30.08.2018, 06:07

ÖĞRENCİLERDEKİ SINAV PSİKOLOJİSİ

      Okulların başlamasına yakın sınav konusuna değinmek istedim. Çok stres ve sorun yapılabiliyor…

      Le Martin’in deyişiyle hayat, karşılaştığımız fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getiremediğimizle ilgilenmektedir. Bu söz biraz sert gelse de şu bir gerçek ki dünya, bizleri sonunu getirebildiğimiz çabalarımızla değerlendirmektedir. Sınavlar da çabaların sonuçlarını değerlendirmeye yönelik yegane araçlardır. O nedenle her yaştan insanın mutlaka karşılaştığı bu değerlendirme sürecinde iyi performans göstermek oldukça önemlidir. Bu yazıda, sınava girecek tüm adayların sınav öncesi ve sınav süresince kullanabilecekleri,  motivasyonu artıran ve stresi azaltan etkin teknikler paylaşılmaktadır. Mark V. Hansen’in güzel sözüyle “sen neye hazırsan, o da senin için hazırdır.” Başarı daima sizinle olsun..!

      Sınavlar yılın her döneminde gündemi oldukça meşgul eden ve her yaştan insanın ve toplumun her kesimini ilgilendiren önemli bir konudur. Sınavların genel amacının, ekonomide bahsi geçen arz-talep dengesiyle ilgili olduğunu söylemek gerekir. Sınav sistemi, Sosyal Darwinist bakış açısıyla, doğal seçilimin doğal olmayan bir aracıdır. Yani sınavlar arz (sınava giren kişi sayısı) ve talebi (kontenjan) dengelemek amacıyla, yani arzın talebe göre fazla olması nedeniyle yapılmaktadır.

       Sınavların genel mantığını anlamak, sistemin bütününü görmek açısından önemlidir. Kısa süreli performans sergileme durumlarında yaşanılan en büyük sıkıntı kişinin yaşadığı “kaygı” ve “strestir”. Kaygı genellikle gelecekle ilgili bir endişeyi yansıtırken, stres kişinin kendini şu an da baskı altında hissetmesi durumudur. Bu olumsuz etkiler, insanın enerjisini tüketen ve gerçek performansını yansıtmasına engel olan bir role sahiptir. Ancak burada bahsedilen şey “olumsuz stres” halidir. İnsan doğal olarak kendini böyle zamanlarda tehlike altında hisseder. Eğer sınava giren kişi böyle algılıyor ve hissediyorsa, onun için gerçek budur.

        Stres ve kaygının pek çok yansıması vardır. Ancak bu yansımalar genellikle ortak özellikler sergiler. Çözüme geçebilmek için öncelikle kişinin yaşadığı stres ve kaygıyı fark edip bunu kabul etmesi gereklidir. Zihinsel ve fiziksel olarak uygulanabilecek belli temel adımlarla, kişinin yaşadığı olumsuzluk önemli ölçüde giderilebilir.

 

         Olumsuz bir düşünceye karşı çıkın ve bu düşüncenin yanlış olduğunu kendinize gösterin. Kendinize “bu düşüncenin lehindeki ve aleyhindeki kanıtlar nelerdir?” diye sorun. Karşı çıkmada en etkili tekniklerden biri, olumsuz açıklamalarınızdaki çarpıklıkları gösteren kanıtları aramaktır. Çoğu zaman zaten gerçek sizin tarafınızda olacaktır.

Sınav öncesinde veya süresince aklınıza eğer olumsuz şeyler gelirse kendinize “şu anda bunu düşünmemin bir yararı var mı” diye sorun.

         Eğitim ve öğretim hayatınızda başarılar dilerim.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@