10.05.2017, 10:29

Vahşetin Moda Ayağı “Kürk”

İnsanlığın yüz karası bir modadan ceset giymeden bahsetmek istiyorum biraz. Kürke ceset giymek terimi bazı insanlar için ağır, rahatsız edici gelebilir. İlk çağlardaki insanlar gibi ısınmak kaygısıyla değil aksesuar olması için bir canlı katledilmesine ceset giyme demek yapılan fiilden daha ağır değildir elbet. İnsanlar boyunlarında bir karış tilki kuyruğu taşısın diye özel makinalara boynundan bağlanılan hayvan yavaşça boynu kırılarak öldürülüyor. Belki hiç görmediniz. Okurken bile insanı rahatsız eden bir durum. İzlerken kan donduran bir görüntü. İnsanlık tarihi ve geleceği ne kadar çok normal bir insanın okurken rahatsız olacağı, görmeye tahammül edemeyeceği ve insanlık adına utanç duyacağı olaylarla dolu. Rahatsız olacaksınız belki ama kürk hayvanlarının bazıları kürkü bozulmaması için sıcak suda haşlanıyor ve diri diri derisi yüzülüyor. Ayda yılda bir giyilecek kürke zarar gelmemesi için vahşi sektör elinden geleni yapıyor, tüm vahşetiyle.
Bir yöne bakmamak o tarafta olan olayları sadece görülmemesini sağlar ama olay gerçekleşmeye devam eder. Tepki gösterilmediği, arzın devam ettiği sürece bu sektörün devam edeceği gibi. İnsani boyutta değerlendirildiğinde yüklüce fiyatlarla alınan ve üstünde zavallı bir hayvanın postunu, kuyruğunu taşıyan insan şık olamaz.Şık insanın fikri de vicdanı da şıklık göstermek zorundadır. Aslına bakarsanız kıyafetle olan şıklık ambalajdır asıl şık olması gereken karakter ve kalptir.
Kürkün modanın modernliğin parçası olamayacağı gibi avlanma da spor değildir. Öldürdüğü, kanlar içindeki hayvanla 32 diş hatıra fotoğraf çektiren insana spor yapıyor sporcu demek gerçek sporculara hakaret. Yani bir hayvana acı çektirmek veya öldürmek üzerine keyifli yaftalar yapıştırılamaz.
İlkel çağlarda insanlar avladıkları hayvanın etiyle beslenir, kürkünü ısınmak için kullanırmış. Bugün ise teknolojik imkanlar bu denli gelişmişken birebir suni üretimi yapılabilirken gerçek kürk kullanılan giysileri almak bu vahşi sektöre katkıda bulunmaktır. Evet katliama devam edin demektir. Bu nedenle herkesin gerçek kürke karşı net duruş sergilemesi ve sentetik ürünlere yönelmesi firmaları bu yöne teşvik edecektir.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.