16.08.2018, 06:26

ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİNİN PSİKOLOJİ

      Özgüven, hem iş yaşamında hem sosyal yaşamda duygusal bir gereklilik olarak görülüyor. Bir insanın başarılı olmasını, sevgili ya da eşi ile mutlu bir ilişki ve doyumlu bir hayat yaşamasını, kendisiyle barışık olmasını, sosyal hayatındaki etkinliğini etkileyen faktörlerden biri de özgüven sahibi olması… Neden derseniz, kendinin farkında olan insanlar hem kendilerini hem de etrafındakileri mutlu edecek bir kimlik yaratabilmek konusunda daha başarılı.

 

     İş yaşamında yaşadığı pasifliğin yanı sıra özgüveni düşük kişiler ikili ilişkilerinde de hayal kırıklığı yaşamaya daha yatkın. Çünkü kadınlar özgüveni düşük erkeklerden yanında güven duyamadığı, stres yaşadığı için zamanla sıkılmaya başlıyor. Erkekler ise muhtaç enerjisi yayan ve kendi ile barışık olmayan kadınları pek de cazip bulmuyor.

     Özgüven sahibi olmak kendi olumlu yanlarının farkında olmak kadar, başkalarını da yargılamadan kabul edebilme becerisine sahip olabilmeyi de içermekte. Özgüveni düşük insanların iç sesleri çok daha acımasızdır, olumsuz etkileri çok daha fazladır ve maalesef o iç sesleri çok fazla konuşur. Kişi iç ses etkisinde fazla kalıyorsa, mutsuz olacağı durumları yaşaması da muhtemel.

    

     Özgüveni düşük erkekler ve kadınlar yaşadığında başarısızlığı çok daha fazla hayal kırıklığı yaşar ve bu konu üzerinde diğer erkeklere göre çok daha fazla durması mümkündür. Yaşadığı bir başarısızlık bile onun yeniden adım atabilmesinde ciddi bir engel oluşturur. Varsa başarısızık korkusu daha da tetiklenir.

    

     Özgüvensizlik kişinin yaşamında ilerleyebilmesi açısından engeller oluşturmakta. Çünkü kişi, özgüvensizliğinin etkisi ile başkalarının kendisi hakkında ne düşündüğünü çok önemsediğinden dolayı,sürekli hata yapma korkusu içinde oluyor. Özgüveni düşük insanlar, diğer insanlarla birlikteyken bulunduğu ortamlarda susmayı ya da az konuşmayı tercih ederler çünkü konuştuklarında aptalca konuşmaktan ya da sıkıcı olduklarının düşünülmesinden çekinirler. Reddedilme korkusu nedeniyle erkekler, özellikle kadınlara karşı çekingen olurlar, onlara yaklaşmak konusunda endişeli ve ürkek davranırlar. Bu durumun karşı cinse karşı tepkilerinde kadınlarda da görülmesi muhtemel… Beğenilmeme endişesinin baskın olması durumu…

 

     Kişi olumsuz düşünmeye daha eğilimli olduğunda yaşadıklarının sonuçlarını, gerçekte olduklarından daha kötü bir şekilde değerlendirir. Karamsarlık ve negatif düşünme alışkanlığı kişinin özgüvenini zamanla zedeler. Olumsuz ruh halinde olan kişi, bulunduğu durum hakkında mantıklı olarak düşünmek yerine sadece olumsuz kısmına odaklanır ve kendisini hatta çevresini olumsuz düşünceleri ve sözleriyle yiyip bitirir.

 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@