10.05.2017, 10:21

Perde sektöründe Nitelikli eleman sıkıntısı yaşanıyor

Doğruyol Deal Perde Yetkilisi Ahmet Sıtkı Doğruyol: “Teknoloji her alanda olduğu gibi perdede de önemli etken. Nanoteknoloji ile üretilmiş ürünler, uzun süre kir tutmayan perdeler bugün evlerimizi süslüyor.”
Dekorasyonun vazgeçilmez adeta bir parçası olarak dikkate alınması gereken perde, geçmiş yıllara baktığımızda özellikle güneşten korunabilmek, günümüzde ise gün ışığından yararlanmak dışarıdan estetik görünümün sağlanması ve bir çok tasarımlar yapılabilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Ev dekoruna göre perde seçimi yapılırken, tül ve perde modası da ön plana çıkıyor. İş Dünyası’nın bu haftaki konuğumuz Eskişehir’de perde sektöründe önemli markalardan biri olarak bilinen Hamamyolu Caddesi Sarraf Sokak No:9’da faaliyetini sürdürmekte olan Doğruyol Deal Perde firmasının yetkilisi Ahmet Sıtkı Doğruyol. Sayın Sıtkı Doğruyol, söyleşimize hoş geldiniz.
- Perde sektörü hakkında kısa bilgi verebilir misiniz? -
Eski zamanlarda camı kapatmak için sadece beyaz çarşaf gerilirken bugün perde ayrıca bir dekorasyon malzemesi oldu ve sektörün de kendi modası oluştu.
- Ne kadar zamandır sektördesiniz firmanızdan ve kendinizden söz eder misiniz?
-Yaklaşık bir asırdır Afyon Eskişehir ve civar ilçelerde başta manifatura ticareti ile uğraşan aile büyüklerimiz 1990’lı yıllardan sonra perde sektörüne geçiş yapmıştır. Doğruyol ismi artık Eskişehir’de marka haline gelmiştir ve şehrimizde perde deyince ilk akla gelen isim olmak bize ayrı bir gurur yaşatmaktadır. 15 yıldır perde sektörünün her aşamasında bulundum. Bu işin çıraklığını da kalfalığını da yaptım bugün mevlam nasip etti işletme sahibiyiz. Firma olarak en önemli prensiplerimiz dürüstlük, müşteri memnuniyeti ve istikrar. 2006 yılında koşulsuz müşteri memnuniyeti ile profesyonelleşmek adına Doğruyol Deal perde olarak mağazamızı açtık. Türkiye’nin en güzide markaları ile çalışıyoruz. Misyonumuz daha iyi evler için daha iyi perdeler sunmak. A dan z ye perde satışı ve iç mimar proje ortaklarımız desteğiyle dekorasyon hizmeti sunuyoruz.
-Türkiye’de perde sektörü nereye gidiyor?
-Perde sektörü sürekli gelişen kendini yenileyen bir sektör. Konuşmamın başında da değindiğim gibi eskiden sadece evinin içini gizlemek için kullanılan perde bugün kendine has modası olan evdeki diğer eşyalarla uyumlu ürün halini almıştır. Son yıllarda mekanizmalı perdeler ön plana çıktı. Zebra perde, stor, jaluzi gibi sistemleri artık her evde görmek mümkün. Teknoloji her alanda olduğu gibi perdede de önemli etken. Nanoteknoloji ile üretilmiş ürünler. Uzun süre kir tutmayan perdeler bugün evlerimizi süslüyor. Perde artık bizim kültürümüz oldu nasıl ki bilezik kolu süslüyorsa bugün evi gösteren şey de perdedir.
- Peki dünyada durum nedir?
