Tepebaşı A.Ş. ve DİSK / Genel-İş Sendikası arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi imza töreni yoğun katılım ile gerçekleşti.

Tepebaşı A.Ş. ile DİSK’e bağlı Genel-İş (Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası) arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi, Tepebaşı Belediyesi hizmet binası önünde düzenlenen törenle imzalandı. Tepebaşı Belediyesine bağlı olan Tepebaşı A.Ş. ile Genel-İş arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi ile 696 sayılı KHK kapsamında; Tepebaşı A.Ş.’ye geçişleri tamamlanan 1.200 çalışanı kapsayan sözleşme 30.06.2020 yılana kadar geçerli olacak. İmza töreninde Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Genel-İş Toplu Sözleşme Daire Başkanı Mahmut Şengül, Genel-İş Bursa Şube Başkanı Selahattin Atak, DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Günay Ayaz ve çok sayıda belediye çalışanı katıldı.

‘ADALETİN YANINDA OLMAYI SÜRDÜRÜYORUZ’

Törende ilk konuşmayı yapan Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, “Ülkede bir kriz olduğu ortada ve bu krizin yükünü de biz emekçilerin sırtına vurmaya çalışıyorlar. Biz örgütlü olmalıyız ki buna karşı çıkalım, emeğimizin karşılığını alalım. Emek hattımız güçlü olsun, sizin hattınız güçlü olsun ki demokrasi hattını güçlü kuralım. İşte Genel-İş Sendikası bu zorlu süreçte büyüyen bir sendika. Sendikamız doğrunun, demokrasinin, hakkın, hukukun, adaletin yanında olmaya devam ediyor. Genel-İş Sendikası emeğin savunucusu olarak mazlumun yanında durmaya da devam edecek. Sizler de sendikamıza üye olarak bu mücadeleye güç veriyorsunuz. Türkiye’nin dört bir yanında örgütlü bulunan sendikamız Eskişehir’de de güçleniyor. Eskişehir’de de önümüzdeki günlerde Genel-İş Şubesi açacağımızı buradan söyleyebilirim. Bu toplu sözleşmenin emeğimize yansımasını hep beraber yaşayacağız, emeği geçen herkese Başta Belediye Başkanımız ve yardımcıları olmak üzere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘ÖRGÜTLENMELER ÇOK ÖNEMLİ’

Üstün yetenekli öğrenciler 10. ÜYEP Bellek Olimpiyatı’nda mücadele etti Üstün yetenekli öğrenciler 10. ÜYEP Bellek Olimpiyatı’nda mücadele etti

Ardından konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise “Öncelikle Tepebaşı Belediyesi’nde örgütlenmemizi tamamlayan ve bunu bir Toplu İş Sözleşmesi ile taçlandırarak bu süreçte emeği geçen Genel-İş Sendikası’na, tüm işçi arkadaşlarıma ve başka Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç’a teşekkür ediyorum. Hepimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum, kutluyorum. Kutluyorum çünkü içinden geçtiğimiz süreçte bu toplu sözleşmeler, bu örgütlenmeler her zamankinden daha fazla önemli. Kutluyorum çünkü bu ülkede emeği, emekçiyi, işçiyi yok sayan, bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten işçi sınıfına insanlık dışı çalışma ve yaşam koşullarını reva gören bir siyasal iktidarın karşısında, böylesi bir örgütlenmeyi tamamlamanın ve toplu sözleşme ile taçlandırmanın daha da başka bir önemi var. Emekçiler olarak emeğimize, demokrasiye, cumhuriyetimize, memleketimize biz sahip çıkacağız. Bu toplu sözleşmenin hayırlı olmasını temenni ediyorum” sözlerini kullandı.

‘BİRLİKTE YÜRÜRSEK BİRÇOK ZORLUĞU AŞARIZ’

 

Ardından kürsüye alkışlar arasında gelerek emekçilere hitap eden Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ise emekçilerin sendikal haklara sahip olmasının önemine vurgu yaptığı konuşmasında, “Bugün Tepebaşı Belediyesi’nde emekçiler adına çok önemli bir sözleşme imzalanıyor. Hepimize hayırlı, uğurlu olsun arkadaşlar, daha da güzellikler getirsin. Son 16 yıla baktığımızda eleştirecek çok şey var ve bu bir ekonomik kriz ile sonuçlandı. Bana göre bu modelsiz bir ekonomi olduğu için duvara çarpmış durumda ve bundan sonra bu düşünce ile de düzeleceğini hiç zannetmiyorum. Önümüzdeki 4 ayı göremiyoruz arkadaşlar. Sabit ücretlilerin parası sürekli eriyor. Bu ortamda iyi şeyleri beklememiz zor ve bunun da tersine dönmesi gerçekten daha zor. Dileğimiz bu zorlukların olmaması ama maalesef bunları yaşıyoruz. Sizlerin ise işleri çok kıymetli, buna sahip çıkacaksınız. Belediyemize sahip çıkacaksınız, belediyemiz de size sahip çıkacak. Eğer biz birlikte yürürsek birçok zorluğu aşarız. Tepebaşı Belediyesi yeni açtığı istihdam alanları ile karanlığın içinde bir ışık. Önümüzdeki dönemde de yine birlikte yürüyeceğiz, Tepebaşı artık büyük bir belediye oldu. 91 mahallesi ile 360 bin nüfusu ile 140 bin hektar toprağı ile 30 ilden daha büyük bir ilçe oldu. Bunun için buraya hepimiz gözümüz gibi titiz davranıp bu kenti daha iyi noktaya getirmeliyiz. Dileğimiz sendikal hakların gelişmesi, grevin, toplu sözleşmelerin hak olarak devam etmesi. Bundan sonrada bu görüş içinde, laik Türkiye Cumhuriyetini, hukuk devletimizi korumak için beraber olacağız. Önümüzdeki günleriniz aydınlık ve huzur içinde olsun, sözleşmemiz hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerini kullandı. Törende daha sonra Başkan Ataç, Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Tepebaşı A.Ş. Müdürü Tamer Güzeloğlu ile birlikte Toplu İş Sözleşmesine imza attı.