18.03.2020, 06:32

SINAVA HAZIRLANIRKEN!!!

Ben sevdanın oturduğu sokakta oturuyorum                                                

                      Geceler hiç bitmiyor, ben hiç uyumuyorum.”

     Şarkıyı dinlerken siz geldiniz aklıma. Sevda sokağında oturanlar uyumazlar, sevdalarına ulaşmaktır tek amaçları.  Vazgeçmezler, tutkularının peşinde yürümeye devam ederler. Uyumadan, dinlenmeden... Göreyim senin sevdanın büyüklüğü ne kadar.

     Sen istersen başarırsın. Nasıl mı? Hiçbir savaş yoktur ki savaş kurallarına dayanmadan ilerleyebilsin. Sınav sistemini iyi öğren ve ona göre hazırlan.

       Bu köşeden size yardımlarıma devam edeceğim.

      Alan derslerine daha fazla çalışırsın. Ortak alandan neler seçebileceğini incelersin. Kısaca:” Çareler tükenmez.”

      “ Tam karşıya geçerken elini bırakmayacak, karşıya geçmene yardım edeceğim.”diye söz veriyorum ve ben sözümü tutacağım.

      Sınavda sürem yetişmedi diyen arkadaşım pek çok. Özellikle sayısal alandan soru çözen öğrenciler sürelerini yetiştiremiyorlar. Türkçe matematik, hatta sözel öğrencilerimizden de aynı şikâyetler üzgünüm çok.

      Eeeee,benim güzel evladım, sınav sadece bilgi ölçme sınavı değil,hız ve dikkat de önemli bu sınavda diye diye dilimizde tüy bitti.Sen neredeydin!!!

      Öyleyse önce hız problemimizi çözmeliyiz.  Neden mi, şöyle açıklayayım. Size verilen süre belli, çok iyi biliyorsun konuları diye kimse size özel bir süre eklemeyecek. Evde sınav denemelerinde süren yetiyor olabilir, bir de bunun üzerine sınav gününe özel heyecanı da eklersek normal süreyi 20 dk. kısaltıverin yavrularım. İnanın denenmiştir tarafımdan…

      Sınavı hafife alıp bugüne kadar hiçbir verimli çalışma yapmayanlar da var aramızda. Hatta bu yıl ikinci denemesini yaşayacak olanlarımız da… Vah vah, tüh tüh diye ağıt yakmayacağım. Neden böyle yaptın, bir yılı niçin çöpe attın da demeyeceğim. Sen dersini çok acı bir denemeyle aldın, için acıdı. Bir de ben üzmeyeceğim seni. Bunun yerine elinden tutup nasıl bir çıkış bulabileceğini göstereceğim sana. Çalışmaya bugün başlayanların bile şansı var inanın..

       Hepimiz yanlış yapıyoruz, bilerek ya da bilmeyerek. Hata yaptık diye hatalarımıza devam edecek değiliz. Ağıtlar yakarak zaman kaybetmek de bize yakışmaz.

       Hayaller kurabiliyorsan, kaybetsen bile; kaybettiklerini geri kazanabileceğine inanıyorsan, cesaretini yitirmiyorsan sen başaracaksın yavrum.

       Hayatın “boktan” olduğuna karar verirsen bu düşünceni destekleyecek kanıtı her yerde görmeye başlarsın. Ki, bunu hiçbirimiz istemeyiz. (Argo için özür dilerim; ama en etkili sözcük buydu.)

       Bu geçici bir şey, değiştirebilirim, diyorsan senin adına korkmayacağım. Senin de yanında olacağım güzel yavrum, sana yol göstereceğim elimden geldiği kadar. Şimdi yazacaklarımı bir kâğıda not et, ya da gazeteden kes, duvara as. Her gün oku...

       “Eskileri bir kenara bırakıp, kendime yeni bir sayfa açacağım. Başarılı olmayı istiyorum. Asla pes etmeyeceğim, kendi değerimi biliyorum, başkaları da bunu fark edecek. Elimden gelenin en iyisini yapacağım. Ben başarısızlığa boyun eğecek adam değilim.”

        Hadi göreyim seni…

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@