10.05.2017, 10:28

Palmiye Yağı Gerçeği

Palmiye yağı başka bir değişle palm yağı çok ünlü bir çikolatada bulunmasıyla hakkında tartışmalar başladı. Çikolatanın içinde var yok tartışmaları sürmekte. Palm yağı üretici ülkeler Endonezya ve Malezya. Üretim yoğunluğunun ne denli olduğunu anlamak için son yirmi yılda orangutan nüfusunun %90 azalması ve koruma altına alınması çarpıcı bir örnek. Çünkü bu bölgelerde orangutan ve birçok canlılının yok olma tehlikesi altında olması hatta olumsuz iklim değişimleri yağ elde etmek için palmiyelerin kesilmesinden kaynaklanmakta. Bu durumun ekolojik boyutu. Maalesef insanoğlunun tüketim ve para kazanma söz konusu olduğunda ekolojik sisteme saygılı olmadığı herkesin aşina olduğu ve düşündürücü bir gerçek. İnsanın çevresine verdiği zarar insanlığın kanseri ve bu kanserden sadece insanlar değil tüm canlılar etkilenmekte.
Peki neden palm yağı bulunma iddiası çikolata firmasına tepki duyulmasına neden oldu? Çünkü Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi 2016 Mayıs ayında yüksek ısıyla üretilen palm yağının bu ısıl işleö sonucu ortaya çıkan glisidil yağ asit esterlerinin (GSE) kanserojen olduğunu açıkladı. İngiliz Kanser Araştırma Derneği çalışmaları sonucunda 2016 Aralık ayında yüksek yağlı ve palm yağı fazla içeren besinlerle beslenen deneklerde en agrasif kanser vakalarına rastlandığını açıkladı. Palm yağının dikkatleri üstüne çekmesi sadece bu çalışmalardan kaynaklanmıyor. Birçok hazır gıdada kurabiyelerde, keklerde, margarin hatta deterjan ve sabunlarda da kullanılması yani oldukça yaygın kullanılmakta. Yaygın kullanımından anlaşılacağı gibi fiyatı diğer yağlardan daha uygun.
Bunun yanı sıra yapılan bazı araştırmalarda diyabet, kolestrol gibi rahatsızlıkları önleyici etkisi olduğunu da ortaya koymakta. Fakat kanser gibi bir faktör söz konusu olduğu için bu yağdan mümkün olduğunca uzak durmakta fayda var. Türkiye’de de bu yağla ilgili çalışmalar başlatılacağı duyuruldu. Lezzetli fakat ambalajlanmış birçok gıda içinde raf ömrünü uzatacak kimyasallar ve doymuş yağların bulunduğu bilinen bir gerçek. Doymuş yağlar yerine doymamış yağları içeren besinler tercih etmek sağlık için oldukça önemli. Özellikle kalp ve damar sağlığı açısından. Bu nedenle tamamen sağlıklı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmayan her yağa veya yiyeceğe temkinli yaklaşmakta fayda olacaktır.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@