10.05.2017, 10:27

Tahmülsüzleşenlerden misiniz?

Öfkeli bir toplum olma yolunda ilerliyoruz. Sevgi ve tahammülümüz azalırken öfke ve tahammülsüzlük artmakta. Sokaktayken bile olmadık bir aksiliğe aşırı tepkiler veren insanlar görmek hatta onlardan biri olmak mümkün. Tahammülü azalan bir toplum olmaya başladık. Peki neden? Uzmanlara göre tahammül belirlemesinde çocukluk dönemi önemli. Tahammülsüzleşmeye yatkın bireyler aşırı koruyucu ailede yetişen çocuklar veya katı otoritede yetişen çocuklar ileride tahammülü çabuk tükenen insanlar haline gelebiliyor. Açıklamaya göre otoriter veya koruyucu ailede yetişen birey koşullu sevgiyi, kabul edilmeyi benimsiyor. Bu da ileride kurduğu ilişkilerde karşı tarafının isteklerini sorgulamaksızın kabul edince sevileceği algısı yaratıyor. Sorun ise kişinin insanların isteklerine belli bir noktadan sonra katlamaması noktasında çıkıyor. Kişi kendine bile tahammül edemez hale geliyor.
Perspektifi bireyden uzaklaşıp topluma çevirdiğimizde en temel ve en net hissedilen duygu korku. Terör saldırılarıyla burun buruna yaşanılıyor. Herkes kendi, ailesi, arkadaşları hatta tanımadığı insanlar için bile endişelenmekte. Diğer yandan bir kişinin geçinemeyeceği maaşla ev geçindirmeye çalışıyor birçok insan. Hayat şartları da git gide zorlaşıyor. Yani olumsuz birçok uyaran ve olgu hayatın içine entegre olmuş durumda. Ufak bir olumsuzluk hava dolu balona değen iğne misali patlamaya neden oluyor. Ama tabii durum kendine veya başkalarına zarar verme noktasına kadar geliyorsa bu patolojik bir durum. Aldığı telefon bozuk çıkınca kamyonla mağazaya girdi, kahvede sahte okeyi kabul etmeyen arkadaşını öldürdü vs vs.. Uç örnekler gibi görünen ama her gün okuduğumuz haberlerden sadece iki örnek. Gün be gün örnekleri çoğaltmak mümkün. Patlama noktasına gelmeden öfke ve tahammül edememe halini kontrol altına almak çok önemli. Profesyonel yardım gerektirmekte.
Şairin dediği gibi dünyayı güzellikler kurtaracak. Sevmeyi, hayata, insanlara, canlılara, doğaya sevgiyle bakmayı öğrenmek gerekiyor. Kolay bir coğrafyada ve kolay bir tarihi dönemde yaşamıyoruz. Durumu olduğundan daha kötü hale getirecek şey insanların güzelliklere olan inancını yitirmesi olacaktır. Sevgiyi ve sevgiye dayalı saygıyı toplumsal olarak yitirmek toplumu sevgisiz ve birbirine tahammül edemeyen insanlar topluluğuna dönüştürecektir.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.