12.04.2021, 13:41

Yanlışı Nerede Yapıyoruz?

Geçen sene bu zamanlar başlayan Corona salgın faciası maalesef günümüzde devam ediyor. Ve sayılar korkunç boyutlara geldi. Bir senedir korunmak için hem bedensel hem de psikoljik savaş halindeyiz. Peki nerede hata yapıyoruz ki bir türlü Covid 19 sayıları azalmıyor?

 

İlk başta hala mesafe kavramını anlamayan insanlar var. Mesafeli davranan kişiye “ben hastalıklı mıyım?” gibi yaklaşımlarla psikolojik baskı uyguluyor çoğu insan. Millet olarak yakınlığı ve teması seviyoruz fakat bu koşullarda hala bizde bir şey yok deyip tedbiri elden bırakmak bugünkü tablonun temelini oluşturuyor. Biri mesafesini koruyor ve maskesi sizin yanınızda çıkarmıyorsa sizi ve kendini koruyordur. Bunun altında garip garip nedenler aramak artık gerçekten bulunduğu durumu anlamamaktır.

 

İkinci olarak kurallara uyulması için illa devletten bir yaptırım bekleniyor. Maskeyi sadece ceza yememek için takan insanlar var. Bir senedir salgının ciddiyetini anlayamamış bu insanlar toplum, kendiler ve yakınları için tehlike saçıyor. Herkesin bilinçli bir şekilde kendi koruma yöntemlerini alması gerekiyor. Arabadasınız yan taraf şarampol ve yol virajlı. Hızınıza para cezası yememek için mi yoksa trafik denetiminden para cezası yememek için mi uyarsınız?

 

Hepimiz psikolojik olarak çok bunaldık. Eve kapanmak, sürekli hasta olma tedirginliği, kişisel alınan tüm önlemlere rağmen günlük 50 bin’i aşan vaka rakamları.. Karantina kuralları biraz esnetildiğinde herkes bu psikolojiden uzaklaşmak için kendini dışarı atıyor. Ne denli bunalsak da yakınlarımız ve kendimiz için önlem almak zorundayız.

 

Birde üç kağıtçılar var. Covid olmamış insanların HES kodunu alıp gezen pozitif veya temaslı insanlar. Potansiyel katiller. Kendileri belki atlatacak ama başka insanlara, onların yakınlarına hastalık bulaştırarak muhtemel ölümlerine neden olacaklar. Aklı almayabilir insanın ama vicdanı nasıl böyle bir riski göze alır? İnsanın bu tip Corona dolandırıcılarına yazıklar olsun demekten başka elinden bir şey gelmiyor ne yazık ki.

 

Tablo böyle devam ederse azalma olmazsa hastanede özellikle yoğun bakım ünitelerinde yoğunluk artacak. Ve insanlar durumları ağırlaşsa da yoğun bakımda yer alamayacak. Bunaldım dışarı çıktım, maskeden fenalık geldi vs demeden bu tabloyu bir düşünün.

 

 

 

Her birimiz şu anda birer sayıyız. Fakat o sayıların ne anlama geldiğini yakınını Covid19 nedeniyle kaybedenler bilir. Savaş günümüzde topla, tüfekle yapılmıyor. 1 yıldır bu hastalık kaç canımızı aldı? Her gün gördüğümüz sayılarda kaç insan sevdiklerini yitirdi. Bugün bizler her birimiz bu salgınla boğuşarak savaş veriyoruz. En önde de sağlık çalışanları. Kendimize kurallar koyarsak, tedbirlerimizi birileri dedi diye değil kendi sağlığımız için elden bırakmazsak günümüzün ağır tablosunu ancak el birliğiyle değiştebilir.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.