28.07.2020, 06:17

Umut Etmekten Yorulmamalı

Son dönemde kadına ve hayvanlara yapılan eziyetler ve canice ölüme sebep olma vakaları bir çoğumuzu çok yordu. Çoğumuzu artık bu konularda gönlümüz yorgun.

Şunu unutmamak gerekir ki ülkemizde neredeyse hemen her kadın işler tersine döndüğünde çirkinleşen, kötü yakıştırmalar yapan, hakaretler ve hatta tehditler eden bir erkekle karşılaşmıştır. Maalesef karşı cinsle sağlıklı ilişki kurabilen, reddedildiğinde olgunluk gösterebilen erkek sayısı oldukça az toplumumuzda. “Ya benimsin ya kara toprağın”, “gelinlikle girdin o eve kefenle çıkarsın” gibi birçok söylem de toplumumuza yer etmiş. Yani kadın sahip olunan bir varlık ve sahibinden ayrılırsa ölümle cezalandırılacağı mesajı hep veriliyor. Kimse kimsenin sahibi olamaz. Herkes ayrı bireydir. Bir birliktelik varsa bu birlikteliğin gerçekleşme nedeni her iki bireyinde istemesidir. Tek taraflı saplantılı istek kadın olsun erkek olsun insanları mantık yörüngesinden çıkarır. Hastalıklı düşünceler üreten, ruh hastası insanlara hatta canilere dönüşebilirler. Sevginin içinde olmayan saplantılı ve hastalıklı düşünceleri sevgi, aşk, bağlılık vs kılıflarına sokma bu tip insanların en çok tercih ettiği yoldur. Asıl sevginin kanıtı yanında olmak istemeyen insana saygı duyabilmektir. O insanın hislerine, düşüncelerine saygı duymaktır.

 

Birde iki yüzlülükten bahsetmek lazım. Pınar Gültekin’in vahşice katledilmesinden sonra hemen herkes tepkisini sosyal medya mecralarında gösterdi. Eşini döven, hakaret eden, psikolojik şiddet uygulayanlar da sizce tepki gösterdi mi? Bana kalırsa onlar da vardı o kadar insanın içinde. Pınar’ın, Özgecan’ın ya da Münevver Karabulut’un  katledilmeleri elbet çok canice yollarla oldu. Fakat kadına sistematik şiddet uygulayanlar acaba tepkilerini “ bu kadar da olmaz” demek  için mi yoksa dostlar alışverişte görsün mantığıyla mı gösterdiler? Fakat şiddete gerçekten karşı olanlar en büyüğüne karşı olduğu kadar şiddetin en küçüğüne de karşıdır. Evinde şiddet rüzgarları estirip sosyal medyada kadın haklarını savunanlar ancak iki yüzlü olabilirler.

 

Geçtiğimiz hafta hayvanlarla ilgili birçok dehşet verici olaya şahitlik etti. Yavru bir köpek birkaç günlüğüne bırakıldığı evde tecavüz edildiği için öldü, Sütlaç isimli üç patili kedi sahiplerinin bahçesinde silahla vuruldu, köpeğe saldırıp köpek kendini korumaya kalkınca şehir magandası tarafından silahla vuruldu vs vs.. olaylar saymakla bitmiyor. Son zamanlarda da bir grup genç yaştaki insanlar hayvanları eziyetle öldürüp sosyal medyada yayınlıyor. Birçok tepki var, çocuk yaştaki bu kişiler gözaltına alınıp bırakılıyor. Çünkü hayvana eziyetin cezası yok. Yukarıda yazdığım olayların çoğunda caniler para cezasına çarptırılıp taksitle ödeyecekler. Ve aramızda dolaşacaklar. Belki bir yakınımızla evlenecekler.. Tüm bunlara üzülmek, nereye gidiyoruz diye endişelenmek için çok derinden hayvansever olmaya gerek yok. Cana saygılı olmak yeter aslında. 

 

Farkındayım konular ağır ve can acıtıcı. Fakat maalesef bunlar yaşandı ülkemizde. Ve çoğu sadece bir haftalık dönemde gerçekleşti. Burada devlet büyüklerine çok büyük görev düşüyor. Bu ülkede herkesin huzur için yasal düzenlemelere ihtiyaç var. Sosyal medya yasası örneğin. Hazırlandı, halk bilgilendirildi ve yasa yürürlüğe sokuldu. Bu hızda ve çok kapsamlı bir yasal düzenlemeyle toplum huzuru sağlanacaktır. Hatta bu konuda tüm meclis bir çalışma yapabilir. Çünkü çok kapsamlı ve caydırıcı bir kanun yönetmeliğine ihtiyaç var. Biraz topluma kulak vermelerini herkes yorulmadan umut etmeye devam ediyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.