10.05.2017, 10:22

Turizm sektöründe tanıtım çok önemli

Turnet Veysel Davran Turizm Seyahat Acentası Kurucusu Veysel Davran: “Türk turizminin yalnız günümüzde değil baştan beri yaşanan ve çözüme bir türlü kavuşturulamayan önemli sorunlarından biri de eğitilmiş eleman sorunudur. Turizm sektörü çalışanlarının mesleki yeterlikleri her zaman göz önüne alınmalı.”
Diğer sektörlere göre daha hızlı küreselleşen bir sektör konumundaki turizm sektörü. Küreselleşme ile gelişmekte ve turizm potansiyelinin daha iyi değerlendirmeye başlanmasıyla da çeşitlenmektedir. Eskişehir, Orta Anadolu’da Karayolu ve Demiryolu’nun bir kavşak noktasıdır. Ayrıca, sıcaksu kaynak ve kaplıcalarının bulunması önemli bir termal turizm merkezi olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle yalnız turizm sezonu içerisinde değil yılın her mevsimde yerli ve yabancı turistlerin gelebilecekleri dikkate alınarak gerekli planlamalar yapılmalı. Güçlü Türkiye’nin yolunu turizm sektörünün açacağı unutulmamalı. Turizm sektöründeki deneyimlerin genç kuşaklara doğru ve etkin şekilde aktarabilmek akılcı, katılımcı ve dinamik bireyler yetiştirebilmek için yola çıkılmalı. Kendine has tarih dokusu ile önemli yer tutarken turistik tesislerin yeterli olmamasına karşın turizm konusundaki gelişimi ile Eskişehir dikkatleri çekiyor. Şunu belirtmemde yarar görmekteyim. Turizm alanında çok yönlü düşünmek ve hareket etmek gerekiyor bunun için yurt içi ve yurt dışı fırsatlar değerlendirilip yol haritası hazırlanmalı. Diğer sektörlerde olduğu gibi ilgili kurum ve kuruluşların güç ve duygu birliği içinde hareket etmelerine özel önem verilmeli. Turizm sektörünün ayrıcalıklı bir yere sahip olduğu bilinmeli.
“İş Dünyası” sayfamızın bu haftaki söyleyişimiz ile gururunu bir kez daha sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bilindiği gibi çeşitli sektörlerden yetkililerle yaptığımız ve yapacağımız söyleşilere yer verdiğimiz gazetemizde Eskişehir’in çalışma hayatının nabzını tutuyoruz. Kısacası bu haftaki sayfamızda turizm alanındaki yenilikleri ve değişimleri ön plana çıkaracağız. Konuğumuz ise Turizm sektörünün tanınmış seyahat acentalarından biri olarak bilinen Turnet Veysel Davran Turizm Seyahat Acentası Kurucusu Veysel Davran. Sayın Davran, Turizm alanında gerek yurt içi ve gerekse yurt dışında gerçekleştirmekte olduğunuz mesleğiniz ile ilgili çalışmalarınız ve hizmetlerinizle ön plana çıkmış bulunuyorsunuz.
-Turnet Turizm Seyahat Acentasının kuruluşu konusunda bilgi verir misiniz?
-Turizm Seyahat Acentamızı 2011yılında İstiklal Mahallesi Reşadiye Esnafı Sokak No: 3’te faaliyete geçirdik. Başlangıçta inanç turlarıyla hizmete başladık. 2012 yılında ise merkezimizin yanı sıra Konya, Kütahya ve Bursa İnegöl’de şubeler açtık. Şu anda ise yapılandırma çalışmalarımızı hızla sürdürmekteyiz. Üç yıl gibi bir süre içerisinde Turizm Sektörünün önde gelen firmalar arasında yerimizi aldık.
- Turizm sektörü ile ilgili olarak ne gibi sorunlar yaşıyorsunuz?
- Sektörümüzde kayda değer bir sorun yaşamamaktayız. Biz müşterilerimiz ile ilişkilerimizi rehberlerimiz aracılığıyla sürdürmekteyiz. Bilgili, deneyimli ve Enformasyon belgeli olan rehberler çalıştırmaktayız.
