Odunpazarı parkları, tarihi meydanı ve Hamamyolu Caddesiyle misafirlerini bekliyor.

Odunpazarı, buram buram tarih kokan aynı zamanda da çağdaş sanatlara ev sahipliği yapan uygar bir kent. Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde Odunpazarı Evleri ve Kurşunlu Külliyesi arasında zamanda yolculuk yaparken, sizi birden ödüllü Hamamyolu Caddesi ile çağdaş Avrupa Kentlerine götürür. Odunpazarı’nın modern parkları ise adeta Eskişehir bozkırında sizin hayata tutunmanızı sağlayan yeşil bir vaha. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de adından büyük bir övgü ile söz edilen Odunpazarı, bugün seyahatnamede adı geçen sokakların 5’ini aynı ismi ile korumaya devam ediyor. Bütün gizemi ve ihtişamı ile görenleri kendine hayran bırakan Odunpazarı ve onun eşsiz evleri, sizleri görsel ve kültürel bir şölene davet ediyor. Dar sokakların iki yanına sıralanan evlerin bazıları bembeyaz duvarlarının arasında kahverengi çerçeveleri ile bir yağlıboya tablodan fırlamış gibi görünüyor. Tarihi Odunpazarı Evleri, Kurşunlu Külliyesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Tayfun Talipoğlu Daktilo Galerisi, Lületaşı Galerisi, Tarihi Kurşunlu Külliyesi’nde yer alan Ahşap Eserler Galerisi, Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Galerisi ve Cam Sanatları Merkezi ve Sıcak Cam Atölyesi… Odunpazarı’na bir gün yolunuz düşerse görmeden, gezmeden dönmemeniz gereken yerlerin başında geliyor.  Son yıllarda gelişen ve güzelleşen Odunpazarı’nda gezip görebileceğiniz birçok yer var.

KANLIKAVAK VE RAİF ÖZGÜR PARKI

Osmangazi ve Kırmızıtoprak Mahalleleri içinde yer alan Kanlıkavak ve Raif Özgür Parkı, Avrupa’da yer alan parklarla yarışıyor. İçinden Porsuk Nehri’nin geçtiği park, yeşil doğası ile Eskişehirliler için adeta cennetten bir köşe. Odunpazarı’nda bol yeşili ve akarsuyu bir arada barındıran Kanlıkavak Parkı olarak bilinen bu iki parkı Porsuk Nehri ayırıyor. Sıcak havadan bunalan vatandaşların nefes alabilmek için tercih ettiği Kanlıkavak ve Raif Özgür Parkı, akşam ve hafta sonları vatandaşların yoğun ilgisine uğruyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez Çalışkan'ı ziyaret etti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez Çalışkan'ı ziyaret etti

ŞELALE PARK

Hem gündüz hem de akşam saatlerinde kent ışıkları ile muhteşem bir manzaraya sahip Şelale Park’ta Eskişehir’i tepeden izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Çankaya Mahallesi’nde bulunan Şelale Park’ta parka adını veren bir yapay şelale, çocuk oyun alanı, çocuk spor alanı, yürüme yolları, seyir terası, ahşap yel değirmeni, mini amfi tiyatrosu ve oturma alanlarının yanı sıra Don Kişot ve Sanço Panço Heykelleri de bulunuyor. Park içerisinde bulunan restoran ve kafeterya ise sadece Çankayalılara değil tüm Eskişehirlilere nefis şehir manzarası eşliğinde ev sahipliği yapıyor.