12.08.2018, 06:31

Teknolojik Alışverişe Doğru…

Yeterince gelişmiş bir teknoloji sihirden farksızdır… Arthur C. Clarke

Alışveriş kavramı insanlığın en temel gereksinimlerinden birisidir. Yaklaşık 8 bin yıl önce insanların kendi aralarında takas yaparak başlattığı ve Lidyalıların para kavramını bulması ile gelişen alışveriş konusunun günümüze gelindiğinde hızlı bir değişim içerisinde olduğunu görüyoruz. Özellikle son beş yıldır alışveriş kavramı, internetin gelişmesi,  teknolojik ve endüstriyel gelişmeler ile farklı bir boyuta doğru ilerliyor. Ayrıca, teknoloji dünyasında her gün yaşanan bu gelişmeler, alışveriş ve perakende sektöründeki markaları etkilediği gibi bu sektörle bağlantılı olan diğer sektörlerin de üzerinde durması gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bahsettiğim bu teknolojik gelişmelerin başında, nesnelerin interneti (IoT), artırılmış gerçeklik (AR), gelişmiş ürün teslimatları, akıllı aynalar, QR kodlu alışveriş sistemleri gibi kavramları sayabiliriz.

İnternet ve endüstriyel sistemlerdeki gelişmeler, tüketicinin e-ticaret ve internet alışverişlerine kolay bir şekilde adapte olması yeni bir alışveriş deneyiminin oluşmasını sağlıyor. Tabiri caizse, teknoloji hem perakende sektöründeki markaları hem de markaların mağazalarını birçok kavramda değiştirdiği gibi bizlerin alışveriş deneyimini de fazlasıyla etkiliyor. Alışveriş deneyimini değiştirip satın alma kararımızı etkileyebilecek bu teknolojik gelişmelere gelin hep beraber kısaca göz atalım. Bahsettiğim bu teknolojilerin başında yakın bir zamanda birçok mağazada göreceğimiz akıllı aynalar geliyor. Akıllı aynalar sayesinde almak istediğiniz giysilerin farklı bir modelinin veya renginin olup olmadığını akıllı ayna ile kabinden çıkmadan kolay bir şekilde öğreniyorsunuz. Ayrıca akıllı aynalar, bir giysinin farklı renklerinin size uygun olup olmadığını ürünleri denemeden üstünüzde görebilme imkânı da sunuyor. Diğer bir yandan, yakın gelecekte sık kullanılacak teknolojilerden bir diğerinin artırılmış gerçeklik uygulamaları olduğunu söyleyebilirim. Telefon veya tabletinize kurmuş olduğunuz artırılmış gerçeklik uygulamaları sayesinde bir ürünü satın almadan evinizde veya ofisinizde bu ürünün nasıl durduğunu ve diğer eşyalarla uyumunu görebilirsiniz. Zara, Ikea, Marshall ve Amazon gibi dünya çapındaki önemli şirketlerin artırılmış gerçeklik üzerine çalışmalar yapan ve uygulamalara sahip olan markaların başında olduğunu belirtmek isterim.

Drone ile ürün siparişlerinin teslimatı alışveriş ve perakende sektöründe yaşanan diğer önemli bir gelişme olarak dikkat çekiyor. Öyle ki, Amazon ve Alibaba gibi önemli şirketler drone ile ürün teslimatı gerçekleştiren firmaların başında geliyor. Buna ek olarak, PTT’nin de drone ile teslimat konusunda önemli araştırmalar ve projeler üzerinde çalışmalar yaptığını söylemek isterim. Ayrıca, QR kodla ödeme imkânı da son yıllarda alışveriş dünyasında yerini alan sistemlerin başında geliyor. QR kod ile ödeme sisteminde, tüketici satın aldığı ürün ve hizmetlerde yer alan QR kodu telefon veya tabletindeki QR kod okuyucusu ile okuttuğunda veya marka uygulamalarındaki QR kod seçeneği sayesinde ödeme doğrudan tüketicinin tanımladığı kartına yönlendiriliyor ve gerçek zamanlı adımlar ve bildirimler eşliğinde alışveriş gerçekleştiriliyor. Buna ek olarak, QR kodla ödeme imkânı kasa ve kasiyere ihtiyaç duymadan alışverişinizi pratik bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlıyor. Vakko, D&R ve Amazon markaları bu sistemi kullanan ve üzerine çalışmalar yapan markaların başında geliyor.

Ayrıca yukarıda bahsettiğim gelişmelere ek olarak, yapılan bilimsel araştırmalar bize, ülkemizde alışveriş ve ödeme tercihlerinde cep telefonu ve tablet kullanımının arttığını, tüketicilerin teknolojik alışveriş deneyimlerimden memnun kaldıklarını gösteriyor. Özetle, gelişen teknoloji dünyasının neredeyse her gün hayatımıza yenilikler kattığını söyleyebilirim. Hepinizin güzel ve mutlu bir Pazar günü geçirmesini diliyorum, haftaya teknoloji ve markalar dünyasındaki yolculuğumuzda tekrar görüşmek dileğiyle…

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.