabancısını tercih etmek, yatırımı azaltıp işsizliği çoğaltan unsurlardandır. İthalleri kadar kaliteli hatta birçoğundan daha iyi olan yerli mallarımız yerine yabancı malların tercih edilmesi ülkemizdeki girişimcilerin ayakta kalmasını da zorlaştırmaktadır. Ürettiği malı satamayan yerli firmalar önce yanındaki çalışanlarının işine son veriyor ve iflasla karşı karşıya kalıyor.

 

Yani işsizliği dolaylı olarak yaratanda bizler oluyoruz, işsizlikten yakınan da biz!

 

Yerli ve Milli ürünlerin kullanımını “bir benle mi olacak” demeden, inanarak, birlik olarak ve çevremizdekileri de teşvik ederek, ülkemizin ekonomisini kalkındırmaya destek olmalıyız. Bu hepimizin vatandaşlık görevidir. Alışverişte almayı düşündüğümüz malın künyesinde “869” koduna ve TÜRK MALI yazısına bakarak işe başlayabiliriz.

Ülkemizin çıkarları için birlik olmalı, Yerli ve Milli üretilen malların kullanımına özen göstermeliyiz. Yabancı ürünlere KİŞİSEL AMBARGO uygulayabiliriz. Bakın nasıl etkili olacak!  Sermayemizin dışarıya gitmesine engel olacak, paramız ülkemizde kalacak.

Daha Çok Üreten Türkiye hedefi için, bize düşen en önemli görev birbirimize kenetlenerek daha çok çalışmak.  Spekülatif haberlere ve manipülasyonlara itibar etmemeliyiz. Yerli yatırımcılarımıza destek olmalıyız. Kullandığımız yabancı markalar bizim kişiliğimizin parçaları değiller ve statümüzü göstermezler. Bu yanılgıdan sıyrılmalıyız!