- Türk turizminin genel olarak günümüzde önde gelen sorunu nedir?
- Sayın Yüksel, Türk turizminin yalnız günümüzde değil baştan beri yaşanan ve çözüme bir türlü kavuşturulamayan önemli sorunlarından biri de eğitilmiş eleman sorunudur. Turizm sektörü çalışanlarının mesleki yeterlikleri her zaman göz önüne alınmalı. Yurt genelindeki Otellerde çalışan personelin büyük kısmı mesleki bilgi ve beceri bakımından da yetersiz durumda. Çalışanların çoğunluğu turizmle ilgisi olmayan kişilerdir. Bu iş adeta geçici ve ek iş olarak yapılıyor. Halka açık uygulama oteline sahip Otelcilik Enstitülerinin kurulmasına ihtiyaç var. Mesleğin her kategorisinde çalışılabilecek personel yetiştirilmesi gerekiyor.
-Eskişehir’i turizm açısından daha çok geliştirmek için neler yapılmalı?
-Eskişehir’in Kültür Başkenti olarak seçilmesi diğer sektörlerin yanı sıra turizm sektörü için de büyük yararları söz konusudur. Özellikle ilimiz ile ilgili yapılan tanıtımları çok olumlu buluyorum. Bu tanıtımların gelecekte de devam etmesini bekliyorum ve arzuluyorum.Turizm’de canlılığın yakalanabilmesi için tanıtım çok önemli. Bunun yapılması ve turizm potansiyelinin etkin verimli kullanılması halinde Eskişehir’de turistik açıdan geliştirme konusunda önemli sonuçlara ulaşılabilir.
-Bilindiği gibi Hac ve Umre konusunda zaman zaman ilgili ülke arasında geçmişte bazı sorunlar yaşanmıştı. Bu sorun günümüzde söz konusu mu?
-Günümüzde bu konuda herhangi bir sorunla karşı karşıya değiliz. Bu sorun Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin girişimleriyle çözüme kavuşturulmuştur.
-Hacca gidecekler ile ilgili bilgilendirme yapıyor musunuz?
-Biz bu konuda her zaman için acentemiz ve şubelerimize başvuracaklara gerekli bilgilerin aktarılmasında yardımcı oluyoruz. Ancak bazı vatandaşlar Hac kurası çıkmadığı halde bizlere başvuruyorlar. Bilindiği gibi hacca gidebilmek için kura çekilişi sonucu isim çıkması gerekiyor.
-Umre konusundaki hizmetlerinize değinir misiniz?
-Umre kayıtlarımız devam etmektedir. Lüks ve ekonomik otellerde uygun fiyat ları umrecilerin beğenisine sunuyoruz. Otel, transfer otobüsleri ve yemek firmalarıyla gerekli sözleşmeler yapıldıktan sonra yolculuklarla birlikte toplantımızı gerçekleştirip gidiş ve gelişleri konusunda bilgiler veriyoruz. Yerleşik rehberlerimizin nezaretinde yolcularımızı hava alanından alıp otellerine yerleştiriyoruz.Orada kafileyi umre için 40’ar kişilik gruplar haline getirip her grubun başına deneyimli rehber gönderiyoruz. Ayrıca hastane için görevli elemanımız da var.
-Eskişehir Havaalanı’ndan yapılan uçak seferlerinin turizm sektörüne ne gibi yararı oldu?
-Eskişehir’den Havayolu ile yapılmakta olan ulaşım turizm sektörü için yararlı oldu. Öncelikle bu konuda katkısı olanlara teşekkür ederim. 2012 yılında Eskişehir’den Umrecilerimizi Medine’ye direkt göndermiştik. Bu yıl ise Ocak ayında 2 , Şubat ayında ise 1 olmak üzere 3 uçakla 650 kişilik transferi gerçekleştirmiş olacağız.
-Acentenizin gelecekteki hedefleri nelerdir?
-Kısa vadede yurt içi ve yurt dışı olarak özellikle Balkan ülkeleri ve Türk Cumhuriyetlerine yapacağımız turların alt yapısını oluşturmuş bulunuyoruz.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.