Yıllardır piyasada bulunan, ancak hafifliğinden kırılabilir korkusuyla vatandaşlar tarafından pek tercih edilmeyen renkli anahtarlar, son zamanlarda yanlış bilinci ortadan kalkmaya başlayınca talepler doğrultusunda moda olmaya başladı.

Ağırlık olarak normal bir anahtardan katlarca hafif ve siyah-beyaz, mavi-turuncu, pembe- turkuaz, yeşil- kırmızı gibi farklı renklerde bulunan özel bir alüminyumdan yapılan anahtarlar, son zamanlarda moda oluyor. Uzun yıllardır anahtarcıda bulunan renkli anahtarlar, hem yüksek fiyatı hem de hafifliği yüzünden kırılabilir algısı nedeniyle az talep ediliyordu. Ancak bu anahtarlar özel bir alüminyumdan yapılması ve renklerin de hiç kayıp olmaması durumu hakkında vatandaşlar yeni yeni bilinçlendiği için bu anahtarlara olan talep attı. Görsel olarak oldukça çekici olan bu anahtarlar, istenilen her renkte çıkartılabildiği için, takım tutanların takıma uygun renkte yaptırması ile başlayarak her yaştaki vatandaşlar tarafından ilgi görüyor. Ayrıca yaz aylarında vatandaşlar hafif giyimi tercih ettiği sebebiyle yanında taşımak için bu hafif anahtarına daha çok tercih ettiği belirtildi.

Şehrin göbeğinde yol kesip kadın sürücüyü vurdu Şehrin göbeğinde yol kesip kadın sürücüyü vurdu

Eskişehir’de renkli anahtarlar yapan 30 yıllık anahtarcı Soner Altın, renkli anahtarlara son zamanlarda artan talep hakkında konuştu. Soner Altın, “Bu renkli anahtarlar yıllardır vatandaşların tercih ettiği anahtarlardandır. Ancak eskisinden son zamanlarda daha çok talep ediliyor. Bunun da nedeni vatandaşlar bu anahtarların hafif olması ve görünüş olarak güzel olmasının fakrında varıyor artık. Eskiden vatandaşlar, bunlar kırılır veya rengi kayıp olur diye almıyordu. Bir de bu anahtarlar bir tercih meselesi olduğu için seçilen kişiler alıyordu. Ama son zamanlarda artan talepler dolaysıyla artık herkesin talep ettiği bir anahtar olduğu diyebiliriz. Normalde vatandaşlar bu anahtarların ağırlık hakkında da bilgi olmadığı için az kullanırdı. Ama artık yeni yeni kullanmaya başladı. Bu anahtarların renkleri birbirine tamamlanan renklerdir. Bunun için de takım tutanlar son dönemde çok talep ediyor. Biz Eskişehir'de olduğumuz için mesela, Eskişehirspor'un rengine uygun olarak beyler tarafından en çok siyah ve kırmızıyı tercih ediyorlar. Büyük takımlar için de durum öyle. Sarı-kırmızı isteyen var. Sarı-lacivert isteniyor. Siyah-beyaz de isteniyor. Biz de vatandaşların bu gibi renk taleplerine uygun bir anahtar yapabiliyoruz” diye konuştu.