Telefonlardan, bilgisayarlardan, elektronik akıllı ev aksesuarlarından bir anda cevap geliyor… Hey, Hi;  gibi kelimeyi duyar duymaz devreye giren asistan yapay zekâlar her şeyi dinleyip cevap veriyorlar.

Bununla ilgili bir filmden bahsetmiştim; HER! Sadece sesten oluşan akıllı asistan her işi hallediyor ve hayranlık uyandırıyordu. Birçok filmde benzerine rastladık ve dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama çoğunun sesi; Kadın sesiydi.

Şimdi buna itirazlar var. Teknolojinin cinsiyetsiz olması gerektiğine inanan araştırmacılar yeni bir ses bulmayı, daha doğrusu mekanik ortamda oluşturmayı başardılar. Adı; Q.

Çoğunlukla kadın sesi olan yapay zekâ uygulamalarının bazı ülkelerde cinsiyet tercihi sunduğunu biliyorduk. Ancak cinsiyetçi yaklaşımdan rahatsızlık duyuldu ve cinsiyetsiz ses tasarlandı.

Apple, Google, Amazon gibi pek çok şirket kullanıcılara yapay zekâ destekli bir sanal asistan hizmeti sunmaktadır. Teknolojiyi kullanmayı kolaylaştıran bu asistanların en büyük ortak özelliği, neredeyse tamamının bir kadın tarafından seslendiriliyor olmasıydı.

EqualAI ve Virtue’ya bağlı araştırmacılar, dünyanın ilk cinsiyetsiz sanal asistan sesini oluşturmayı başardılar. Büyük bir çalışma neticesinde ortaya çıkan Q adlı ses, insanların herhangi bir cinsiyet ayırt edemeyeceği bir frekansta oluşturulmuş durumda. Sesi internette bulabilirsiniz ve bir test edin. Mekanik ses dalgaları hissediliyor, kimi zaman bir erkek konuşuyor gibi, bazen de bir kadın. Kişiden kişiye göre farklılık gösterdiği için sanırım cinsiyetsiz diye tanımlıyorlar. Peki, bunu nasıl yaptılar?

Araştırmacılar ‘nötr’ yani cinsiyetsiz bir ses oluşturmak için ilk olarak sesleri nötre en yakın katılımcıların seslerini kaydettiler. Daha sonra Avrupa genelinde 4.600 kişi ile bir araştırma gerçekleştirildi ve katılımcıların, dinledikleri sese 1 ile 5 arasında bir puan vermesi istendi. 1, erkek sesini temsil ederken, 5 kadın sesini temsil ediyordu. Ses perdesi, filtreler ve ses tonları üzerinde gerekli çalışmaları yürüten araştırmacılar, 145 ve 175 hertz aralığındaki seslerin nötr olarak algılandığını ortaya çıkardılar. Daha yüksek frekanstaki sesler kadın sesi olarak algılanırken, daha düşük frekanstaki sesler erkek sesi olarak algılanıyordu. İlk olarak; 'Q' adı verilen ses South by Southwest festivalinde tanıtıldı. Q adlı sesin ortaya çıkarılmasındaki en büyük neden, teknolojinin bir cinsiyete büründürülmesinin engellenmesi!!!

Araştırmalara göre sanal asistanların kadın sesine sahip olması; kadınların toplumda yardımcı, düzenleyici, buyruk veren, destekleyici gibi rolleri olduğunu ima ediyor. Google ve Apple gibi şirketler, sanal asistanları için erkek sesi seçeneği de ekliyorlar. Bunun önüne geçmek için teknolojinin kadın ve erkek algısından arındırılması gerektiği vurgulanıyor. Yani istenilen şey; Nötr ses!

Q sesi, sanal asistanların cinsiyetsiz olması konusunda şu ana kadar gerçekleştirilmiş en önemli çalışma.

Bakalım sonra neler olacak?

Bu sesi dinlemek isterseniz eğer; www.genderlessvoice.com sitesini ziyaret etmeniz gerekiyor. Bu siteye ulaştığınızda, sesin frekansını da kendi isteğinize göre değiştirebiliyorsunuz. Deneyin bir, ses geliyor mu?