-Dünyada durum daha farklı bizdeki gibi kişiye özel perde tercih edilmiyor. Büyük marketlerden pencereye tıpa tıp uymayan perdeler alıyorlar. Fakat biz perde de 10 cm’lik hata payını kabul etmiyoruz. Renk uyumunu önemsemiyorlar fakat bugün Türk insanı perde mobilya ve diğer eşyalar hepsi birbiri ile uyum içinde olsun istiyor. Dünyada perde konusunda titiz olan başka ülke bilmiyorum. Her sene İstanbul’da gerçekleşen Ev tekstili Fuarı perde sektöründe dünyanın 2. Büyük fuarı. Ülkemiz dünyada perde sektörünün belirleyicilerinden desek abartmış olmayız. Yurtdışına yaklaşık 25 ülkede bu konuda gezilerim oldu. Perdeye Türk insanının bakış açısı farklı. Ürünleri nerden tedarik ediyorsunuz?
-Eskiden perde Sultan Hamamdan kumaş Bursa’dan havlu denizliden alınır gibi bir anlayış vardı. Bugün ise her ürüne her yerden ulaşabiliyorsunuz. Türkiye’nin 7 bölgesinde de üretici ve toptancılar var.
-Perde alırken süreç nasıl işliyor?
-Perde alırken bizim tavsiye ettiğimiz sıralama şöyle: önce perde yapılması istenen mekana gidip ölçüleri alınıp o mekanın durumuna göre perdeler tavsiye ediyoruz. Siparişi ortalama 1-2 hafta içinde teslim ediyoruz.
-Sektörün sıkıntıları nelerdir, müşteri memnuniyetinde yaşadığınız engeller yada sıkıntılar nelerdir?
-Enflasyonun düşmesi ve ürün çeşitliliğinin artması ile birlikte eskiden top top aldığımız ürünleri bugün kartela üzerinden satış yapıyoruz. Bununla birlikte perde satışı teslim süresi doğal olarak uzuyor. Çoğu sektörde olduğu gibi perde sektöründe de nitelikli eleman sıkıntısı yaşanıyor.
-Firmanızın adını sıklıkla duyuyoruz neden ?
-Önceki sene yaptığımız araştırmaya göre bizim müşteri portföyümüzün ¾ ü referansla gelen müşteriler. Yani siz perde alıyorsunuz komşunuza arkadaşınıza tavsiye ediyorsunuz. Müşteri memnuniyeti bizde 1. Öncelik sattığımız ürünlerin her zaman arkasında duruyor olmamızdan müşterilerimizle genelde dostluk bağlarımız oluşuyor. Perdedeki diğer önemli bir noktada dikiş. Kumaş ne kadar iyi olursa olsun dikiş iyi olmadığı sürece kumaş kumaş olarak kalacaktır. Bu yüzden sektördeki en iyi terzilerle çalışmaktayız.
-Başarınızın anahtarı nedir?
-Öncelikle müşterimizin bize duyduğu güvenden kaynaklanıyor. Bize duyulan bu güven bizi daha iyi işler yapmaya zorluyor. Türkiye’nin en kaliteli aynı zamanda hesaplı ürünlerini binlercesi arasından seçip müşterilerimize sunuyoruz. Büyüklerimizden aldığımız deneyimlerimizi genç ekibimizin dinamik ruhuyla harmanlıyoruz. Koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkemizle müşterimizin tebessüm ederek mağazamızdan ayrılması çabası içindeyiz.
-Perde alırken nelere dikkat edilmeli, tavsiyeleriniz nelerdir?
-İç dekorasyonda perdenin yeri tartışılmaz. Perdeyi almak istediğiniz mekanda bulunan mobilya, halı, duvar kağıdı gibi ürünlerle uyum içinde olmalı.
-Sektörünüzde önümüzdeki yıllarda fırsat ve riskler neler?
Tekstil sektörü son yıllarda gerçekten çok zorlaştı. Gerek karlılık, gerek talepte ciddi bir azalma var. Bu da beraberinde müşteri odaklı olmayı gerektiriyor. Müşteriyi memnun eden kendini yenileyen firmalar ayakta kalır. Perdecilik sonsuza kadar var olacak bir meslek yalnız önümüzdeki süreçte bu işi daha iyi yapan firmalar ön planda olacaktır.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.