10.05.2017, 10:23

Uzlaşma kültürü lafta kalıyor…

Aslında ne de büyük bir ihtiyaç…

İktidar partisi ile muhalefet partilerin liderlerinin karşılıklı görüşmeyi kabul etme haberleri zaman zaman içimize su serpiyor.

Bu tür görüşme haberleri önce topluma derin bir nefes aldırıyor, çok zor da olsa doğan diyalog fırsatı, siyasette sert esen rüzgarları bir nebze dindiriyor.

Ancak çok geçmiyor;

görüşmeler sonuçsuz kalıyor, karşılıklı bir ayak diremedir gidiyor.

Vurgulamak istediğimiz şu:

Bu ülkede makul çoğunluğun adeta dört gözle beklediği bir diyalog ortamı, umutla beklenen konsensüsün ne yazık ki bir türlü sağlanamadığını ortaya koyuyor.

Şunu açıkça belirtelim;

İktidar partisi ile muhalefet partileri arasında yapılacak görüşmelerden çok fazla olumlu bir sonuç çıkmayacağı zaten biliniyor.

Ancak bu bilinmesine rağmen, liderler arasında bir diyalog ortamının gelişmesi ülkenin huzur ve sükunu açısından gerekli olarak görülüyor.

Doğrusu çok merak ediyoruz;

Bu toplumda hani o sıkça sözünü edilen, edildiği zaman da mangalda kül bırakılmayan ‘uzlaşma kültürü’ ne zaman oluşacak?

Şunu net biçimde görüyoruz;

En başta siyasi liderlerin birbirleriyle iletişim kurmaktan bu denli imtina ettiği bir süreçte bunun zamanını kestirebilmemiz, üzülerek belirtelim ki çok zor…

Toplumun büyük çoğunluğunun bu durumu yadırgadığını söylemek ve her ortamda bu yöndeki ihtiyacı dillendirmek de görevimiz olmalı diye düşünüyoruz.

Uzun zamandır devam ede gelen gereksiz gerginliğin kimseye bir yarar getirmediği de çok açık.

Diliyor ve istiyoruz ki;

Toplumdaki bu gereksinim, siyasi liderlerimiz tarafından iş işten geçmeden fark edilsin.

Tabii ki sadece fark edilmesi yetmiyor.

Bu ihtiyacı gidermek için de bu ülke insanına umut aşılayacak adımların derhal atılması gerekiyor.

Çok daha net yazalım;

Bu toplum kavgadan gürültüden bıktı usandı.

İnsanlar, kimden nasıl ve şekilde gelirse gelsin, uzatılacak bir dost elini görebilmek ve o elin havada bırakılmamasını çok istiyor.

Kısacası;

Siyasette kavgadan medet umma dönemi bitsin isteniyor.

Projelerin konuşulduğu, önerilerin getirildiği, bu ülke insanının nasıl daha refah içinde ve (gelecek endişesi duymadan) nasıl daha huzurlu yaşayabilmesinin önünün bir an önce açılmasını bekliyor.

İnanın hepsi bu…

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@