Emeklilere verilen yüzde 5’lik zammın tartışmaları halen devam ederken, şimdi de gündeme çalışanlara verilecek zam geldi.

Hükümet ile Türk-İş arasındaki zam görüşmeleri devam ederken, hükümetin çalışanlar için yaptığı zam teklifine Türk-İş’ten çok sert tepki geldi.

Türk-İl Genel Başkanı Ergün Atalay, yapılan teklifin “şaka gibi” olduğunu söyledi.

Gerçekten de bakıyorsunuz, yapılan zam teklifi komik.

Çarşı-Pazar enflasyonu neredeyse yüzde 80’lere dayanmış.

Resmi olarak açıklanan yüzde 20’ye yakın.

 

***

Bu iktidar değimliydi çalışanı-emekliyi enflasyona ezdirmeyeceğiz diyen.

Özellikle de 31 Mart seçimi öncesi verilen vaatler arasında bu yok muydu?

“Ezdirmeyeceğiz”

Oysa ezilen yine dar gelirli kesim, yine çalışanlar, yine emekliler.

Nerede kaldı bu vaatler.

Hükümet’in 200 bin kamu işçisine 2019’un ilk 6 ayı için yüzde 5, ikinci altı ayı için yüzde 4 zam teklifine karşı  Türk-İş Başkanı Ergün Atalay “Şimdi bizim ağustos sonuna kadar vaktimiz var. Ağustosun sonunda da grev hakkı olanlar greve çıkacak ya da greve çıkmıyorsa yüksek hakem bağlayacak. Süreç bu şekilde işleyecek. Önümüzde zorlu bir süreç var. Burada bizim görevimiz temsil ettiğimiz halkların menfaatlerini nasıl koruruz? ” dedi.

 

***

 

Şaka gibi teklif karşısında Atalay şöyle devam ediyor. “Ben onları ne oldu ne bitti diye arayıp sormam. Ben süreci beklerim. Yüzde 6, yüzde 7 zammı yok kabul etmem. 6 -7 onlar hiç konuşulacak laflar değil. Onları hiç konuşmam. Benim rakamın yüzde 15 onlar verdi yüzde 5. 3 aşağı 5 yukarı şimdiye kadar bir noktada buluştuk. 8 kere sözleşmede ben varım. Ama şimdi bu buluşacak gibi gözükmüyor. Yani mesafe çok açık.”

Önümüzdeki günlerde kamu işçisine yapılacak zam ekonominin gündemine oturacak.

Bir tarafta aldıkları yüksek ücrete yüzde 40 civarında zam yapılanlar, diğer tarafta zaten aldığı üç otuz paraya yüzde 5-6 zam teklifi.

Gerçekten şaka gibi…