18.08.2018, 06:00

NIKOLA TESLA !!!

Çalışırız, uğraşırız, gereken eğitimlerin peşinden koşar, elimizden gelenin değil daha da iyisi için kendimizi parçalarız! Tabi kimi zaman…

Çoğunlukla öğrenilmiş çaresizlik vardır kanımızda. Nasılsa olmazlarla ikna ederiz kendimizi ve biliriz ki reklamı kimin daha iyiyse gerisi boştur. Kazanan odur, başarı onundur; “Siz daha iyi olsanız da”!

Bu kıskaçta kalan isimlerden biri o; NIKOLA TESLA.

Tesla ismini çok sık duyuyoruz son zamanlarda çünkü elektrikli araç üretimiyle ön planda olan şirketin markası Tesla Motors! Bu ismin gerçek hayat hikâyesi çok daha çarpıcı benim için.

Kablosuz telgraf, uzaktan kumanda, kablosuz elektrik akımı, alternatif akım, kablosuz ampul, floresan lamba, elektron mikroskobu, radyo dalgası, telsiz, elektrikli raylı sistem ve jeneratör gibi 700 patentli icat ve buluşun sahibi, Tesla!!!

Tesla, 10 Temmuz 1856 tarihinde şu an Sırbistan sınırları içinde kalan bir kasabada dünyaya geldi. Babası, oğlunun kendi gibi papaz olmasını istiyordu. Buna rağmen annesinin isteğiyle matematik ve fizik eğitimine başladı. Avusturya Prag Politeknik Üniversitesi'nin Graz’daki okulunda okudu. Buradaki eğitimini yarıda bırakarak, Prag Üniversitesi'nde eğitimini sürdürdü. Yabancı teknik yapıtları okuyabilmek için yabancı dil kursuna gitti. Anadili olan Sırpça ve ailece bildikleri Almancaya ek olarak İngilizce, Fransızca ve İtalyancayı da öğrendi.

Dünya'nın katmanlarından biri olan iyonosferin insanlığın yararına kullanabileceğini belirtti ve bunu ispatladı. 19. yüzyılda keşfedilen Dünya’nın üzerinde bulunan 3.katman, Tesla için çok önemliydi. İyonosfer ile ilgili çalışmalar yaparak ilk radyo yayın merkezi ve kablosuz elektrik taşıma merkezi olan Shoreham, Long Island'da 1901-1905 yılları arasında Wardenclyffe Kulesi'ni inşa etti.

Çalışmalarının gelire dönüşmesi için ise aynı çabayı sarf etmedi ve icatları ticari kazanca dönüştürmek Edison’a kaldı. Tesla, Edison’a heyecanla alternatif akımını (AC) anlattı ancak Edison onu ciddiye bile almadı. Ona olmayacak işler peşinde koştuğunu söyledi. Bunun yerine Edison, Tesla’ya şirketinde verimsiz motorları geliştirme işini verdi. Karşılığında da 50 bin dolar teklif etti. Ancak verilen görevleri tamamlayan Tesla, parasını alamadı. Edison kendisine vereceği ücret hakkında şaka yaptığını ve haftalık ücretine zam yapacağını belirtti. Tesla 18 dolarlık haftalık ücreti reddederek işi bıraktı.

Sonuçta; bizler Edison’u tanıdık ama Tesla’yı tanımamız çok sonralara kaldı. 1943 yılında otel odasında parasız ve aklını yarım kaybetmiş bir şekilde hayata veda etti. Öldüğü otel odasında bulunan yüzlerce sayfalık araştırmalarına FBI tarafından el kondu. Rivayet odur ki; nükleer teknolojilerinin geliştirilmesinde ve uzay çalışmalarında kullanılan araştırmaları var Tesla’nın.

Bugün birçok kişi şu değerlendirmeyi yapıyor;

  • Edison çalışkan, Tesla dâhiydi.
  • Edison bir iş adamı, Tesla ise bilim adamıydı!

 

Bu hikâyeyi okurken biraz hırslanıp, kızıyorum tabi ki Edison’a ama ne diyor Tesla;

Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir.                                                                                               

! Unutmadan, en iyi yaptığınızı bir başkasına bırakmayın ve saklanmayın…

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@